Przejdź do treści

Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. „Połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku”

Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. To prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem
Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. To prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży od dawna nie było w tak złym stanie. Odzwierciedlają to miedzy innymi statystyki dotyczące prób samobójczych. Te ostatnie są wyjątkowo niepokojące.

Przerażające dane

Jak podaje Rzecznik Praw Dziecka, eksperci, psychologowie, pedagodzy i prawnicy w 2021 r. odebrali aż 39 tys. połączeń telefonicznych dziecięcego telefonu zaufania i prawie 10 tys. na specjalnie stworzonych czatach internetowych. Niestety nie wszystkie dzieci, które poszukiwały pomocy, udało się powstrzymać przed próbą samobójczą.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. 1,4 tys. dzieci i nastolatków próbowało odebrać sobie życie. 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu z rokiem 2020 to aż 77-procentowy wzrost.

Aż 51 prób samobójczych miało miejsce w grupie wiekowej 7-12 lat. To ogromny wzrost w porównaniu z 2020 r., kiedy w grupie wiekowej 7-18 lat było ich 843, a u dzieci w wieku 7-12 lat – 29. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że dane dotyczą tylko zarejestrowanych zgłoszeń, w rzeczywistości prób samobójczych mogłoby więc być znacznie więcej. Ze statystyk wynika też, że aż 6 proc. osób do 19. roku życia zginęło w wyniku samobójstwa.

„Alarmujące dane”

„To bardzo alarmujące dane, które wskazują na konieczność podejmowania kolejnych pilnych działań w zakresie interwencji kryzysowej i profilaktyki wśród dzieci i młodzieży, ale także psychoedukacji wśród rodziców i nauczycieli. To oni pierwsi mogą zwrócić uwagę na niepokojące sygnały w zachowaniu dzieci” – ocenił Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak na posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego.

Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, zwrócił z kolei uwagę na niepokojącą zależność: połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku.

„Oznacza to, że jest to grupa najwyższego ryzyka samobójstwa, dlatego tu właśnie potrzebne są różne formy opieki i wsparcia w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń” – podkreślił.

Jeśli ty albo ktoś z twojego otoczenia potrzebuje pomocy i nie wiesz, do kogo możesz się zwrócić, zadzwoń na bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: