Stosunek przerywany. Co każda z nas powinna o nim wiedzieć? Psycholożka Katarzyna Koczułap tłumaczy
„Stosunek przerywany polega na wyciągnięciu penisa z pochwy przed wytryskiem, tak by sperma nie miała kontaktu z narządami płciowymi. To jedna z najmniej skutecznych metod antykoncepcji, a przez wielu specjalistów i specjalistek ten sposób w ogóle nie jest traktowany jako metoda antykoncepcji” – pisze w swoim najnowszym poście Katarzyna Koczułap, psycholożka znana z profilu „Co z tym seksem?”. Czy stosunek przerywany ma w ogóle jakieś plusy?
Stosunek przerywany – minusy
Psycholożka Katarzyna Koczułap w swoim najnowszym poście na Instagramie podjęła temat stosunku przerywanego. Ekspertka swój wpis podzieliła na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy minusów związanych z tą – uważaną przez niektórych – formą antykoncepcji.
Co o stosunku przerywanym sądzi psycholożka?
-
„Niska skuteczność – przy typowym stosowaniu wynosi 80 proc., co oznacza, że 20 na 100 osób (1 na 5 par) w ciągu roku zajdzie w ciążę (w przypadku idealnego, bezbłędnego stosowania skuteczność wzrasta do 96 proc., ale jej idealne stosowanie jest bardzo trudne).
-
Jest bardzo trudna do opanowania, ponieważ czas, który mija od rozpoczęcia współżycia do wytrysku zależy od wielu czynników i za każdym razem może być trochę inny (to normalne); nawet jeśli osoba zna dobrze swoje ciało i potrafi rozpoznawać sygnały nadchodzącego wytrysku, nigdy nie może zagwarantować, że uda jej się to za każdym razem – wystarczy np. stres, problemy zdrowotne, zmiana w sposobie współżycia i wytrysk może pojawić się niespodziewanie szybko lub późno; w szczególności młode osoby będą mieć trudność z kontrolą wytrysku, bo dopiero rozpoczynają współżycie i uczą się swojego ciała.
-
W płynie preejakulacyjnym mogą być żywe plemniki – nie trzeba wytrysku do zapłodnienia.
-
Nie daje żadnej ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.
-
Osoba z pochwą jest całkiem zależna od osoby z penisem i nie ma wpływu na kontrolę antykoncepcji, co może powodować stres, a przez to trudności z osiągnięciem przyjemności/orgazmu.
-
Z doświadczeń specjalistów i specjalistek wynika, że może (nie musi) powodować problemy z erekcją lub/i wytryskiem; ma to związek ze stresem i presją – osoba z penisem nie może skupić się na przyjemności, tylko cały czas musi się kontrolować (hipoteza wymaga potwierdzenia)” – wyjaśnia ekspertka.
Stosunek przerywany – plusy
Psycholożka wymieniła także plusy stosowania stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji.
- „Jest darmowa.
- Łatwo „dostępna” – nie wymaga recept, wizyt u lekarzy i lekarek.
- Brak potwierdzonych skutków ubocznych dla zdrowia.
- Niektóre pary deklarują wzrost zaufania – dodaje Katarzyna Koczułap.
Co o samej metodzie sądzi ekspertka?
Rozwiń„Moja opinia: wady tej „metody” (jestem bliżej tych, którzy nie uważają stosunku przerywanego za antykoncepcję) zdecydowanie przewyższają zalety. Sens jej stosowania widzę tylko wtedy, gdy wszystkie inne metody z jakiegoś powodu są niemożliwe do stosowania” – komentuje psycholożka.
Co z tym seksem?
Katarzynę Koczułap wiele z nas kojarzy jako autorkę adwentowego sekskalendarza z zadaniami na każdy dzień. Psycholożka prowadzi też profil „Co z tym seksem?” na Instagramie, gdzie w ciekawy sposób opisuje zagadnienia związane z seksualnością. Śledzi ją już niemal 77 tys. osób!
Zobacz także
„Dla niepełnosprawnych seks jest dokładnie tak samo ważny jak dla pełnosprawnych” – mówi Monika Rozmysłowicz, trener psycho-fizjo-seksualny
„Kiedy zaczynamy odpuszczać kontrolę na co dzień, zazwyczaj seks na tym zyskuje” – mówi seksuolożka Marta Niedźwiecka
„Do dobrego seksu potrzebna jest akceptacja, nie tylko tego, jak wyglądamy, ale też jak się zachowujemy, jak pachniemy, jak się poruszamy”
Polecamy
Renata Orłowska: „My, osoby z niepełnosprawnościami, jesteśmy wykluczane nawet przez grupy, które same walczą z wykluczeniem”
Zabawy erotyczne we dwoje, czyli sposoby na to, jak urozmaicić seks
Jak wydłużyć stosunek? Praktyczne porady dla mężczyzn i kobiet
„Mówmy głośno o tym, co czujemy i czego potrzebujemy”. Czyli co robić, kiedy druga połówka jabłka, pasuje do nas wszędzie tylko nie w łóżku
się ten artykuł?