2 min.
Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. „Połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku”

Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. To prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem / GettyImages
26.06.2022
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Stanie na rękach – krok po kroku. Z naszym poradnikiem będzie to prostsze niż myślisz!
25.06.2022
Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży od dawna nie było w tak złym stanie. Odzwierciedlają to miedzy innymi statystyki dotyczące prób samobójczych. Te ostatnie są wyjątkowo niepokojące.
Spis treści
Przerażające dane
Jak podaje Rzecznik Praw Dziecka, eksperci, psychologowie, pedagodzy i prawnicy w 2021 r. odebrali aż 39 tys. połączeń telefonicznych dziecięcego telefonu zaufania i prawie 10 tys. na specjalnie stworzonych czatach internetowych. Niestety nie wszystkie dzieci, które poszukiwały pomocy, udało się powstrzymać przed próbą samobójczą.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. 1,4 tys. dzieci i nastolatków próbowało odebrać sobie życie. 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu z rokiem 2020 to aż 77-procentowy wzrost.
Aż 51 prób samobójczych miało miejsce w grupie wiekowej 7-12 lat. To ogromny wzrost w porównaniu z 2020 r., kiedy w grupie wiekowej 7-18 lat było ich 843, a u dzieci w wieku 7-12 lat – 29. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że dane dotyczą tylko zarejestrowanych zgłoszeń, w rzeczywistości prób samobójczych mogłoby więc być znacznie więcej. Ze statystyk wynika też, że aż 6 proc. osób do 19. roku życia zginęło w wyniku samobójstwa.
„Alarmujące dane”
„To bardzo alarmujące dane, które wskazują na konieczność podejmowania kolejnych pilnych działań w zakresie interwencji kryzysowej i profilaktyki wśród dzieci i młodzieży, ale także psychoedukacji wśród rodziców i nauczycieli. To oni pierwsi mogą zwrócić uwagę na niepokojące sygnały w zachowaniu dzieci” – ocenił Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak na posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego.
Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, zwrócił z kolei uwagę na niepokojącą zależność: połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku.
„Oznacza to, że jest to grupa najwyższego ryzyka samobójstwa, dlatego tu właśnie potrzebne są różne formy opieki i wsparcia w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń” – podkreślił.
Jeśli ty albo ktoś z twojego otoczenia potrzebuje pomocy i nie wiesz, do kogo możesz się zwrócić, zadzwoń na bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111.
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

19.06.2022