5 min.
Ratownik do studentów kierunków medycznych: „myślcie przede wszystkim o sobie, przydadzą się twardy tyłek i mocne łokcie”

Ratownik do studentów kierunków medycznych: „myślcie przede wszystkim o sobie, przydadzą się twardy tyłek i mocne łokcie” / Getty Images
Najnowsze
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
23.01.2021
Syndrom MCS. Alergia na nowoczesność
23.01.2021
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
22.01.2021
„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej
„To nie jest wasza wina, że świat, do którego wchodzicie – ochrona zdrowia w Polsce – jest równie nieprzyjazny, jak pole minowe gdzieś pod Stalingradem w 1942” – pisze na Instagramie Jan Świtała. Yanek43, nie przebierając w słowach, daje kilka rad studentom kierunków medycznych, dla których pandemia to szczególnie skomplikowany czas.
Spis treści
Ratownik medyczny o sytuacji studentów: to nie wasza wina
„Wiem, że macie teraz przewalone – wielu z Was pisze do mnie z pytaniami ‘co robić’, bo nie macie gdzie zaliczyć praktyk, bo uczelnia robi Wam trudności z ECTS-ami, bo mówili jedno, potem drugie, a na koniec i tak (…) zrobili trzecie”.
W ten sposób Jan Świtała, znany na Instagramie jako Yanek43, rozpoczyna swój najnowszy wpis. Ratownik medyczny z Wrocławia przyznaje, że jako zeszłoroczny absolwent doskonale rozumie sytuację, w jakiej w związku z pandemią koronawirusa znaleźli się studenci kierunków medycznych. Odwołane państwowe egzaminy specjalizacyjne i egzaminy zawodowe to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi muszą się obecnie zmierzyć:
„Nikt nie ma teraz tak pod górkę jak Wy. Obronę pracy licencjackiej z socjologii można przełożyć na wrzesień, PES dla lekarzy rezydentów czy egzaminy zawodowe dla pielęgniarek to coś, co dla wielu z Was oznacza być albo nie być w zawodzie” – zauważa Świtała.
W związku z powyższym – radzi Yanek43 – w tym dziwnym czasie przyszli lekarki i lekarze oraz pielęgniarki i pielęgniarze powinni postawić na zdrowy egoizm.
„Nie mam pojęcia, co mogę wam powiedzieć ponad to, żebyście myśleli przede wszystkim o sobie. To nie jest wasza wina, że świat, do którego wchodzicie – ochrona zdrowia w Polsce – jest równie nieprzyjazna, jak pole minowe gdzieś pod Stalingradem w 1942. Nie jesteście niczemu winni, robiliście swoje – większość z was najlepiej, jak potrafi”.
Gruba skóra przyda się zarówno teraz, jak w przyszłości
Świtała zaznacza, że sposób, w jaki studenci kierunków medycznych poradzą sobie dziś z problemami, może rzutować na ich dalszą pracę:
„Tak, jak dziś próbują traktować was uczelnie, komisje, rektorzy i wykładowcy, tak samo za jakiś czas BĘDĄ PRÓBOWALI traktować was dyrektorzy, oddziałowe, ordynatorzy (oczywiście nie wszyscy – jest wiele wyjątków) czy pacjenci” – pisze Yanek43.
Z tego powodu – radzi zeszłoroczny absolwent – już teraz warto pielęgnować grubą skórę. Przyda się w przyszłości:
„Wyciągajcie z tej sytuacji najwięcej jak możecie. Twarda d***, mocne łokcie, łeb na karku, oczy dookoła głowy – to coś, co przyda się wam tak samo pierwszego, jak i ostatniego dnia w pracy” – oznajmia ratownik.
O tym, jak bardzo potrzebne były to słowa, świadczą reakcje obserwatorów Yanka:
„Dziękuję za ten post, chyba wydrukuje i będę czytać za każdym razem kiedy się wku*iam, czyli co chwilę” – pisze jedna z internautek (pielęgniarka). Inna (studenta ratownictwa medycznego) dodaje: „Jak dobrze przeczytać takie słowa wsparcia i zrozumienia! Miała być ostatnia prosta przed wejściem w ostry zakręt zwany pracą, ale jednak na tej prostej pojawiły się niezłe wyboje. Ale cóż, tak jak piszesz: twarde poślady i nie można dać się pokonać!”
„Nie można dać się pokonać” – to bardzo trafione słowa. Chyba nie tylko studenci kierunków medycznych powinni je sobie dziś powtarzać.
Kim jest Yanek43?
Jan Świtała to 26-letni ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje ponad 13 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach. Ostatnimi czasy najwięcej uwagi poświęca problematyce związanej z pandemią koronawirusa.
Poleć artykuł znajomym!
Zobacz także

GIS: 461 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem. „To problem systemowy” – komentuje dr Paweł Grzesiowski

Kasia, ratowniczka medyczna: człowiek ma potrzebę, żeby znowu pod tę granicę życia i śmierci podjechać

Nowa grafika Banksy’ego zawisła w szpitalu. „Dziękuję za wszystko, co robicie”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.01.2021
Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

22.01.2021
Joanna Osyda: sztukę pogrubiania siebie opanowałam do perfekcji

21.01.2021