Przejdź do treści

„Powiedział, że musi zobaczyć, jak wyglądają moje orgazmy”. Jane Fonda o molestowaniu przez uznanego reżysera

Słynna aktorka podzieliła się wstrząsającym wyznaniem \GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jane Fonda, słynna amerykańska aktorka, wielokrotnie zabierała głos na temat swoich trudnych przeżyć. Znów zaskoczyła wszystkich bardzo szczerym wyznaniem. Jak mówiła w jednym z programów, przed laty padła ofiarą francuskiego reżysera, który złożył jej dwuznaczną propozycję.

„Chciał pójść ze mną do łóżka”

Kilka lat temu Jane Fonda wyznała, że wielokrotnie padała ofiarą przemocy seksualnej.

„Jako dziecko byłam gwałcona i wykorzystywana seksualnie. A potem straciłam pracę, bo nie chciałam przespać się ze swoim szefem”- wyjawiła we wstrząsającym wywiadzie.

Upatrywała winy w sobie. Wydawało jej się, że nie robiła lub nie mówiła tego, co trzeba. Okazuje się, że to nie koniec bolesnych przeżyć gwiazdy. Jane Fonda była ostatnio gościną programu „Watch What Happens Live”. Prowadzący Andy Cohen poprosił hollywoodzką gwiazdę, żeby wskazała jednego mężczyznę z Hollywood, który próbował ją poderwać, ale któremu odmówiła. Fonda, bez zastanowienia podała nazwisko nieżyjącego już francuskiego reżysera, René Clément.

„Chciał pójść ze mną do łóżka. Powiedział, że moja bohaterka miała mieć w filmie scenę orgazmu, i on musi zobaczyć, jak wyglądają moje orgazmy. Ale powiedział to po francusku i udałam, że nie rozumiem”- wyznała aktorka.

Po czym zasugerowała, że takie propozycje to była codzienność w jej zawodzie:

„Mam wiele takich historii, ale na opowiedzenie ich wszystkich, nie wystarczyłoby nam czasu antenowego” – dodała.

Przytoczona przez nią sytuacja molestowania seksualnego miała miejsce z 1964 roku, podczas pracy nad filmem „Koty”. Fonda miała wtedy 27, a Clément- 51 lat.

Cannes – „impreza otwarta dla drapieżników seksualnych”

Reżyser zmarł w 1996 roku. Był wielokrotnie nagradzany m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji.  Nadal cieszy się uznaniem. To budzi sprzeciw środowiska filmowego, w którym nie ma zgody na to, żeby osoby, na których ciążą tego typy zarzuty, były stawiane na piedestale. Branża potępiła organizatorów trwającej obecnie 76. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes, na który zaproszony został m.in. Johnny Depp oskarżany o przemoc domową. Co więcej, to właśnie jego nowy film „Kochanica króla” zainaugurował tegoroczną edycję wydarzenia. Wychwalani są też tacy twórcy jak Roman Polański czy Gerard Depardieu, którzy również byli oskarżani o przemoc seksualną. Francuska aktorka filmowa i teatralna Adèle Haenel gorzko skwitowała, że Cannes to „impreza otwarta dla drapieżników seksualnych”.

Nie jesteś sama!

Badania Ipsos przeprowadzone w 2021 roku dla marki L’Oréal Paris pokazały, że 84 proc. kobiet doświadczyło molestowania w miejscach publicznych raz lub więcej niż raz i tylko w 31 proc. przypadków ktoś okazał im wsparcie. Ponadto, aż 86 proc. osób będących świadkami molestowania nie wie, jak reagować.

Molestowaniem seksualnym nazywamy „każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby fizycznej i stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery„. Może ono przybierać różnego rodzaju formy i zachowania, takie jak niestosowne żarty zawierające aluzje seksualne, insynuacje, dotykanie, wykonywanie gestów o charakterze seksualnym, nieprzyzwoite komentarze, stworzenie szantażu emocjonalnego, a także wszelkie zaczepki, oblizywanie się na widok drugiej osoby. Molestowanie może być aktem jednorazowym.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717
  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002

Źródło: variety.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: