Przejdź do treści

Składki zdrowotne NFZ w 2020 roku – ile należy płacić?

Składki zdrowotne NFZ w 2020 roku - ile należy płacić? Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Składki zdrowotne to środki, które przeznaczone są na finansowanie ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zawsze je opłacamy osobiście – może to robić również np. uczelnia lub urząd pracy. Ile w 2020 roku wynosi składka zdrowotna NFZ? Czy koniecznie trzeba ją opłacać?

Komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczeniem zdrowotnym objęci są:

  • Pracownicy na etacie
  • Osoby prowadząca własną działalność gospodarczą
  • Uczniowie
  • Emeryci
  • Renciści
  • Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy
  • Osoby opłacające dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
  • Osoby zatrudniona na podstawie umowy zlecenia
  • Osoby zawierające umowę agencyjną albo umowę o świadczenie usług
  • Rolnicy
  • Duchowni

Ubezpieczenie zdrowotne jest prawem gwarantowanym przez konstytucję. Jednak dotyczy nie każdego obywatela, ale tylko osób uprawnionych i ubezpieczonych.

UWAGA! Są wyjątkowe sytuacje, w których prawo do świadczeń mogą mieć osoby nieubezpieczone:

  • Dotyczy to dzieci do 18 r.ż. (niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości lub odpisu aktu urodzenia)
  • Oraz kobiet w ciąży i okresie połogu tj. 6 tygodni po porodzie.

Warunkiem jest obywatelstwo polskie lub prawo do stałego pobytu oraz zamieszkiwanie na terenie Polski.

Katarzyna Kucewicz

Ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje

Wysokość składki zdrowotnej wynosi 9 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Jest to koszt w przedziale 450-500 zł, zmieniający się co kwartał w zależności od wysokości średniej krajowej. Składka, niezależnie od tego, czy jest regulowana przez pracodawcę, odpowiednią placówkę lub instytucję czy też przez samego ubezpieczonego, powinna być opłacana co miesiąc.

Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi natomiast 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe

Wiele osób kojarzy ubezpieczenie zdrowotne z faktem, że korzysta się z niego w sytuacji, gdy jest się chorym.  W związku z tym mylą pojęcia ubezpieczenia zdrowotnego i chorobowego.

  • Ubezpieczenie zdrowotne – pozwala korzystać z opieki zdrowotnej, leczyć się w placówkach, które mają umowy z NFZ bez dodatkowych opłat (szpitale, przychodnie itd.)
  • Ubezpieczenie chorobowe – pozwala otrzymać zasiłek podczas choroby, jeśli choroba powoduje utratę dochodu. Jest wypłacane pod warunkiem otrzymania zwolnienia lekarskiego na siebie lub na dziecko.

Czym różni się ubezpieczenie zdrowotne od chorobowego? Czy rzeczywiście obie składki są niezbędne?

Odpowiada Edyta Kisiel z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: – Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie. Natomiast ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas leczenia – wyjaśnia specjalistka. – Innymi słowy: ubezpieczenie zdrowotne pozwala korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Ubezpieczenie chorobowe gwarantuje środki na utrzymanie podczas zwolnienia. 

Składki można opłacać niezależnie od siebie. Można wybrać np. tylko ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas przysługuje nam leczenie w zakładach opieki zdrowotnej. Nie dostaniemy jednak żadnych świadczeń nawet po otrzymaniu zwolnienia od lekarza.

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka

Ubezpieczenie zdrowotne – po co

Opłacone składki ubezpieczenia zdrowotnego gwarantują możliwość korzystania z finansowanych przez NFZ świadczeń związanych z opieką medyczną. Możemy zarówno udać się do państwowej przychodni lub innej placówki mającej kontrakt z NFZ, jak i do szpitala, aby otrzymać nieodpłatne świadczenia.

Skutki braku ubezpieczenia to konieczność płacenia z własnej kieszeni za usługi opieki zdrowotnej, zarówno za poradę lekarską w gabinecie lub przychodni, jak i za pobyt w szpitalu. Koszty bywają bardzo wysokie, liczone w setkach i tysiącach złotych.

Niekiedy osoby zatrudnione na umowę o pracę – lub też pracodawcy – sądzą, że kwoty składek ubezpieczenia zdrowotnego są nieadekwatne do świadczeń, z których się korzysta. Wiele osób powołuje się na fakt, że nie bywają prawie wcale u lekarza albo w razie potrzeby korzystają z prywatnych placówek.

Pamiętajmy, że wielu z nas może zdarzyć się zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek czy choćby ciąża i poród. Prywatne placówki za takie świadczenia przyjmują wysokie kwoty. Te kwoty mamy zabezpieczone, mając zawartą umowę z NFZ i opłacone składki.

Alicja była nieubezpieczona, gdy złamała rękę: – Pracowałam zatrudniona na umowie o dzieło. Przyznam, że nie chciałam płacić składek, bo zarabiałam mało. Te kilkaset złotych to był dla mnie za duży wydatek. A ja nigdy nie choruję. Nie spodziewałam się, że złamię rękę. Już pierwsza wizyta na SOR-ze to był wydatek tysiąc złotych – wspomina.

Ostatecznie Alicja najpierw ubezpieczyła się dobrowolnie. Potem zmieniła pracę. Nowy szef zatrudnił ją na umowę o pracę. – To było dla mnie kluczowe kryterium, podczas szukania nowej pracy – podkreśla Ala. – Jestem mądra po szkodzie. 

Kto jest płatnikiem składek

Płatnik składek to osoba zobowiązana do opłacania składek, czyli:

  • Dla ucznia jest to szkoła, a dla studenta szkoła wyższa
  • Dla pracownika jest to pracodawca
  • Dla osoby bezrobotnej urząd pracy
  • Osoba prowadząca działalność musi sama opłacać składki
  • Osoba nieposiadająca tytułu do ubezpieczenia może ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ i dostarczać do ZUS druki ZUS DRA

UWAGA! Twój pracodawca zalega z przekazywaniem płatności na ubezpieczenie, a masz umowę o pracę? Wówczas w razie potrzeby korzystasz ze wszystkich świadczeń tak, jakby wszystkie składki były uregulowane. Nikt nie pociąga pracownika do odpowiedzialności za zaległości pracodawcy.

Kogo można zgłosić do ubezpieczenia

Do ubezpieczenia można zgłosić osobę nieubezpieczoną.  Może to być ktoś w związku małżeńskim z ubezpieczonym, dziecko własne lub dziecko męża/żony, a nawet rodziców, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie ma limitu osób, które może jedna osoba zgłosić do ubezpieczenia.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku związków nieformalnych nie można zgłosić partnera lub partnerki do ubezpieczenia nawet pozostając we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie można zgłosić również rodzeństwa. Dziadkowie mogą zgłosić wnuka tylko w sytuacji, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje ubezpieczenie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.