Polska kardiolożka w elitarnym gronie najlepszych naukowców z całego świata
Polska ma powody do dumy. W prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki znalazły się nazwiska naukowczyń oraz naukowców różnych dyscyplin z całego świata. Wśród nich jest kardiolożka, prof. dr hab. n. med. Anetta Undas, która kolejny już raz znalazła się w tym wyjątkowym gronie.
Polska lekarka jedną z topowych autorek
Ranking został opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Zawiera on 200 tys. nazwisk naukowczyń oraz naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Lista ta TOP 2% utworzona została na podstawie wskaźników bibliometrycznych.
Twórcy listy przygotowują co roku dwa rankingi. Pierwszy bierze pod uwagę całościowy dorobek kariery naukowca (w tym przypadku do końca 2021 r.), a drugi uwzględnia liczbę cytowań z danego roku kalendarzowego, w tym przypadku 2021.
Po raz kolejny w tym prestiżowym rankingu możemy zobaczyć prof. dr hab. n. med. Anettę Undas. Jej głównymi zainteresowaniami naukowymi są: genetyczna i środowiskowa regulacja krzepnięcia krwi i miażdżycy, patofizjologia zawału serca, udaru mózgu i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Jak podaje oficjalny profil społecznościowy szpitala, Undas jest autorką ponad 690 artykułów w czasopismach indeksowanych w Web of Science. Jej prace zostały opublikowane w wiodących czasopismach naukowych jak: „Lancet”, „Circulation”, „Blood”, „Stroke”, „The Journal of Biological Chemistry”. Współczynnik Hirscha wg bazy Web of Science wynosi 49. Undas to także członkini korespondent PAU i PAN.
Anetta Undas- gdzie pracuje?
Na co dzień naukowczyni w Krakowskim Szpital Specjalistycznym im. Jana Pawła II pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. nauki, badań i innowacji. Kieruje także poradnią zaburzeń krzepnięcia, a od 2011 r. również ośrodkiem nowoczesnej diagnostyki laboratoryjnej. Ponadto prof. dr hab. n. med. Anetta Undas jest przewodniczącą rady naukowej wspomnianego szpitala.
Rozwiń
Zobacz także
Dr Agata Szade: „Jeśli chodzi o bycie kobietą-naukowcem, to myślę, że w Polsce naprawdę nie jest najgorzej”
Dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol: pacjentom kardiologicznym brakuje pomocy psychologa. Wiele czynników ryzyka zawału serca wynika z innych problemów
Polka laureatką międzynarodowej nagrody. Doceniona za badania nad terapią Alzheimera i Huntingtona
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
Usłyszała, że powinna pracować w Biedronce zamiast być w Akademii Teatralnej. Dziś jest jedną z najpopularniejszych aktorek
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Noblista: „Zbliżamy się do granic możliwości organizmu. Wkrótce ludzie będą żyli ponad 115 lat”. Ma to jednak swoje ciemne strony
się ten artykuł?