Przejdź do treści

„Oto zasada nr 1, która sprawia, że związki są udane” – pisze psycholożka. Nie chodzi wcale o namiętność ani przyjaźń

"Oto zasada nr 1, która sprawia, że związki są udane" - pisze psycholożka. To wcale nie namiętność ani przyjaźń
"Oto zasada nr 1, która sprawia, że związki są udane" - pisze psycholożka. To wcale nie namiętność ani przyjaźń/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Co decyduje o udanym związku? Co sprawia, że niektórzy są ze sobą przez całe życie, a inni rozwodzą się kilka miesięcy po ślubie? To pytania, które nurtują wielu i wiele z nas. Maria Kmieciak, psycholożka, seksuolożka i terapeutka, odpowiada na nie w swoim wpisie na Instagramie. Ekspertka powołuje się na badania doktora psychologii Johna Gottmana i jego żony doktor Julie Schwartz Gottman – naukowców, którzy zajmują się tematem związków i małżeństw. 

Co decyduje o udanym związku?

„Przez ostatnie 50 lat brali miłość pod mikroskop. Jako psychologowie przebadali ponad 40 tys. par, które miały rozpocząć terapię. Sami są szczęśliwymi małżonkami od ponad 35 lat, więc wiedzą co nieco o udanych związkach. Na przykład w badaniu laboratoryjnym byli w stanie przewidzieć z 94-procentową dokładnością, czy małżeństwo będzie trwałe – po obserwacji par przez zaledwie 15 minut. Według ich badań jednym z najważniejszych czynników decydujących było to, jak często para 'zwracała się ku sobie’ zamiast 'odwracać się’ od siebie” – pisze na swoim profilu na Instagramie Maria Kmieciak.

Kogo opisuje psycholożka? Doktora psychologii Johna Gottmana i jego żonę doktor Julie Schwartz Gottman, naukowców, którzy zajmują się tematem związków i małżeństw. Są autorami takich książek, jak „Siedem zasad udanego małżeństwa” i „10 sposobów, które mogą naprawić twoje małżeństwo”.

Jak pisze Maria Kmieciak, pomogli oni tysiącom par, a ona sama obecnie szkoli się w ich instytucie i poznaje metody pracy Gottmanów. W swoim najnowszym poście postanowiła wyjaśnić, o co konkretnie chodzi ze „zwracaniem się ku sobie”, które ma decydować o tym, czy związek jest udany.

Kiedy para zwraca się ku sobie, tworzy i odpowiada na to, co Gottmanowie nazywają 'próbami połączenia’. Próby te mogą obejmować zakres od małych rzeczy, takich jak próba przyciągnięcia uwagi przez wołanie imienia partnera, do dużych rzeczy, takich jak prośba o zaspokojenie głębszych potrzeb” – wyjaśnia Kmieciak.

Czujność na znaki partnera jest istotna

W badaniu laboratoryjnym Gottmanów pary, które pozostały razem przez co najmniej sześć lat, zwracały się ku sobie przez 86 proc. czasu. Natomiast ci, którzy się rozwiedli, robili to jedynie w 33 proc. przypadków.

Psycholożka podkreśla, że najszczęśliwsze pary są na tyle czujne, że są w stanie zauważyć, że ich partner próbuje się z nimi „połączyć” i porzucają to, co robią w danej chwili (oczywiście jeśli to konieczne), aby poświęcić mu uwagę.

„Akt zwracania się w stronę partnera buduje przywiązanie i poczucie pracy zespołowej, co pomaga wzmocnić fundamenty trwałego związku. Oczywiście, niemożliwe jest, aby zawsze zwracać się w stronę partnera i dawać mu uwagę, ale na pewno warto o tym pamiętać” – pisze Maria Kmieciak.

W rozwinięciu tego tematu na swoim blogu psycholożka podaje obrazowy przykład: gdy np. twój partner scrollując telefon, mówi, że trafił na ciekawy artykuł, ty możesz zareagować na trzy sposoby. Pierwszy z nich, zawierający w sobie akt zwracania się w stronę partnera, pokazujący mu nasze zaangażowanie i dający naszą uwagę, to ten, gdy spytamy: „Ach tak? A o czym jest?”. Możemy jednak zareagować inaczej: odwracając się od partnera, ignorując jego spostrzeżenie, lub wręcz zwracając się przeciwko niemu i zarzucając mu, że przeszkadza nam, kiedy jesteśmy zajęte. Niby takie proste, prawda? Warto poczytać więcej, w jaki sposób zwracać się do siebie w związku i na jakie sygnały zwracać uwagę. O tym wszystkim Maria Kmieciak pisze na swoim blogu.

Maria Kmieciak – kim jest?

Maria Kmieciak to psycholożka, seksuolożka i terapeutka. Skończyła Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS Warszawie na kierunkach Społeczna Psychologia Kliniczna oraz Seksuologia Kliniczna. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 3 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce wśród łanów zboża- HelloZdrowie

„Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione”. Czym jest zombieing?

„Coraz częściej stawiany jest znak równości pomiędzy tym, 'co mi służy’, a tym, 'co jest dobre'”. Socjolożka o kulturze terapeutycznej, która prowadzi do antyspołecznych postaw

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost”, fot. Adobe Stock

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost” – mówi psycholog Natalia Smakulska

Katarzyna Nosowska o relacji z mamą: „Ewidentnie coś we mnie odpala, ale to moja wściekłość we mnie buzuje”

Katarzyna Nosowska o relacji z mamą: „Ewidentnie coś we mnie odpala, ale to moja wściekłość we mnie buzuje”

„Phubbing nie zawsze jest konsekwencją niechęci czy znudzenia naszego rozmówcy. Doświadczył tego każdy z nas” – tłumaczy psycholożka Ewelina Wojciechowska

Kobieta stoi na łące, w ręce trzyma wstążki

Kobiety przywiązują wstążki do torebek, plecaków i wózków. To ważny sygnał

„Jeśli ktoś mówi: 'Nie wiem, czy umiem cię nadal kochać’, mówi tak naprawdę: 'Już cię nie kocham’. I jest to nieodwracalne” – o cichym odchodzeniu rozmawiamy z Moniką Dreger

„Są kobiety, którym brakuje czułości, bezpieczeństwa, stabilności. I oszust wypełnia ten brak” — mówi psycholog Piotr Pietrzak o zjawisku „oszukanych na miłość”

„Sporo moich klientów poliamorycznych pochodzi z bardzo restrykcyjnych religijnie rodzin, czasem religijnych mniejszości, które mają wyjątkowo sztywne normy seksualne” – mówi Katarzyna Grunt-Mejer

Powstaje polski chatbot do walki z samotnością. „Takiego rozwiązania technologicznego jeszcze na świecie nie było”

Sześć pokoleń na jednym zdjęciu. Seniorka rodu tuli swoją prapraprawnuczkę

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Magdalena Boczarska

Magdalena Boczarska: „Coraz bardziej uczę się być wolną kobietą i coraz lepiej rozumiem, co to znaczy”

Lady Gaga pomocna i spontaniczna, Hugh Grant arogancki i ironiczny. Oscary 2023

Paweł Burczyk: „Zdarza się, że ojcowie mówią: to nie moje dziecko, bo u mnie w rodzinie debili nie było”

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

„Jesteśmy zwierzętami społecznymi. Ciągle wywieramy na siebie nazwzajem jakiś wpływ”. Jak codziennie manipulujemy bliskimi, mówi psycholog Maciej Krysak

Telefon

Szukasz miłości na Tinderze? Aplikacje randkowe mogą być szkodliwe i wywoływać lęk – ostrzegają naukowcy

„Rytuały w relacji pozwalają uzyskać poczucie bliskości, intymności i bezpieczeństwa, za którym kryje się przewidywalność” – mówi Mirela Batog

Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii

Kobieta

Danae Mercer: „Zasługujesz na partnera, który nie naśmiewa się z twojego ciała”

kobieta praca

10 podstępnych zjadaczy czasu. Sprawdź, co ty robisz z tej listy

Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego