Przejdź do treści

„Samoakceptacja nie ogranicza się jedynie do wyglądu” – mówi coach i mentorka Karolina Cwalina-Stępniak

Karolina Cwalina-Stępniak
Karolina Cwalina-Stępniak/archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”
Szkoda ci czasu na sen? Oto 10 powodów, by zacząć sypiać regularnie
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy

– By móc nawiązywać udane relacje z innymi ludźmi, musimy zacząć od zbudowania relacji ze sobą – uważa Karolina Cwalina-Stępniak, która razem z dziennikarką Pauliną Klepacz napisała ważną książkę „Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja – samoświadomość – seksualność”. W rozmowie z Hello Zdrowie tłumaczy, jaką drogę przeszła, by móc powiedzieć, że się akceptuje, czym jest świadome życie oraz jak ważna jest samomiłość.

 

Ewa Podsiadły-Natorska: Skąd pomysł, żeby podzielić książkę na trzy bloki tematyczne: samoakceptacja, samoświadomość, seksualność?

Karolina Cwalina-Stępniak: Po naszej ostatniej wspólnej książce „#girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie” wiedziałyśmy z Pauliną, że chcemy iść za ciosem i znowu coś razem napisać. Chciałyśmy, żeby było to zwieńczenie wszystkiego: naszego doświadczenia zawodowego i życiowego, tego, co robimy na co dzień. „Sexy zaczyna się w głowie” jest hasłem, które stało się już marką. Towarzyszy mi od dłuższego czasu, realizuję pod tym szyldem autorski program rozwojowy dla kobiet. Dlatego zdecydowałyśmy się z Pauliną na taki tytuł, natomiast ja od razu zastrzegłam, że nie chcę pisać poradnika; moje poprzednie książki to bardziej zbiór inspiracji niż porad. Planując książkę, doszłyśmy z Pauliną do wniosku, że samoakceptacja, samoświadomość i seksualność to tematy, które najbardziej nas interesują, a ponieważ znamy świetne ekspertki, postanowiłyśmy wokół tego zbudować całą publikację.

„Karolina: Ja siebie na przykład nie do końca akceptuję. (…) Mam sexy w głowie i co za tym idzie, poczucie, że mogę wszystko. Działam, dbam o siebie. Co nie zmienia faktu, że chciałabym wyglądać inaczej. Choroba, którą przeszłam, wyniszczyła mnie. Był taki okres, że ważyłam ponad 140 kilogramów, potem schudłam, ale za szybko. Przeszłam sześć operacji plastycznych, podczas których wycięto mi nadmiar wiszącej skóry. Moje ciało to głównie blizny i wiotka skóra. Aktualne problemy zdrowotne, z którymi się borykam, sprawiają, że nadal mam wahania masy ciała. I OK. Szanuję swoje ciało. Staram się zdrowo żywić, ćwiczę z trenerem personalnym, chodzę na przeróżne zabiegi, bo bardzo chciałabym wyglądać inaczej. Nie podoba mi się to, jak wyglądam. Jestem gruba, bądźmy szczerzy. I może to „tylko rozmiar”, ale nie chcę kłamać, że bardzo siebie kocham i kocham swój „tłuszczyk”, a jednak robię wszystko, aby zniknął”.

fragment książki „Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, samoświadomość, seksualność”

 

Samoakceptacji w książce poświęcasz bardzo dużo miejsca. Zwróciłam szczególnie uwagę na twoją niełatwą relację z własnym ciałem.

Mam wrażenie, że teraz jest moda na to, by mówić: „Kocham się, doceniam się, mam świetne ciało” itp. Ale szczerze, ja nie do końca ufam ludziom, którzy tak mówią. Albo którzy jednego dnia narzekają na swoje defekty, a drugiego budzą się zupełnie inni i twierdzą, że nie wiedzą, jak to się stało – choć za takimi zmianami zwykle stoi ogrom pracy. Ja mówię wprost, jak jest. Nie poddaję się modzie na zbytnie kochanie siebie. Nie sądzę też, że należy przeskakiwać ze skrajności w skrajność, od nienawiści do samouwielbienia.

Akceptujesz siebie?

Tak, oczywiście, mówię, nad czym chciałabym pracować, ale się nie chowam i moje ewentualne niedostatki, jeśli chodzi o ciało, w niczym mi nie przeszkadzają, zwłaszcza zawodowo. Dążę do realizacji celów, podążam za swoją ambicją – niektórzy natomiast, gdy dostrzegają w sobie pewne niedostatki, zaczynają chować się przed światem, boją się zawalczyć o siebie i swoje marzenia, bo po prostu się siebie wstydzą. W samoakceptacji nie chodzi o miłość do siebie, ale o szacunek, dogadywanie się ze sobą.

Okładka książki „Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, samoświadomość, seksualność”

Reżyser Andrzej Saramonowicz twierdzi, że „zadziwiające jest to, jak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała, a jak niewielu swojego umysłu”.

Otóż to! Znam wiele wspaniałych kobiet, spośród których trzy czwarte jest nieszczęśliwa, niepewna siebie, samotna, nie akceptuje się. Teoretycznie wiedzą wszystko, czytają książki, słuchają podcastów, a jak przychodzi co do czego, to niestety brakuje im poczucia własnej wartości. Właśnie dlatego tytuł naszej książki to „Sexy zaczyna się w głowie”. Bo to w psychice wszystko ma swój początek.

Myślisz, że to jest wpływ na nas dzisiejszych czasów? Tej instagramowej dyktatury?

Ostatnio byłam na wydarzeniu, na którym Michał Piróg powiedział ciekawą rzecz. Jego zdaniem nie powinniśmy wszystkiego zwalać na Instagram. Ja raczej przyczyn niepewności siebie i braku samoakceptacji szukałabym gdzieś indziej. Jeśli ktoś nie został wychowany w przekonaniu, że jest wartościowym człowiekiem, bo rodzina tego poczucia wartości w nim nie zbudowała, to nie tylko nie będzie szczęśliwy, ale i nabierze się na to, co widzi w internecie. Ze mną jest tak, że gdy ktoś mnie widzi na żywo, to mówi, że wyglądam lepiej niż na Instagramie, a to dlatego, że nie przerabiam swoich zdjęć.

Zgadzasz się z tym, co pisze Paulina na łamach waszej książki, że dochodzenie do samoakceptacji to praca na całe życie?

Oczywiście, że tak. Pamiętajmy, że samoakceptacja nie ogranicza się jedynie do wyglądu. Bo w samoakceptacji chodzi też o to, czy czujemy się pewni siebie w pracy i na co dzień, czy robimy to, co chcemy robić i co daje nam satysfakcję. Jestem teraz w szkole mentoringu i dla mnie jako coacha wszystko wydaje się proste, ale przypominam sobie, jak to było ze mną kilka lat temu. Robiłam niedawno ćwiczenie, z którego wynikło, że nie mam żadnych ograniczających przekonań na swój temat. To mi dużo mówi o sobie. Bo oczywiście mam świadomość, że nie wiem wszystkiego, ale w niczym mi to nie przeszkadza. Robię swoje, podczas gdy jeszcze parę par lat temu na pewne rzeczy bym się nie odważyła – czułam się zablokowana, myślałam, że nie powinnam albo że na coś nie zasługuję.

„Karolina: Kiedy mam spadek motywacji, za dużo spraw na głowie, to powracam do pytania, kim jestem i po co ja to wszystko robię. (…) Dochodzenie do samoświadomości to pewien proces – podobnie jak budowanie samoakceptacji. Kluczowe jest w nim zadawanie sobie odpowiednich pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Szczerych odpowiedzi. (..) Samoświadomość można pojmować bardzo szeroko i dotyczy ona każdego aspektu naszego życia.”

fragment książki „Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, samoświadomość, seksualność”

 

Jak należy rozumieć koncepcję samoświadomości?

To jest to, czego w życiu chcemy i czego oczekujemy, ale także, jak dobrze siebie znamy. I to też jest proces, praca na całe życie. Określiłabym samoświadomość jako życie świadome, stan umysłu. Tutaj muszę jednak powiedzieć jedną bardzo ważną rzecz, o której piszę w książce. Moim zdaniem tym, co istotnie rozwija samoświadomość, są porażki. Trudno dowiedzieć się o sobie więcej niż w kryzysie. Widzę na bazie swoich doświadczeń, że często to dopiero w kryzysie ludzie zaczynają działać. Na co dzień boją się wyjść ze swojej strefy komfortu – jest im w niej wygodnie, więc nie podejmują działań, nie ryzykują.

Kryzys nas zmienia?

Tak, choć wiele zależy od człowieka: są tacy, którzy z kryzysu nie wyciągną żadnych wniosków. Ale są też tacy, którzy w kryzysie się uaktywniają, zaczynają działać i później do pewnych spraw zaczynają podchodzić inaczej, nie popełniają drugi raz tych samych błędów. To kwestia podejścia, czy po porażce się zepniemy, czy też się poddamy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Jak pandemia wpłynęła na naszą samoakceptację i samoświadomość?

Pandemia na pewno wyłoniła na rynku pracy najlepszych specjalistów. To był właśnie kryzys, który pokazał, kto jest dobry i będzie umiał sobie poradzić w każdej sytuacji. I tutaj nie rozgraniczałabym, kto poradził sobie lepiej: kobiety czy mężczyźni, bo to niezależne od płci. Wszyscy musimy teraz dostosować się do nowej rzeczywistości. Natomiast to kobietom dedykowana jest platforma, którą stworzyłyśmy razem z Magdą Linke-Koszek: HER Impact. To nasza odpowiedź na zjawisko „szklanego sufitu”, nierówności płacowych czy braku równouprawnienia na rynku pracy. Wytworzyła się tam już społeczność, dzięki której wiele kobiet znalazło pracę. Eksperci, których zapraszamy do prowadzenia webinarów, zbierają potem aplikacje od naszych użytkowniczek, nawiązują się trwałe biznesowe relacje. Dajemy konkretne narzędzia do wykorzystania.

Ostatnim blokiem tematycznym w „Sexy zaczyna się w głowie” jest seksualność. Propagujecie m.in. ideę samomiłości, która według was jest holistycznym podejściem do siebie, słuchaniem swoich pragnień i odpowiadaniem na nie. Jest też dążeniem do dobrostanu na różnych poziomach.

Od seksualności ekspertką jest Paulina, ale razem doszłyśmy do wniosku, że ten rozdział musi znaleźć się w naszej książce, bo widzimy, że ludzie – często, wydawałoby się, bardzo nowocześni – wciąż mają problem z określeniem, czym jest seksualność. Wiele osób uważa to za coś wstydliwego albo z tego drwi. A my wierzymy, że te trzy obszary, czyli samoakceptacja, samoświadomość i seksualność są ze sobą nierozerwalnie połączone. By móc nawiązywać udane relacje z innymi ludźmi, musimy zacząć od zbudowania relacji ze sobą. Dotarcie do własnej seksualności jest do tego niezbędne.

„Paulina: Seksualność ma bardzo dużo wspólnego z cielesnością, samoakceptacją i samoświadomością. Rodzimy się jako istoty seksualne, jesteśmy nimi od początku, choć nasza seksualność rozwija się stopniowo. (..) Jestem wielką fanką szeroko pojętej samomiłości. Z jednej strony można tak w przyjazny sposób określić masturbację, czyli seks solo (…). Ale to również w ogóle dbanie o siebie, o swój dobrostan, to troska i szacunek okazywane sobie, szanowanie swoich granic. To zarówno zdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna dobra dla ciała i głowy, jak i pamiętanie o zdrowotnej czujności – badaniach profilaktycznych, regularnych kontrolach lekarskich, obserwowaniu swojego ciała – czy nie zachodzą w nim niepokojące zmiany”.

fragment książki „Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, samoświadomość, seksualność”

 

W swojej książce proponujecie, żeby napisać list do swojego ciała. Po co?

My wszyscy teoretycznie dużo rzeczy wiemy i myślimy – o sobie czy o świecie – ale zupełnie inaczej to zabrzmi, gdy wypowiemy to na głos albo sobie zapiszemy. W naszej książce proponujemy różne ćwiczenia i list do swojego ciała (czy w ogóle do siebie) to jedno z ćwiczeń, które może dotyczyć każdego obszaru naszego życia. Chodzi o to, aby to, co myślimy, przelać na papier. Na pewno wspomoże to budowanie naszej samoakceptacji i samoświadomości.

Joanna Godecka / Damian Deja

Pisałyście swoją książkę do konkretnego czytelnika?

Nie, nie mamy żadnej konkretnej grupy docelowej, bo to naszym zdaniem książka dla każdego. Chciałybyśmy, żeby po „Sexy zaczyna się w głowie” sięgnęli wszyscy: i kobiety, i mężczyźni, i osoby świadome siebie, swojego ciała oraz potrzeb, jak i te, które dopiero się tego uczą. Mówi się, że każdy facet powinien obejrzeć parę odcinków „Seksu w wielkim mieście”, aby zrozumieć, co kobietom siedzi w głowie, jak na pewne rzeczy patrzymy i co o nich myślimy. Z naszą książką jest podobnie.

„Karolina i Paulina: Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od Ciebie, wszystko jest w Twoich rękach i im wcześniej weźmiesz za to odpowiedzialność, odpowiesz na swoje potrzeby, tym lepiej będzie Ci ze sobą. Tym większa będzie też Twoja satysfakcja z różnych aspektów Twojego życia”.

fragment książki „Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, samoświadomość, seksualność”

 


Karolina Cwalina-Stępniak – certyfikowany coach i mentorka, współtwórczyni platformy HER Impact, szkoleniowiec, mówczyni publiczna, autorka czterech książek, podcasterka, autorka artykułów publikowanych w mediach. Założycielka firmy szkoleniowo-coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”.

„Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja, samoświadomość, seksualność”, Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz, wyd. Helion/Sensus 2020.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Aleksandra Kwaśniewska: Kiedy patrzę na swoje zdjęcia sprzed lat, zastanawiam się, czego od siebie chciałam

„Ciało to skomplikowany byt, który nas niesie przez świat. To jego główna funkcja, wygląd to efekt uboczny” – mówi Anna Natasza Górecka, autorka książki „Moje ciało jest ok”

„Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka

„Dlaczego ty tak boisz się piersi?” – pyta Florence Pugh. Aktorka odpowiada na falę hejtu

Dwie kobiety

„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer

Julia Pankiewicz /fot. OZZL Mazowsze

Julia Pankiewicz została Koordynatorką ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją z ramienia mazowieckiego OZZL. Zamiast gratulacji usłyszała krytykę

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

Kobieta

„Przestańmy zawstydzać ludzi za to, jakie mają piersi” – apeluje edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

„Jeszcze kilka miesięcy temu bałabym się wrzucić taką fotkę”- zwierza się Zofia Zborowska i apeluje do kobiet

Yumi Nu

Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki

Victoria Beckham

Victoria Beckham o współczesnych kanonach piękna: „Nie chodzi o bycie w określonym rozmiarze. Chodzi o to, by wiedzieć, kim się jest i być szczęśliwym w swojej skórze”

Melissa Gilbert wróciła na prerię. „Nareszcie czuję się dobrze we własnej skórze”

„Uroda nie jest celem i sensem mojego życia”- Joanna Koroniewska odpowiada na złośliwy komentarz internautki

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

Dwa zdjęcia, dwa kliknięcia i 5 minut odstępu. Sara Puhto rozprawia się z internetowymi kłamstwami

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

dr Ewa Jarcewska-Gerc /fot. archiwum prywatne

„Poczucie winy, które towarzyszy prokrastynacji, może albo nas pogrążyć w dalszym odkładaniu, albo w końcu zmotywować do zmiany” – mówi Ewa Jarczewska-Gerc

Kobieta

Dziewczyno – rozbierz się i pochwal się sobie. Dzisiaj wieczorem koniecznie zrób to ćwiczenie

Maja Hyży

Rihanna za pokazanie ciążowego brzucha otrzymała komplementy, Maja Hyży – krytykę. Co kraj to obyczaj?

„Jest OK nie być OK ze swoim ciałem” – mówi Betty Q, performerka burleski

Magdalena Zalejska /fot. Maciej Nowak

„Słyszałam, że jestem nieprofesjonalna, gruba, nie umiem pozować i nigdy nic nie osiągnę” – mówi Magdalena Zalejska, modelka curvy

Michał Niewęgłowski /fot. archiwum prywatne

„Nie ma znaczenia, czy jest poniedziałek, czy czwartek, jeśli sam ze sobą dobrze się czuję” – przekonuje Michał Niewęgłowski, nauczyciel medytacji

Julia Kamińska

Julia Kamińska o bodyshamingu: Nikt nie ma pojęcia, co się dzieje w moim życiu

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×