Przejdź do treści

Skutecznie wykryje raka. Polscy eksperci opracowali inteligentny system, który będzie monitorował stan zdrowia piersi

Wizualizacja urządzenia AILIS, Fot. Dominika Bigaj
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Już niedługo badanie piersi może być znacznie bardziej komfortowe. I przede wszystkim bezbolesne. A to dzięki specjalistom, którzy opracowali innowacyjną technologię badania piersi. Twórcy wykorzystali do tego sztuczną inteligencję. Jak udowadniają przedkliniczne badania, system jest skuteczny i pozwala na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych. 

Szybko, skutecznie i bez udziału osób trzecich

Chodzi o urządzenie Ailis, które skutecznie wykrywa raka piersi nawet w bardzo wczesnym stadium. Swoją premierą ma mieć w lutym 2024 roku podczas targów medycznych w Dubaju. Cała procedura trwa zaledwie cztery minuty. Badanie jest bezdotykowe i bezbolesne.

„Pracowaliśmy nad tym systemem siedem lat. Niedługo będziemy gotowi zaprezentować go światu. Przed nami badania kliniczne i certyfikacja, ale technologicznie jesteśmy gotowi do wdrożenia” – zapowiada Michał Matuszewski, pomysłodawca i współtwórca systemu Ailis.

Wcześniej odbyły się badania przedkliniczne, które przeprowadzono na grupie blisko 200 kobiet. Wykazały one 94-procentową czułość zastosowanej metody badawczej.

„Oznacza to, że jest ona bardzo skuteczna w wykrywaniu anomalii, jakie zachodzą w tkankach, gdy zaczyna rozwijać się nowotwór” – wyjaśnia współtwórca metody.

Jak wygląda procedura? Ailis dokona około 250 pomiarów (obrazów funkcjonowania tkanek). Następnie system, którego urządzenie jest tylko elementem, przeprowadzi zaawansowaną technologicznie analizę danych, która trwa ok. 10 minut.  Po tym czasie pacjentki otrzymają informacje o stanie zdrowia swoich piersi. Przypominamy, że na wynik badania mammograficznego Polka czeka średnio od kilku do kilkunastu dni (czasem kilka tygodni). Tutaj wszystko odbywa się błyskawicznie i bez udziału osób trzecich.

Czym to się różni od innych badań? Badania przesiewowe Ailis w kierunku raka piersi wykrywają zmiany nowotworowe w piersiach o gęstej strukturze, które ciężko wykryć podczas badań mammografem czy USG. System nie stosuje dawek promieniowania tak jak przy mammografii. Zaawansowana technologia pozwala na szybki i skuteczny monitoring stanu zdrowia.

„Zastosowana metoda wykorzystuje także najbardziej dynamicznie rozwijające się techniki sztucznej inteligencji oparte na głębokiej sieci neuronowej DNN (Deep Neural Networks), które stosujemy już w badaniach eksperymentów wysokiej energii prowadzonych w ośrodku CERN w Genewie od wielu lat” – wyjaśnia główny elektronik w Ailis, prof. Mariusz Witek

Dr Małgorzata Andrzejewska

Wszystko zgodnie z algorytmem

Elementem systemu Ailis jest aplikacja, która przechowuje wszystkie wyniki badań. Dzięki aplikacji kobieta może także zaplanować kolejne badania oraz prześledzić zalecenia w zakresie działań prewencyjnych. Aplikacja przypomni także o dacie zbliżającej się wizyt. Dzięki temu innowacyjnemu systemowi pacjentka ma szybki dostęp do konsultacji online ze specjalistami z dziedziny radiologii czy onkologii.

„Przy kolejnych badaniach (algorytm- red.) porównuje obrazy i wyniki z wcześniejszych wizyt i obecnej, wyciąga wnioski i przekazuje odpowiednie zalecenia, które ułatwiają dalsze decyzje diagnostyczne „- tłumaczy dr n. med. Kamil Drucis, członek zespołu badawczego.

Stworzenie tego innowacyjnego urządzenia było możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej, która przyznała na ten cel 6,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Osoby zaangażowane w stworzenie tego systemu uważają je za przyszłość medycyny.

źródła: zdrowie.radiozet.pl, ailiscare.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Tatjana Patitz nie żyje. 56-letnia supermodelka zmarła na raka piersi/ fot. Gisela Schober/Getty Images for Lavera Showfloor

Tatjana Patitz nie żyje. 56-letnia supermodelka zmarła na raka piersi

„Bardzo duży biust stygmatyzuje. Pacjentki są często 'schowane’, mają zgarbioną postawę ciała” – o pomniejszaniu piersi mówi chirurg plastyczna lek. med. Marta Lechowicz-Wilińska

Tylko spójrzcie na te zdjęcia. „Seksualna niezawisłość od społecznych oczekiwań”, komentuje Paulina Młynarska / MWMedia Paweł Wrzecion

Tylko spójrzcie na te zdjęcia. „Seksualna niezawisłość od społecznych oczekiwań”, komentuje Paulina Młynarska

„Póki oddycham, jest mnóstwo do zrobienia”. Jola i Magda szyją turbany dla dziewczyn z całej Polski i apelują: badaj cycki!

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska o wędrówce z rakiem piersi

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska: modliłam się zaledwie o pół roku, a dostałam od Boga jeszcze kilka lat

Ericka Hart pokazała na wybiegu blizny po mastektomii. Prawdziwa rewolucja na tygodniu mody w Nowym Jorku

Paulina Młynarska sprzeciwia się szufladkowaniu i określaniu poprzez mastektomię

Paulina Młynarska: Moje rany są wygojone. Nie było żadnego „pozowania nago po mastektomii”

II piknik kampanii #pomacajsie – Zdrowie w Twoich Rękach już 12 czerwca w Warszawie na Polach Mokotowskich!

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

Jill Biden: Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę własnych pieniędzy, własnej tożsamości i własnej kariery

Kampania Dotykam=Wygrywa

„Przez dotyk możemy uratować swoje życie” – mówi Izabela Sakutova, twórczyni kampanii Dotykam=Wygrywam

Kobieta na łące

Blogerka o chorobie implantów piersi: To twoje ciało. Nie pozwól nikomu sobie wmawiać, że nie wiesz, co się dzieje!

Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała

„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki

Zbadaj sama własne cycki! Jak to zrobić? Podpowiada słynny „kołcz rzyci” Daniel Qczaj

Kayah, Maja Hirsch, Magdalena Cielecka biorą udział w akcji #badampiersi

Cielecka, Drzyzga, Młynarska, Kayah badają piersi, a ty? Dołącz do ogólnopolskiej akcji #badampiersi

Powiedz „piersi” – ratuj życie. Kto się wstydzi tego słowa?

Karolina Szostak: zdrowe jedzenie widać nie tylko w biodrach, ale przede wszystkim na twarzy

Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll

„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem

Aktorka, January Jones pozuje topless, zasłaniając piersi ramieniem

January Jones pozuje topless i zachęca do badania piersi

Joanna Górska o lekarzach: Potrafią powiedzieć „jest pani za młoda na raka”. ABSURD!

Rodzaje treningów. Siłowy, obwodowy, funkcjonalny – jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie? 

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny