Polska fizyczka jako pierwsza w historii z prestiżowym wyróżnieniem. „Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł wszystkim, którzy mają odwagę marzyć” – mówi Olga Malinkiewicz
Polska fizyczka Olga Malinkiewicz zdobyła najważniejszą nagrodę dla europejskich wynalazców. „Tak naprawdę to nagroda dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu” – mówiła, kiedy odbierała wyróżnienie w trakcie ceremonii w Valletcie na Malcie.
Polska fizyczka z prestiżowym wyróżnieniem
To pierwszy raz w historii, kiedy Polka zdobyła tak prestiżowe wyróżnienie. Fizyczka i wynalazczyni Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektorka technologiczna firmy Saule Technologies wraz z zespołem zdobyła European Inventor Award w kategorii „małe i średnie przedsiębiorstwa”.
„Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymanie tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko dla mnie i wspaniałego zespołu Saule Technologies, bez którego ten sukces nie byłby możliwy. Tak naprawdę to nagroda dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu” – mówiła fizyczka Olga Malinkiewicz.
Wyróżnienie przyznawane jest każdego roku od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Nagradzani są naukowcy i inżynierowie, którzy przyczyniają się do rozwijania technologii i polepszania jakości życia. W tym roku ceremonia odbyła się 9 lipca w Valletcie na Malcie.
Polska fizyczka i jej zespół zostali uhonorowani także nagrodą publiczności Popular Prize. Jak podkreślono, wyróżnienie przyznane zostało za kluczową rolę ich wynalazku w rozwijaniu technologii odnawialnych źródeł energii.
„Przejście z etapu badań naukowych do etapu komercjalizacji opracowanej technologii jest niezwykle trudne. Większość wynalazców ponosi na tym etapie porażkę. Nam się udało. Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł, energii i wiary wszystkim tym, którzy mają odwagę marzyć” – dodała Malinkiewicz.
Wynalazek Polki technologią przyszłości
Olga Malinkiewicz zdobyła uznanie dzięki swoim badaniom nad perowskitami, materiałami mającymi ogromny potencjał w dziedzinie fotowoltaiki. Jej przełomowym wynalazkiem była metoda taniej i efektywnej produkcji ogniw słonecznych z wykorzystaniem perowskitów.
Nowatorska metoda polega na nakładaniu warstwy perowskitu na elastyczne podłoża w niskiej temperaturze. Dzięki temu możliwe jest drukowanie ogniw słonecznych na różnorodnych powierzchniach, w tym na elastycznych foliach, co otwiera nowe możliwości w zakresie integracji fotowoltaiki z różnymi urządzeniami i materiałami.
Wynalazek Olgi Malinkiewicz ma ogromne znaczenie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Perowskitowe ogniwa słoneczne są nie tylko tańsze w produkcji, lecz także mogą być bardziej efektywne niż tradycyjne ogniwa krzemowe. Ponadto elastyczność i lekkość perowskitów pozwala na ich wykorzystanie w nowych, innowacyjnych aplikacjach, takich jak zintegrowane panele słoneczne na budynkach, elektronika noszona, a nawet w przestrzeni kosmicznej. Uważa się, że jest to przyszłość fotowoltaiki.
Zobacz także
Simona Kossak – barwny motyl, zielona królowa puszczy
Odkryła gen odpowiadający za wymioty ciężarnych. Magazyn „Time” umieścił ją na liście Kobiet Roku 2024
„Historia kobiet to jest ta historia, która wywraca stolik do góry nogami. Burzy ustalone opowieści, podważa przekonania”. Czyli rzecz o tym, po co nam wszystkim Muzeum Historii Kobiet
Polecamy
„Kiedy wygrywa kobieta, wygrywamy my wszystkie”. Rusza AWSN – pierwszy kanał telewizyjny wyłącznie z kobiecym sportem
Usłyszała, że powinna pracować w Biedronce zamiast być w Akademii Teatralnej. Dziś jest jedną z najpopularniejszych aktorek
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Noblista: „Zbliżamy się do granic możliwości organizmu. Wkrótce ludzie będą żyli ponad 115 lat”. Ma to jednak swoje ciemne strony
się ten artykuł?