3 min.
Nowa lista „czerwonych” i „żółtych” powiatów. Co się zmieniło?

Nowa lista czerwonych i żółtych powiatów. Co się zmieniło?/ Getty Images
Najnowsze
13.04.2021
Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić?
13.04.2021
Współzależność w związku. Jak ją rozpoznać u partnera?
12.04.2021
Endomorfik – kto to, dieta, trening. Jak schudnąć, będąc endomorfikiem?
12.04.2021
„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania” – twierdzi Adam Niedzielski
11.04.2021
Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podał nową listę powiatów, w których nałożone zostały dodatkowe obostrzenia w związku z nagłym wzrostem liczby osób zarażonych koronawirusem. Tym razem powiatów jest 18 – 9 w strefie „czerwonej” i 9 w „żółtej”. Ponadto resort zdrowia przedstawił tzw. listę ostrzegawczą regionów, w których sytuacja epidemiologiczna jest bliska temu, by wejść do żółtej strefy.
„Strefa czerwona”
„Żółte” i „czerwone” strefy w powiatach, w których jest najwięcej zakażeń, wytypowano na podstawie analizy wzrostu zachorowań na 10 tys. mieszkańców i ich dynamiki w ciągu ostatnich 14 dni. Obecna lista obowiązuje od soboty 15 sierpnia. Jak podał resort zdrowia, wśród powiatów czerwonych są: nowosądecki, rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski, wieluński i miasta: Nowy Sącz, Rybnik, Jastrzębie Zdrój (przejście z żółtego) i Ruda Śląska.
W tych powiatach zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe wszędzie, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach w miejscach publicznych. Ponadto wesela i inne imprezy mogą odbywać się w grupie do 50 osób. W lokalach gastronomicznych może przebywać 1 osoba na 4mkw. Podobne obostrzenia obowiązują w kościołach i miejscach kultu religijnego. Natomiast siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie 1 osoba na 10 mkw. Targi i konferencje nie odbywają się a parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne.
Strefa „żółta”
W strefie żółtej znalazły się nowe powiaty oraz te, które przeszły ze strefy czerwonej. W tej strefie obecnie znajdują się powiaty: pszczyński (wcześniej czerwony), cieszyński, wieruszowski i miasto Żory. Nowe regiony w tej strefie to: powiat raciborski, limanowski, grajewski, nowotarski i miasto Biała Podlaska.
Strefę żółtą opuściło natomiast miasto Przemyśl i powiaty: przemyski, kępiński, wieruszowski, pińczowski i jarosławski.
W strefie żółtej nie trzeba zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej. Należy natomiast zachowywać dystans 1,5m od drugiej osoby. Wesela mogą odbywać się do 100 osób. W miejscach gastronomicznych może przebywać 1 osoba na 4mkw. Podobnie jest na targach. W kinie limit to 25 proc. zajętych miejsc. Ponadto limit na siłowni to 1 osoba na 7 mkw. Natomiast w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw.
Regiony ostrzegawcze
Resort stworzył także tzw. listę ostrzegawczą regionów, w których sytuacja epidemiologiczna jest bliska temu, by wejść do żółtej strefy. Znalazły się na niej powiaty: tatrzański, bialski, kępiński, zwoleński oraz słubicki.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.04.2021
„Żeby pieniądze nie służyły kupowaniu spokoju sumienia”. Bartek Gardoliński o tym, czy można źle pomagać

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

13.04.2021
Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

12.04.2021