„Odłącz się”, nie wszystko jest online. Mądra kampania we wrocławskim MPK
W drodze do pracy, podczas jazdy autobusem, a czasem nawet przy przechodzeniu przez ulicę, używam telefonu komórkowego. Wielokrotnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak może być to niebezpieczne. Raz nie zauważyłam ścieżki rowerowej, a innym razem upadłam. A w komunikacji miejskiej widok osób wpatrzonych w telefon to standard. Nie widzimy ciężarnej kobiety ani starszej osoby, której należy ustąpić miejsca. A przecież wystarczy chwila nieuwagi, aby stała się krzywda. Nastolatku, „odłącz się”, przecież nie wszystko jest online.
Ciężko wyobrazić sobie życie bez telefonów komórkowych. Wiele aplikacji ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, a wygoda z nimi związana przysłania nam konsekwencje ciągłego siedzenia „z nosem w telefonie”. Czasem jednak wchodzimy w tryb online na tyle, że nie dostrzegamy tego, co dzieje obok nas. Problem ten poruszyło stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk w swojej najnowszej kampanii społecznej „Odłącz się”. Ma ona jasny przekaz: odłóż telefon, bądź uważna na to, co dzieje się wokół ciebie.
„Odłącz się” – mądra kampania we wrocławskim MPK
Zdarza się, że osoby zapatrzone w telefon nie trzymają się uchwytów i poręczy w czasie jazdy. Pod wpływem nawet delikatnego hamowania, grozi im upadek i potrącenie innych pasażerów. Dodatkowo, osoby starsze i kobiety w ciąży często narzekają, że pozostają niezauważone i nikt nie ustępuje im miejsca. No cóż, nie sposób nie zauważyć, że głównym punktem skupienia się pasażerów jest telefon.
„Odłącz się” to kampania społeczna, która przypomina o tym, że nieracjonalne korzystanie z telefonu komórkowego może stwarzać zagrożenie. Dla siebie i innych. Projekt podzielony jest na trzy obszary. Jeden z nich można zobaczyć na telebimach autobusowych i tramwajach wrocławskiego MPK. Kolejnym obszarem jest edukacja młodzieży na temat fonoholizmu a trzecim – spotkania i indywidualne rozmowy z przechodniami. Wszystko po to, aby ostrzec.
FOMO
Rano dzwoni budzik. Bierzesz do ręki telefon i zaczynasz sprawdzać komunikatory i media społecznościowe. Jest to jedna z pierwszych czynności po przebudzeniu się. W końcu, w nocy tak wiele mogło się wydarzyć, a ty musisz być na bieżąco. Następuje szybka weryfikacja, komu wieczór się udał, a kto znowu przynudzał. Brzmi znajomo? Do tego masz poczucie, że znowu cię coś ominęło? Być może FOMO, czyli Fear of Missing Out, jest twoim problemem. To chęć pozostawania w stałej łączności z innymi osobami i wiedzy na temat tego, co robią. Nawyk ten sprawia, że popadamy w fonoholizm.
Bądź uważną pasażerką i zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie. To może uchronić cię przed zagrożeniem, a powiadomienia na Facebooku zawsze możesz sprawdzić później. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i inncyh.
Zobacz także
„Na górze róże, na dole trup. Do ceny dopów, wliczą ci grób”. Na ulicach Poznania ruszyła kontrowersyjna kampania
„Od tego, czy twoje dziecko zdobędzie czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć, czy będzie szczęśliwe i czy znajdzie pracę”
Alkoholizm u kobiet – dlaczego jest to poważny problem i jak mu zapobiec?
Polecamy
Elle Macpherson brutalnie szczerze o zmaganiach z alkoholizmem. „Myślałam o szampanie z noworodkiem na rękach”
„Teraz radzę sobie o wiele lepiej”. Amanda Bynes po latach zmagań z problemami zdrowia psychicznego stara się wrócić do formy
„Wiek pierwszego kontaktu drastycznie się obniżył i dziś dotyczy nawet dzieci 7-, 8-letnich”. Z seksuolożką Aleksandrą Żyłkowską rozmawiamy o pornografii
Tom Holland żyje w trzeźwości od blisko trzech lat. Teraz stworzył… piwo bezalkoholowe
się ten artykuł?