Przejdź do treści

Selena Gomez ma nieuleczalną chorobę. Jak przewlekłe choroby wpływają na zdrowie psychiczne?

Selena Gomez
Zdjęcie: Jon Kopaloff/FilmMagic
Podoba Ci
się ten artykuł?

Selena Gomez cierpi na przewlekłą chorobę, jaką jest toczeń rumieniowaty, która przyczyniła się ataku paniki, podczas ostatniego jej pobytu w szpitalu. Lekarze wskazują na duży związek zdrowia fizycznego ze zdrowiem psychicznym. – Może się zdarzyć, że do końca życia człowiek nie pogodzi się z chorobą, twierdzi psycholog Monika Dreger. 

Selena Gomez w ostatnich tygodniach doznała nawrotu tocznia rumieniowatego, który przyczynił się do załamania nerwowego. Piosenkarka podjęła się leczenia zaburzeń psychicznych. Jak podaje portal refinery29.com była ona hospitalizowana dwa razy w ciągu ostatnich kilku tygodni z powodu niskiej liczby białych krwinek, a podczas drugiego pobytu w szpitalu miała atak paniki. Selena Gomez wyznała, że lęk, ataki paniki i depresja mogą być skutkami ubocznymi tocznia.

Lupus, czyli toczeń rumieniowaty układowy jest przewlekłym stanem autoimmunologicznym, który pojawia się, gdy układ odpornościowy atakuje część ciała, powodując zapalenie, które może wpływać na narządy i tkanki, takie jak: serce, nerki, skóra i stawy.

Młoda dziewczyna o smutnej minie siedząca przed laptopem

Wpływ choroby na zdrowie psychiczne

Psycholog Monika Dreger twierdzi, że świadomość choroby przewlekłej ma znaczący wpływ na stan zdrowia psychicznego. Osoby potrzebują zrozumienia tego, co tak na prawdę dzieje się z ich organizmem.

– Im jesteśmy silniejsi i świadomi wpływu na życie, tym łatwiej jest poradzić sobie z chorobą. Natomiast im jesteśmy wrażliwsi, tym łatwiej może dojść do załamania psychicznego.

Pacjenci zadają pytanie "dlaczego mnie to spotkało", "czy ja sobie z tym poradzę". "Nie palę papierosów, a mam raka płuc".

Ważnym czynnikiem w przebiegu choroby jest wsparcie. Często zdarza się, że osoba chora nie chce obarczać swoimi problemami bliskich, wówczas dobrym wsparciem może być psycholog, psychoterapeuta lub psychoonkolog. – Ze specjalistą łatwiej jest rozmawiać, bo w inny sposób reaguje i łatwiej jest pomóc osobie chorej. Zdarzają się także osoby, których choroba nie dotyczy bezpośrednio, a bliską osobę. Takie osoby także są narażone na zaburzenia psychiczne, np. depresję. – mówi dla Hello Zdrowie psycholog Monika Dreger.

 

Choroby autoimmunologiczne - wizyta u dietetyka

Według National Institute of Mental Health osoby z przewlekłą chorobą są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym. Według raportu „People” Serena Gomez przechodzi terapię zachowań dialektycznych, która uwzględnia między innymi uważność i komunikację, aby pomóc ludziom w radzeniu sobie z trudnościami. W przeszłości piosenkarka chwaliła tą metodę leczenia i jego wpływ na życie, mówiąc, że to zmieniło jej życie.

– Nie ma prostej recepty na pogodzenie się z nieuleczalną chorobą. Może się zdarzyć, że do końca życia człowiek nie pogodzi się z chorobą. Warto wybrać się do psychologa, bo wiele reakcji wynika z czynników, takich jak: dzieciństwo lub charakter. Część rzeczy można wyleczyć drogą psychoterapii, ale nie bez powodu jest taka osoba jak psychoonkolog. – dodaje psycholog Monika Dreger.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?