Soda sprawdzi się nie tylko podczas gotowania. Poznaj jej 8 zastosowań
Soda oczyszczona jest często używanym składnikiem ciast, ma właściwości spulchniające i zapewnia intensywny wzrost ciasta w początkowej fazie pieczenia. Ale gotowanie nie jest jedynym sposobem na wykorzystanie sody. Poznaj 8 jej ciekawych i nietypowych zastosowań.
8 zastosowań sody
Soda oczyszczona znana jest także jako wodorowęglan sodu, a w składach często opisywana jest jako E500b. Lista zastosowań sody jest długa i pełna ciekawostek. Jak ją wykorzystywać, nie tylko w kuchni?
Pomoc w refluksie
Refluks, czyli nadkwasota żołądka, jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, w którym może pomóc soda oczyszczona. Ma ona odczyn alkaliczny, więc niweluje kwasowość. Miej jednak na uwadze, aby nie przyjmować więcej niż łyżeczkę w ciągu dnia. Nadmiar sody może doprowadzić do metabolicznej zasadowicy.
Domowe wybielanie zębów
Chcesz mieć piękne, białe zęby jak w reklamie? Wybielająca pasta do zębów to może być za mało – soda oczyszczona wtedy pomoże. Soda delikatnie ściera powierzchnię zębów, a tym samym usuwa z niej osad i przebarwienia. Wystarczy zamoczyć główkę szczoteczki i nanieść na nią odrobinę sody, a następnie umyć zęby. Soda pomoże także odświeżyć oddech na długi czas, ponieważ niweluje przykre zapachy.
Ulga dla podrażnionej skóry
Jeśli twoja skóra jest podrażniona, swędząca, albo wrażliwa po długim przebywaniu na słońcu, pomogą okłady z sody oczyszczonej. Soda sprawdzi się także jako sposób na złagodzenie swędzących śladów po ukąszeniach owadów. Wystarczy do łyżeczki sody dodać kilka kropli wody i tak powstałą pastę nanieść punktowo. Sodę można dodać także do kąpieli – dzięki temu możesz przynieść sobie ulgę po poparzeniach słonecznych.
Niweluje przykre zapachy
Brzydki zapach w lodówce? Soda oczyszczona może sobie z tym świetnie poradzić. Jej właściwości sprawiają, że pochłania brzydkie zapachy. Co zrobić? Wystarczy na talerzyk nasypać trochę sody, a następnie położyć go w lodówce. Aby soda zadziałała jak naturalny odświeżacz powietrza, wystarczy do niej wkropić odrobinę naturalnych olejków eterycznych, na przykład olejku z drzewa herbacianego czy cedrowego. Mają one świeży zapach i właściwości antybakteryjne.
Białe pranie jeszcze bielsze
Soda oczyszczona dodana do prania odświeży białe ubrania i pościel, dodatkowo pomoże też usunąć trudne do zniwelowania plamy i zabrudzenia. Ile sody dodać? Około połowy kubka sody oczyszczonej dodanej do proszku do prania to najlepsza proporcja.
Ekologiczny czyścik do kuchni i łazienki
Soda oczyszczona dobrze radzi sobie z usuwaniem różnych zabrudzeń. Pasta z sody oczyszczonej jest więc idealnym czyścikiem. Sprawdzi się w kuchni i łazience, do czyszczenia blatów, usuwania plam, czyszczenia przypaleń, czyszczenia zlewu i umywalki, a także usuwania zatorów, które uniemożliwiają spłukanie wody.
Mycie owoców i warzyw
Warzywa i owoce, które trafiają do naszej kuchni ze sklepów, nie są czyste. Po pierwsze – dotykane były przez wiele rąk, mogły przybrudzić się w transporcie. Poza tym są one często na czas transportu pokrywane cienką warstwą wosku (przedłuża ona świeżość) albo znajdują się na nich resztki herbicydów lub pestycydów. Przed spożyciem należy je porządnie umyć, soda oczyszczona idealnie się do tego nada. Dzięki swoim lekko ścierającym właściwościom pomoże usunąć wszystkie zanieczyszczenia. A zanurzenie owoców i warzyw na około 15 minut w wodzie z sodą wyciągnie z nich wszystkie resztki oprysków.
Dezodorant do obuwia
Soda oczyszczona ma właściwości absorbujące wilgoć oraz zapachy, więc sprawdzi się jako domowy sposób na brzydki zapach butów. Można wsypać ją do cienkich kawałków tkaniny, związać, a następnie włożyć do obuwia i zostawić aż do czasu założenia butów. W ten sposób buty zawsze będą świeże i pachnące.
Źródło: healthline
Polecamy
Zmagasz się z chorobą przewlekłą? Nie powinno cię zabraknąć na II Konferencji „O chorowaniu po ludzku”. Zapisy trwają!
„Miesiącami potrafimy odkładać uporządkowanie swojej przestrzeni na później, bo żywimy się fałszywym przekonaniem, że musimy zrobić to same” – mówi Karolina Zawadka zajmująca się declutteringiem
Ryzyko nowotworów i zaburzeń hormonalnych. Co jeszcze grozi nam przy niewłaściwym sprzątaniu?
Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc
się ten artykuł?