Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!
Literacka Nagroda Nobla powędrowała do Olgi Tokarczuk! W tym roku po raz pierwszy Akademia Szwedzka przyznała dwie nagrody. Drugą otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.
Dziś Szwedzka Akademia ogłosiła dwoje laureatów tej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury – za 2018 i 2019 rok. Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Drugim laureatem, za rok 2019, został Peter Handke.
Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” – czytamy w uzasadnieniu.
RozwińLiteracka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk na stałe zapisała się w historii tej prestiżowej nagrody. Polka jeszcze przed ogłoszeniem wyników była jedną z czołowych kandydatek z Europy Wschodniej. Jej „konkurentkami” były m.in. Ludmiła Ulitskaja z Rosji, pochodząca z Gwadelupy pisarka Maryse Condé oraz Kanadyjka Margaret Atwood.
RozwińNagroda Nobla jest wręczana od 1901 r. Na 114 dotychczasowych laureatów literackiego Nobla tylko 14 było kobietami. W tym gronie jest Wisława Szymborska, która to wyróżnienie otrzymała w 1996 roku. Olga Tokarczuk jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Laureaci Literackiej Nagrody Nobla otrzymują 9 mln szwedzkich koron, czyli około 3,5 mln zł.
Olga Tokarczuk – twórczość i wyróżnienia
Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej powieściowym debiutem była książka „Podróż ludzi Księgi”, wydana w 1993 roku. Za powieść „Prawiek i inne czasy” (1996) Tokarczuk otrzymała w 1997 roku Paszport Polityki. Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Brookera za powieść „Bieguni”. Ponadto jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieść „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Stworzyłyśmy tę historię tylko dla naszych dzieci, by wspierać je w nauce i rozwijaniu wyobraźni”. O sukcesie książki „Kyre i kosmiczne wrota” mówi jej współautorka Agnieszka Topczewska-Pińczuk
„U osób regularnie grających w STRESmisję poziom kortyzolu się obniża” – mówi psycholożka dr Katarzyna Archanowicz-Kudelska
„Płeć nie jest ograniczeniem, a pasja i determinacja otwierają drzwi do wielkich osiągnięć” – mówi Kornelia Olkucka, kierowczyni wyścigowa
„Medycyna wiele mówi o tym, jak trwanie w chorych relacjach wpływa na nasze zdrowie” – mówi Maria Zbąska, reżyserka
się ten artykuł?