Nosząc maseczkę ochronną, czujesz pieczenie i szczypanie oczu? Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje
Maseczki ochronne na twarz zmniejszają ryzyko przenoszenia koronawirusa, szczególnie wtedy, gdy zachowanie dystansu społecznego jest trudne. Okazuje się jednak, że ich noszenie u coraz większej liczby osób powoduje suchość, pieczenie i szczypanie oczu. Dlaczego tak się dzieje? I czy możemy zrobić coś, by naszym oczom nic nie zagrażało?
Suchość oczu a noszenie maseczek ochronnych
Odczuwasz pieczenie oczu podczas noszenia maseczki ochronnej? To może być „MADE”, czyli dolegliwość powodująca suchość oczu, gdy masz na twarzy maseczkę ochronną. Termin ten został po raz pierwszy opisany w czerwcu tego roku na podstawie rosnącej liczby pacjentów skarżących się na tę dolegliwość.
Osoby, które od lat zmagają się z zespołem suchego oka, podczas pandemii jeszcze bardziej odczuwają te utrudniające codzienne funkcjonowanie objawy. Do gabinetów okulistycznych od niedawna przychodzą jednak i tacy, którzy wcześniej nie mieli takich objawów. Pacjenci skarżą się na problemy ze wzrokiem oraz pieczenie i swędzenie oczu.
Działanie filmu łzowego
Mówiąc o „MADE”, warto zrozumieć działanie tzw. filmu łzowego. To płynna warstwa pokrywająca powierzchnię oka, która ma bardzo złożoną strukturę i skład. Film łzowy nawilża powierzchnię oka, umożliwiając płynne mruganie. Jeżeli film łzowy nie wydziela się w wystarczającej ilości, osoba zaczyna się skarżyć na suchość oczu.
Oczy pieką, są suche i podrażnione. Mogą też łzawić i być zaczerwienione.
Noszenie maseczek ochronnych
Ale co wspólnego ma noszenie maseczek ochronnych z odczuwaniem suchości oczu?
Noszenie maseczek znacznie ogranicza przemieszczanie się powietrza w okolicach ust i nosa. Wydychane powietrze musi jednak gdzieś ujść. Kiedy na twarzy mamy maseczkę, najczęściej idzie ono ku górze. To wymusza strumień powietrza w kierunku oczu. W efekcie film łzowy, zamiast nawilżać oczy, szybko wysycha. Strumień powietrza widać też na zaparowanych okularach.
Czy możemy zapobiec wysuszaniu oczu? Tak. Po pierwsze sprawdź, czy twoja maska dokładnie przylega do nosa. Maska nie może też utrudniać mrugania. Okuliści apelują także, by podczas noszenia maseczek ochronnych nie używać smartfonów, które również negatywnie wpływają na nasze oczy.
Do „MADE” przyczynia się także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto więc w miarę możliwości robić regularne przerwy i z nich wychodzić. Możemy też nawilżać oczy preparatami dostępnymi w aptekach.
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?