Przejdź do treści

Samobadanie piersi i jąder. Instalekarz i Doktorek Radzi apelują o kontrolę swojego ciała

Samobadanie się jest ważnym elementem profilaktyki raka piersi
zdjęcie: instagram.com/instalekarz/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Samobadanie się jest ważnym elementem profilaktyki raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian we wczesnym etapie choroby nowotworowej. Magdalena Krajewska, w Internecie znana jako „Instalekarz” zaleca, aby zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem oraz poznać swoje piersi. Natomiast Łukasz Durajski, działający jako „Doktorek Radzi” przemawia do męskiej części obserwatorów, zachęcając do samobadania jąder. Samokontrola prowadzona systematycznie może przyczynić się w znacznym stopniu do obniżenia umieralności z powodu raka. 

Samobadanie piersi

W ostatnim czasie można zaobserwować pojawianie się medycznych profili na portalach społecznościowych poświęconych uświadamianiu w kwestii zdrowia. Jednym z nich jest profil lekarki Magdaleny Krajewskiej, znanej jako „instalekarz”. Jej profil śledzi ponad 38 tysięcy użytkowników.

W ostatnim poście zwraca uwagę na samobadanie piersi. „Będziesz świadoma jakie zmiany dokonują się w nich podczas cyklu menstruacyjnego i co jest normą. Nie będziesz też stresowała się niepotrzebnie znając je na pamięć!” – można przeczytać w opisie pod zdjęciem.

 

Macasz się? Wiesz dlaczego powinnaś to robić? Odpowiedź jest prosta, masz poznać swoje piersi, masz znać ich każdy…

Gepostet von Instalekarz am Mittwoch, 24. Oktober 2018

 

Magdalena Krajewska, czyli „instalekarz” swój wpis oznaczyła tagami #macajsięregularnie oraz #badajsięreguralnie, a jedna z obserwatorek skomentowała:

Znajoma pracująca w szpitalu onkologicznym na Ursynowie kiedyś mi powiedziała, że ogromna liczba zmian w piersiach jest wymacywana przez mężów, partnerów - tak więc napiszę przewrotnie #dajsięmacać

Samobadanie jąder

Podobny apel, tym razem do mężczyzn, możemy dostrzec na profilu Łukasza Durajskiego „doktorekradzi”, obserwowanego przez ponad 13 tysięcy obserwatorów. Pod jego zdjęciem można przeczytać: „Kobiety badają piersi, chodzą do ginekologa. A my? No niestety najczęściej bida z nędzą. Czas to zmienić. Zdrowie faceta jest równie ważne jak zdrowie kobiety”. Doktor odsyła do wpisu na blogu, na którym porusza kwestię kontroli swoich jąder.

Kontrola swoich jąder to absolutne tabu. Panowie nie ma szans, żeby się przyznali, że coś dolega. Jednocześnie rzadko chcą wykonywać samobadanie jąder. Tutaj też duża rola partnerek lub partnerów, którzy mogą pomóc. - można przeczytać na blogu doktorekradzi.pl

View this post on Instagram

Drodzy Panowie (ale również Panie) mam dla Was nowy cykl postów #pomęsku Znajdziecie tu ważne informacje na temat zdrowia mężczyzny. To cykl dla nas. W każdym wieku musimy dbać o swoje zdrowie. Kobiety badają piersi, chodzą do ginekologa. A my? No niestety najczęściej bida z nędzą. Czas to zmienić. Zdrowie faceta jest równie ważne jak i zdrowie kobiety. Pierwszy post jaki dla Was napisałem dotyczy samobadania jąder, czyli profilaktyki jaką możecie sami wykonywać w domu, bez konieczności targania swoich czterech liter do lekarza. Wiem, że to zawsze daleko, trudno dojechać, a to czasu brakuje… ech życie. Ale możecie to robić sami: #BADAMJAJKA Proste a jakie skuteczne. Zapraszam na bloga. _____________________ #doktorekradzi #facetemjestem #pomęsku #fecetemjestemiosiebiedbam #badamsię #macamsię #pomacajjajka #badaniejąder #jajkawdłoń #lekarz #facet #instamen #instafacet #instadoktor

A post shared by Łukasz Durajski (@doktorekradzi) on

Doktor Łukasz Durajski we wpisie zaznacza, że Polska jest w niechlubnej czołówce Europy, jeżeli chodzi o ilość zachorowań na raka jąder. Prezentuje też mapkę pokazującą dane z całego świta.

 

 

Samobadanie się jest ważne. Przekonują nas o tym lekarze i osoby, którym udało się we wczesnym stadium wykryć raka. Regularność ma znaczenie, najlepiej raz w miesiącu kontrolować swoje ciało i zachodzące w nim zmiany. W przypadku niepokojących zmian, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.