Skutecznie wykryje raka. Polscy eksperci opracowali inteligentny system, który będzie monitorował stan zdrowia piersi
Już niedługo badanie piersi może być znacznie bardziej komfortowe. I przede wszystkim bezbolesne. A to dzięki specjalistom, którzy opracowali innowacyjną technologię badania piersi. Twórcy wykorzystali do tego sztuczną inteligencję. Jak udowadniają przedkliniczne badania, system jest skuteczny i pozwala na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych.
Szybko, skutecznie i bez udziału osób trzecich
Chodzi o urządzenie Ailis, które skutecznie wykrywa raka piersi nawet w bardzo wczesnym stadium. Swoją premierą ma mieć w lutym 2024 roku podczas targów medycznych w Dubaju. Cała procedura trwa zaledwie cztery minuty. Badanie jest bezdotykowe i bezbolesne.
„Pracowaliśmy nad tym systemem siedem lat. Niedługo będziemy gotowi zaprezentować go światu. Przed nami badania kliniczne i certyfikacja, ale technologicznie jesteśmy gotowi do wdrożenia” – zapowiada Michał Matuszewski, pomysłodawca i współtwórca systemu Ailis.
Wcześniej odbyły się badania przedkliniczne, które przeprowadzono na grupie blisko 200 kobiet. Wykazały one 94-procentową czułość zastosowanej metody badawczej.
„Oznacza to, że jest ona bardzo skuteczna w wykrywaniu anomalii, jakie zachodzą w tkankach, gdy zaczyna rozwijać się nowotwór” – wyjaśnia współtwórca metody.
Jak wygląda procedura? Ailis dokona około 250 pomiarów (obrazów funkcjonowania tkanek). Następnie system, którego urządzenie jest tylko elementem, przeprowadzi zaawansowaną technologicznie analizę danych, która trwa ok. 10 minut. Po tym czasie pacjentki otrzymają informacje o stanie zdrowia swoich piersi. Przypominamy, że na wynik badania mammograficznego Polka czeka średnio od kilku do kilkunastu dni (czasem kilka tygodni). Tutaj wszystko odbywa się błyskawicznie i bez udziału osób trzecich.
Czym to się różni od innych badań? Badania przesiewowe Ailis w kierunku raka piersi wykrywają zmiany nowotworowe w piersiach o gęstej strukturze, które ciężko wykryć podczas badań mammografem czy USG. System nie stosuje dawek promieniowania tak jak przy mammografii. Zaawansowana technologia pozwala na szybki i skuteczny monitoring stanu zdrowia.
„Zastosowana metoda wykorzystuje także najbardziej dynamicznie rozwijające się techniki sztucznej inteligencji oparte na głębokiej sieci neuronowej DNN (Deep Neural Networks), które stosujemy już w badaniach eksperymentów wysokiej energii prowadzonych w ośrodku CERN w Genewie od wielu lat” – wyjaśnia główny elektronik w Ailis, prof. Mariusz Witek
Wszystko zgodnie z algorytmem
Elementem systemu Ailis jest aplikacja, która przechowuje wszystkie wyniki badań. Dzięki aplikacji kobieta może także zaplanować kolejne badania oraz prześledzić zalecenia w zakresie działań prewencyjnych. Aplikacja przypomni także o dacie zbliżającej się wizyt. Dzięki temu innowacyjnemu systemowi pacjentka ma szybki dostęp do konsultacji online ze specjalistami z dziedziny radiologii czy onkologii.
„Przy kolejnych badaniach (algorytm- red.) porównuje obrazy i wyniki z wcześniejszych wizyt i obecnej, wyciąga wnioski i przekazuje odpowiednie zalecenia, które ułatwiają dalsze decyzje diagnostyczne „- tłumaczy dr n. med. Kamil Drucis, członek zespołu badawczego.
Stworzenie tego innowacyjnego urządzenia było możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej, która przyznała na ten cel 6,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Osoby zaangażowane w stworzenie tego systemu uważają je za przyszłość medycyny.
źródła: zdrowie.radiozet.pl, ailiscare.com
Zobacz także
„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”
„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”
Polecamy
„Przestańmy bawić się w półsłówka i w 'tego, którego imienia nie wolno wymawiać'”. Małgorzata Sajan o tym, jak szczerze i normalnie rozmawiać o raku
Shannen Doherty do końca walczyła o rozwód z niewiernym mężem. Sąd wydał decyzję dwa dni po jej śmierci
Onkolog Shannen Doherty zabrał głos po śmierci aktorki. „Była niesamowitą wojowniczką we wszystkim, co robiła”
Shannen Doherty porządkuje swoje sprawy przed śmiercią. Gwiazda jest w ostatnim stadium raka
się ten artykuł?