Przejdź do treści

Pierwsza kobieta w historii będzie dowodzić lotniskowcem atomowym! „Dziękuję za oddanie najlepszego statku we flocie”

Marynarka wojenna USA
Pierwsza kobieta w historii będzie dowodzić lotniskowcem atomowym/ Fot. Official U.S. Navy Page
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Amerykańska kapitanka Amy Bauernschmidt przechodzi właśnie do historii jako pierwsza kobieta na stanowisku dowódczyni lotniskowca o napędzie atomowym. To jednak nie pierwszy raz, kiedy przebiła szklany sufit, przecierając nowe szlaki dla kobiet.

Amy Bauernschmidt przechodzi do historii

Kapitanka Amy Bauernschmidt objęła stanowisko dowódczyni amerykańskich lotniskowców o napędzie atomowym. Jednocześnie stała się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. To jednak nie pierwszy raz, kiedy Bauernschmidt rozbiła szklany sufit. W 2016 roku została posadzona na stołku oficera na atomowym lotniskowcu USS Abraham Lincoln, który do tej pory był zajmowany jedynie przez mężczyzn.

„Nie ma większego poczucia odpowiedzialności niż świadomość, że powierzono ci opiekę nad ludźmi, którzy zdecydowali się chronić nasz naród”, powiedziała Bauernschmidt, zgodnie z komunikatem prasowym marynarki wojennej i dodała -„Dziękuję, kapitanie Slaughter, za oddanie najlepszego statku we flocie.”

Przyszła dowódczyni lotniskowców ukończyła Akademię Marynarki Wojennej w 1994 roku. W tym samym roku po raz pierwszy kobiety dopuszczono do służby na okrętach wojennych i w lotnictwie marynarki.

„To prawo absolutnie zmieniło moje życie (…) byłyśmy pierwszym rocznikiem, który kończył studia, wiedząc o tym, że może zostać zaszczycony możliwością służby, wraz z resztą naszych towarzyszy, w warunkach bojowych” – mówiła w wywiadzie ze stacją CBS w 2018 r.

Amy Bauernschmidt w swojej karierze służyła na lotniskowcach rozmieszczonych na różnych oceanach i pilotowała śmigłowce. Wzięła również udział m.in. w inwazji USA na Afganistan w 2001 roku a w latach 2019-2020 dowodziła okrętem desantowym USS San Diego.

Nie podano jeszcze informacji, którym z 11 atomowych lotniskowców amerykańskiej marynarki będzie dowodzić w najbliższym czasie.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Kobiety coraz pewniej idą po swoje!

Amy Bauernschmidt przeciera szlaki innym kobietom, które starają się o dowodzenie okrętami bojowymi czy objęcie wyższych stanowisk w lotnictwie morskim. Kobiety coraz częściej pilotują różnego rodzaju statki powietrzne i obejmują stanowiska dowódcze. Przykładem jest generałka Margaret H. Woodward, która w 2011 roku dowodziła amerykańskimi operacjami powietrznymi nad Libią oraz komandorka Sary A. Joyner, która w styczniu 2013 roku została dowódczynią skrzydła lotniczego CVW-3 (Carrier Air Wing) wchodzącego w skład grupy uderzeniowej lotniskowca USS „Harry S. Truman” (CVN 75).

Podobne przeszeregowania zachodzą także w NASA, gdzie kobiety są mniejszością, stanowiąc jedynie 10 proc. całego składu. Jesteśmy jednak świadkami wielu (może trochę nieśmiałych) zmian na tym polu. NASA zapowiada m.in., że pierwsza kobieta postawi nogę na Księżycu w 2024 roku.

WIESZ, JAK NAZYWA SIĘ PIERWSZA PILOTKA I JEDNOCZEŚNIE KOBIETA - DOWÓDCZYNI WAHADŁOWCA KOSMICZNEGO?

Przytrzymaj
i odkryj

Eileen Collins. Amerykańska astronautka. Pilotka wojskowa, pułkowniczka United Sates Air Force. Wylatała ponad 6751 godzin na ponad 30 typach maszyn.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

Sydney Sweeney

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

W tym roku literacki Nobel należy do kobiety. Otrzymała go Annie Ernaux, francuska pisarka

Chrissy Teigen

„Ona jest taką drama queen”, „Przestań już o tym mówić”. Chrissy Teigen spotkała się z hejtem po wyznaniu o aborcji. Modelka odpowiedziała

Agata Sawicka

„Wędrująca suknia ślubna” Agaty z Life On Wheelz. To piękny przykład siostrzeństwa

Hiszpania

Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet

Lisa LaFlamme

Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. „Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku” – komentuje

Kobiecy mózg – jaki jest naprawdę?

Maja Staśko: W mainstreamie panuje moda na siłę kobiet i silne kobiety. Ale gdy silne kobiety mają bicepsy, przestają nadawać się na okładkę

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Jane Fonda

Jane Fonda o starzeniu się: „Jestem świadoma tego, że zbliżam się do śmierci. Tak naprawdę nie przeszkadza mi to aż tak bardzo”

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

To ona sieje postrach wśród rosyjskich żołnierzy. Kim jest Ugoliok?

Jane Fonda

Jane Fonda o starzeniu się: „Jestem taka szczęśliwa, że pozwoliłam swoim włosom siwieć”

Abby Ramsay

24-latka przeszła dobrowolną sterylizację, bo nie chce mieć dzieci. „Jestem szczęśliwa, wolna i mogę podążać za swoimi celami życiowymi”

Kobieta mówi przez megafon

Kolumbia legalizuje aborcję do 24. tygodnia ciąży. „Dzisiaj kobiety w tym kraju wygrały”

Kobieta

Na wizycie u lekarza usłyszała: „Będzie pani staroródką”. Dlaczego wciąż robi się to kobietom?

Zespół Maneskin

Damiano David z Maneskin wspiera swoją dziewczynę w walce z chorobą. „Nazywano mnie szaloną i kłamczuchą, ale jestem chora” – grzmi Giorgia Soleri

Kobieta przy liściach

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Jacinda Ardern

3-letnia córka premier Nowej Zelandii przerwała transmisję na żywo. „Powinnaś być w łóżku, kochanie”

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

×