Startuje kampania społeczna Póki MY Żyjemy na rzecz opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Ich historie muszą być wysłuchane

12 lutego startuje kampania świadomościowa Póki MY żyjemy Inicjatywy „Nasz Rzecznik” na rzecz opiekunek i opiekunów dzieci oraz dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Organizowana jest z okazji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna i będzie trwać do 28 lutego 2025. Dlaczego jest tak potrzebna?
W Polsce brakuje rozwiązań systemowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Obowiązek ten w ogromnej mierze spada na rodziny, głównie na matki, postrzegane jako „naturalne” opiekunki, wykorzystywane do granic ludzkiej możliwości. Opiekunowie rodzinni wspierają bliskich z niepełnosprawnościami bez finansowej gratyfikacji ani należytego uznania, nie zawsze mając odpowiednie umiejętności, wystarczające zasoby. To z kolei prowadzi do społecznego wykluczenia.
Historie opiekunek/opiekunów nie zostały dotąd wysłuchane. Rzadko przebijają się poza środowiskową bańkę. Mówienie o opiece wymaga sprzeciwu wobec stereotypów, nowego języka.
Kampania #pókiMYżyjemy ma być zalążkiem społecznej zmiany: godnego traktowania pracy opiekuńczej, widoczności osób wspierających, szacunku wobec ich podmiotowości.
Jak zaznaczają organizatorzy kampanii, jesteśmy u progu znaczących zmian w prawie. Konsultowane są projekty ustaw o asystencji osobistej oraz o wspieranym podejmowaniu decyzji. Oba budzą i nadzieje, i obawy osób opiekuńczych. Rok temu weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. Za nią – o czym niewiele się mówi – kryje się odbieranie świadczeń opiekunów. Nowy rząd obiecał nowelizację, ale obietnicy nie dotrzymuje. Opiekunowie rodzinni czekają na reformę orzecznictwa, ustawowe finansowanie mieszkalnictwa wspomaganego. A w tym czasie wciąż wyręczają państwo. Jak mówią, to trwa już za długo.
Kampania społeczna Póki MY żyjemy startuje 12.02 i będzie trwała do 28.02.
W ramach kampanii planowanych jest szereg działań:
- spotkanie Zespołu Praw Opiekunek/ów z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich dr. hab. Adamem Krzywoniem i ekspert(k)ami Biura RPO 12 lutego, w Ogólnopolski Dzień Opiekuna – podczas spotkania zostaną przedstawione ważne dla osób opiekuńczych tematy i postulaty z prośbą o ich wsparcie przez RPO
- praktyczne warsztaty i webinary adresowane do opiekunek/ów
- posty w mediach społecznościowych nagłaśniające niewystarczające systemowe wsparcie, osobiste historie
- wzmacniające spotkania, sieciowanie, „wychodzenie z cienia”
- konferencja Fundacji Nieodkładalni 14.02 w Gliwicach
Bez wątpienia wciąż za mało mówi się o niedostatecznym wsparciu wytchnieniowym, braku wsparcia interwencyjnego, problemach z dostępem do opieki zdrowotnej dla opiekunek i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, często niemożnością łączenia opieki z pracą zawodową, ze zbyt niskimi emeryturami dla osób opiekujących się chorymi bliskimi, problemami alimentacyjnymi czy po prostu polską biurokracją. Pora zacząć głośno poruszać te tematy w przestrzeni publicznej!
Po więcej informacji zachęcamy śledzenie profilu kampanii społecznej Póki MY żyjemy na Facebooku.
Zobacz także

39 lat to nie jest dobry wiek na umieranie. Tyle żyją średnio osoby w spektrum autyzmu z niepełnosprawnością intelektualną. Tak, w Europie

Katarzyna Dinst: „Toalety dostosowane do osób z niepełnosprawnością często są zamykane na klucz. Absurd. Gdzie tu jest równy dostęp?”

„Przez pół roku płakałam w poduszkę – widziałam, że moje dziecko potrzebuje pomocy, ale nikt tego nie zauważa”. Była w „czarnej dziurze”, teraz wyciąga z niej rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

Mikrowyprawami „oswoili” Mazowsze. „Nie potrafimy żyć od wakacji do wakacji” – tłumaczy Monika Masalska

Ważne zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności. „Koniec torturowania matek, które co kilka lat muszą wyjaśniać, że ich dziecko nigdy nie wyzdrowieje”

„Obudziła się w dzień swoich urodzin i powiedziała, żebym nie płakała. Po tym zamilkła znowu na siedem miesięcy”

26 godzin – tyle spędzili na SOR-ze matka i jej syn z niepełnosprawnością. Mówi o poniżającym traktowaniu
się ten artykuł?