Przejdź do treści

Reklama Calvina Kleina z wokalistką FKA Twings zakazana. „Nie widzę 'stereotypowego obiektu seksualnego’, którym mnie określono. Widzę piękną, silną kobietę”

Na zdjęciu FKA Twigs - Hello Zdrowie
Kampania z udziałem FKA Twigs wzbudziła kontrowersje źródło: Jamie McCarthy/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

FKA Twigs, brytyjska wokalistka, wystąpiła w najnowszej kampanii Calvina Kleina. Brytyjska agencja regulacyjna (ASA) uznała reklamę za uprzedmiatawiającą i stawiającą artystkę w roli „stereotypowego obiektu seksualnego”. Piosenkarka nie zgadza się z tą decyzją i zarzuca podwójne standardy. „Widzę piękną i silną kobietę (…) nie pozwolę, aby moja narracja została zmieniona” – pisze w oświadczeniu.

ASA: Reklama skupia uwagę na ciele modelki, a nie na ubraniu

W reklamie FKA Twing występuje w negliżu. Ma na sobie jedynie zarzuconą dżinsową koszulę. Widać fragmenty jej pośladków, biodra i piersi. Hasło reklamy brzmi: „Calvin albo nic”. Advertising Standards Authority (ASA) w Wielkiej Brytanii, agencja regulacyjna, uznała kampanię Calvina Kleina za „nieodpowiedzialną i potencjalnie obraźliwą”. I zakazała reklamy. Organ uzasadnił, że FKA Twings została przedstawiona jako „stereotypowy obiekt seksualny”, a zdjęcie „skupiało uwagę widzów na ciele modelki, a nie na reklamowanym ubraniu”.

Calvin Klein broni swojej reklamy i argumentuje, że była ona podobna do tych, które były wypuszczane w Wielkiej Brytanii przez wiele lat.

 „Zdjęcia nie były wulgarne i przedstawiały pewne siebie i silne kobiety, które zdecydowały się identyfikować z marką Calvin Klein, a reklamy zawierały postępowy i światły przekaz” – odniosła się marka do wcześniejszych kampanii.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FKA twigs (@fkatwigs)

Zara wycofuje reklamę po fali krytyki - na zdjęciu kobieta trzyma zakupy w torebce papierowej z Zary Hello Zdrowie

FKA Twigs: „Widzę piękną i silną kobietę”

Z decyzją ASA nie zgadza się także sama FKA Twing. Wokalistka chętnie w swojej twórczości porusza tematy kobiece oraz feministyczne. Sama była ofiarą przemocy ze strony wieloletniego partnera Shii LaBeoufa. W mediach społecznościowych opublikowała oświadczenie, w którym dosadnie wyraziła swoje zdanie:

Nie widzę „stereotypowego obiektu seksualnego”, którym mnie określono. Widzę piękną, silną, kolorową kobietę, której niesamowite ciało pokonało więcej bólu, niż można sobie wyobrazić” – podkreśliła. „Jestem dumna z mojej fizyczności i wierzę, że sztuka, którą tworzę za pomocą mojego ciała, jest zgodna ze standardami kobiet takich jak Josephine Baker, Eartha Kitt i Grace Jones, które przełamały bariery tego, jak wygląda bycie silną i korzystanie z wyjątkowej ucieleśnionej zmysłowości. Dziękuję Calvin Klein oraz Mertowi i Marcusowi (fotografowie – red.), którzy dali mi przestrzeń do wyrażenia siebie dokładnie tak, jak chciałam – nie pozwolę, aby moja narracja została zmieniona” – dodała.

Wspomniała także o podwójnych standardach. Najwyraźniej odniosła się do kampanii Calvina Kleina z udziałem amerykańskiego aktora Jeremy’ego Allena White’a, która pojawiła się 4 stycznia. Muskularny aktor wystąpił w niej jedynie w białych bokserkach. To wzbudziło poruszenie opinii publicznej. Do tego stopnia, że kiedy podczas gali rozdania Złotych Globów odbierał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w serialu komediowym „The Bear”, zamiast pytań o swoją zwycięską kreację, słyszał pytania o reklamę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Calvin Klein (@calvinklein)

W marcu 2023 r. Twigs rozmawiała z „Rolling Stone” na temat prowokacyjnej kampanii reklamowej. Wspomniała wtedy, że chciałaby, aby to zdjęcie zobaczyły w przyszłości jej wnuki.

Skargi do ASA wpłynęły także za kampanię Calvin Klein z udziałem amerykańskiej modelki Kendall Jenner. Mimo że chwyta się ona za piersi, agencja uznała, że nie przedstawia jej jako „obiektu seksualnego” i mieści się w granicach dopuszczalnej reklamy bielizny.

Źródła: bbc.com, rollingstone.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: