Pedro Almodovar jasno o eutanazji: „Powinna być dostępna na całym świecie”
Pedro Almodovar, wielokrotnie nagradzany hiszpański reżyser filmowy, podczas festiwalu w Wenecji wypowiedział się na temat eutanazji. Pretekstem był jego najnowszy film „W pokoju obok”, który podejmuje właśnie tę tematykę. „Powinna być uregulowana prawnie” – powiedział o możliwości śmierci z wyboru.
„Lekarz powinien pomóc”
Pedro Almodovar na 81. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji pojawił się w towarzystwie aktorek Julianne Moore i Tildy Swinton, które obsadził w głównych rolach swojego najnowszego filmu. Mowa o jego pierwszej anglojęzycznej produkcji „W pokoju obok”. Jego najnowsze dzieło podejmuje kontrowersyjny temat: eutanazję.
Film miał podczas festiwalu swoją premierę. Publiczność nie kryła zachwytu i narodziła Almodovara owacjami na stojąco. Jak donoszą źródła, publiczność biła brawo przez 18 minut.
Podczas konferencji prasowej hiszpański reżyser postanowił zabrać głos na temat możliwości decydowania o własnej śmierci. W jego kraju zakończenie życia na własną prośbę, w przypadku bycia nieuleczalnie chorym, jest legalne od czerwca 2021 roku. Almodovar bardzo pochwala to prawo i uważa, że powinno działać także w innych krajach.
„Mamy w Hiszpanii prawo do eutanazji. Ta powinna być dostępna na całym świecie. Powinna być uregulowana prawnie i lekarz powinien być w stanie pomóc swojemu pacjentowi” – wyznał.
Stwierdził też, że jego film „W pokoju obok”, będący adaptacją powieści Sigrid Nunez „Pełnia miłości”, opowiada się za eutanazją. W filmie poznajemy losy pisarki Ingrid (Julianne Moore) oraz jej koleżanki Marthy (Tilda Swinton), które po latach nawiązują bliższą relację. Ingrid na prośbę Marthy towarzyszy jej w ostatnich chwilach życia. Martha choruje bowiem na raka szyjki macicy, jest w zaawansowanym stadium.
„Film skupia się na umierającej kobiecie w umierającym świecie. Każdy z nas powinien wyrazić siebie poprzez odrzucenie tego charakteryzującego się negacją podejścia. W środowisku, w którym żyjemy, pracujemy, musimy przestać negować to, że nasza planeta jest w niebezpieczeństwie. Bardziej ryzykowne będzie dalsze zaprzeczanie temu faktowi” – dodał reżyser, którego słowa cytuje ScreenDaily.
Pedro Almodovar wezwał także do bardziej zdecydowanych działań w sprawie zmian klimatycznych, mówiąc, że trzeba rozwiązać kryzys ekologiczny. Wspomniał także o kryzysie migracyjnym, który dotyka dzieci. Skrytykował m.in. swój rząd za to, że angażuje marynarkę wojenną do powstrzymywania nieletnich przed przedostaniem się przez granicę Hiszpanii.
Eutanazja: gdzie jest legalna?
Eutanazja to pozbawienie życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej. Lekarz na życzenie pacjenta skraca jego życie przy użyciu odpowiednich środków medycznych.
Pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował eutanazję, była Holandia. Tam prawo do eutanazji funkcjonuje od 2001 roku. Eutanazja jest legalna także w Belgii, Albanii, Luksemburgu, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii.
W Polsce eutanazja jest zabroniona. Polski Kodeks karny określa eutanazję jako zabójstwo, a osoba, która dopuści się pomocnictwa, może odpowiadać za zabójstwo (odebranie komuś życia) lub pomoc w samobójstwie.
W polskiej kinematografii także niedawno doczekaliśmy się filmu traktującego o eutanazji: był nim „Lęk” w reżyserii Sławomira Fabickiego.
źródło:screendaily.com
Polecamy
Jeśli zastanawiasz się, gdzie można zgłosić szarlatana, spieszymy z odpowiedzią: nigdzie
Kot, pies i inne zwierzę domowe spocznie w grobie wraz z właścicielem. „To akt uprzejmości, na który czekało wielu”
„Kobieta kot” nie żyje. Jocelyn Wildenstein zmarła w wieku 84 lat
W wieku 19 lat zmarła Beandri Booysen. Tiktokerka zmagała się z rzadką chorobą przyspieszonego starzenia
się ten artykuł?