Przejdź do treści

Susan Wojcicki nie żyje. „Opuściła nas po dwóch latach życia z niedrobnokomórkowym rakiem płuc”

Susan Wojcicki przemawia na Room To Read 2018 International Day Of The Girl Benefit, październik 2018
Susan Wojcicki zmarła po dwóch latach walki z niedrobnokomórkowym rakiem płuc / Zdjęcie: Kelly Sullivan/Getty Images for Room To Read
Podoba Ci
się ten artykuł?

Susan Wojcicki zmarła w wieku 56 lat po dwuletniej walce z rakiem płuc. Amerykańska bizneswoman o polskich korzeniach była wieloletnią szefową YouTube’a i pierwszą dyrektorką ds. marketingu w historii Google’a, a prywatnie matką pięciorga dzieci. „Płatny urlop macierzyński jest dobry dla matek, rodzin i biznesu. Ameryka powinna pójść po rozum do głowy i zaoferować matkom to, co oferują im inne rozwinięte kraje” – przekonywała.

Pierwsza siedziba Google’a była w jej garażu

W piątek 9 sierpnia w wieku 56 lat zmarła Susan Wojcicki. O śmierci amerykańskiej bizneswoman o polskich korzeniach poinformował w sobotę szef firmy Google Sundar Pichai.

„Nikt nie był tak ważny w historii Google’a jak ona. Trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Była niesamowitą osobą, liderką i przyjaciółką. Wywarła ogromny wpływ na świat” – napisał na platformie X Pichari.

Wojcicki – jako córka polskiego profesora fizyki i rosyjsko-żydowskiej dziennikarki – miała podwójne obywatelstwo: polskie i amerykańskie. Jej dziadkiem był Franciszek Wójcicki – działacz ruchu ludowego i poseł na Sejm, a z wykształcenia prawnik. Susan Wojcicki edukację zaczęła od historii i literatury, którą ukończyła z wyróżnieniem na Harvardzie, ale to ekonomia, zarządzanie i świat nowych technologii stały się jej docelową ścieżką zawodową.

Amerykanka była pierwszą dyrektorką ds. marketingu w historii Google’a. Pracowała w firmie od samego początku. To właśnie w jej garażu Larry Page i Sergey Brin, założyciele Google’a, pracowali nad pierwszą wersją wyszukiwarki. W Google’u Wojcicki pracowała prawie 25 lat, z czego przez niemal 10 ostatnich był szefową YouTube’a. To ona wprowadziła m.in. różne sposoby monetyzacji treści przez twórców, subskrypcje, YouTube Premium, YouTube shorts i YouTube TV. Ze stanowiska zrezygnowała w lutym 2023 r.

Za swoją pracę na rzecz nowych technologii była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. W 2015 r. magazyn „Time” umieścił ją w w gronie najbardziej wpływowych osób, a trzy lata później Wojcicki znalazła się w pierwszej dziesiątce listy 100 najbardziej wpływowych kobiet „Forbesa”.

Prywatnie Susan Wojcicki była żoną Dennisa Tropera, również pracownika Google’a, z którym doczekała się pięciorga dzieci. Dekadę temu, kiedy była w ciąży z piątą pociechą, napisała w „The Wall Street Journal” esej, w którym opowiedziała się za prawami matek pracujących.

„Płatny urlop macierzyński jest dobry dla matek, rodzin i biznesu. Ameryka powinna pójść po rozum do głowy i zaoferować matkom to, co oferują im inne rozwinięte kraje” – przekonywała.

Na początku 2024 r. zmarł 19-letni syn Susan Wojcicki, Marco Troper. Znaleziono go martwego w akademiku Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley. Śledczy podali, że jego śmierć miała związek z przedawkowaniem narkotyków.

Zuzanna Szelestowska ze swoją suczką Coffee

Susan Wojcicki zmarła na raka płuc

Głos po śmierci Wojcicki zabrał także jej mąż, Dennis Troper. W swoim wpisie, który zamieścił na Facebooku, podkreślił, że była nie tylko jego życiową partnerką, ale też wspaniałą matką i niesamowitym umysłem. Potwierdził również przyczynę śmierci swojej żony: niedrobnokomórkowy rak płuc.

„Z głębokim smutkiem przekazuję wiadomość o śmierci Susan Wojcicki. Moja ukochana żona od 26 lat i matka pięciorga naszych dzieci opuściła nas dzisiaj po dwóch latach życia z niedrobnokomórkowym rakiem płuc – poinformował Dennis Troper.

Rak płuc ma jedno z najgorszych rokowań ze wszystkich nowotworów – co roku zabija on 1,3 miliona ludzi na całym świecie. W większości przypadków nowotwór wykrywany jest za późno, ponieważ wczesne objawy nie są w żaden sposób charakterystyczne, często są z tego powodu mylone z innymi schorzeniami dróg oddechowych. A należą do nich m.in.:

  • uporczywy, suchy kaszel, chrypka,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • uczucie kłucia w klatce piersiowej,
  • ból i osłabienie barków,
  • osłabienie organizmu,
  • szybkie męczenie się,
  • spadek masy ciała,
  • brak apetytu,
  • nawracające i długo się utrzymujące zapalenie płuc.

W zaawansowanym stadium raka płuc, kiedy dochodzi do przerzutów, często obserwuje się zespół żyły głównej górnej. Dochodzi wówczas do zablokowania krwi, przez co chory doświadcza obrzęków oraz zaczerwienienia na twarzy i szyi.

Rak niedrobnokomórkowy jest mniej agresywny i rozwija się wolniej od drobnokomórkowego, ale jest trudniejszy w wyleczeniu. Pomocne w diagnozie raka płuc są takie badania, jak RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa, która obejmie jamę brzuszną do poziomu nadnerczy, a także badanie klatki piersiowej rezonansem magnetycznym. Nowotwór diagnozuje się również na podstawie bronchoskopii oraz obecności markerów nowotworowych w badaniach krwi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?