Przejdź do treści

„Noc pełna dobrej muzyki, tańca i pozytywnej energii”. Weź udział w Silent Disco z Fundacją DKMS i bądź częścią ważnej misji

Plakat wydarzenia Silent Disco z Fundacją DKMS
Silent Disco z Fundacją DKMS już 25 lipca w Warszawie / Zdjęcie: materiały prasowe Fundacji DKMS
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fundacja DKMS zaprasza na Silent Disco – niezapomnianą noc pełną tanecznych rytmów i pozytywnej energii. Już 25 lipca w Warszawie! Nie myśl, że jest to tylko kolejna impreza plenerowa z muzyką w słuchawkach. Za tą inicjatywą kryje się coś więcej: pomoc, która może zmienić czyjeś życie. „Będzie muzyka, będzie klimat i będzie sens. Pod hasłem 'Tańczymy dla dziecięcych uśmiechów’ zbieramy fundusze na zakup kolorowych bandaży dla dzieci z oddziałów hematoonkologicznych” – mówi Alicja Szubińska-Pigoń z Fundacji DKMS.

Silent Disco z Fundacją DKMS: zatańcz dla dziecięcych uśmiechów

Fundacja DKMS po raz drugi organizuje Swab Party – największą charytatywną imprezę Silent Disco w Polsce. To wydarzenie, które łączy zabawę, muzykę i energię tańca ze wsparciem idei ratowania życia.

– Pierwszą, pilotażową edycję Silent Disco zorganizowaliśmy rok temu na bulwarze gen. Pattona w Warszawie. Pomysł zrodził się z potrzeby szerzenia świadomości o dawstwie szpiku. Uznaliśmy, że miejska przestrzeń w okresie wakacyjnym to dobry moment, by dotrzeć z tym przekazem do jak największej grupy młodych osób. Chcieliśmy, żeby ludzie dowiedzieli się, że wciąż są potrzebni, że wciąż warto dołączyć do bazy potencjalnych dawców. A przy okazji, spędzić z nami czas i po prostu dobrze się bawić – mówi Alicja Szubińska-Pigoń z Fundacji DKMS.

Silent Disco na bulwarze gen. Pattona w Warszawie, 2024

Silent Disco 2024, Warszawa / Zdjęcie: materiały prasowe DKMS

Ubiegłoroczna edycja cieszyła się niesamowitą frekwencją – teren wydarzenia odwiedziło blisko 600 uczestników!

– To był ciepły, piątkowy wieczór. Idealna pogoda, kolorowe światła, mnóstwo ludzi uśmiechniętych od ucha do ucha, tańczących w rytm trzech kanałów muzyki. Energia była niesamowita. I ku naszemu zaskoczeniu, bardzo dużo uczestników przeszło od zabawy do działania: aż 72 osoby zdecydowały się na rejestrację w bazie Fundacji DKMS – z radością, wzruszeniem i poczuciem, że robią coś ważnego. To był dla nas sygnał, że warto kontynuować tę formułę – wyjaśnia Alicja Szubińska-Pigoń.

Gabrysia i Magda mówią o perspektywie biorczyń i wspólnym mianowniku, jakim jest: czekanie

„Naszą intencją jest dać ludziom dobrą energię”

To tłumaczy, dlaczego tegoroczna edycja pod hasłem „Tańczymy dla dziecięcych uśmiechów” została zaplanowana w aż trzech lokalizacjach. Jedno ze spotkań odbyło się pod koniec czerwca w Gdańsku, kolejne przed nami. Już 25 lipca zatańczymy na dobrze znanym i pełnym letniego klimatu Bulwarze gen. George’a Smitha Pattona w Warszawie, a 29 sierpnia na Placu Solnym we Wrocławiu.

– Naszą intencją jest dać ludziom dobrą energię i możliwość miłego spędzenia czasu. Każda osoba, przekazując dobrowolną darowiznę, może bawić się z nami przy trzech kanałach muzyki granych na żywo przez DJ-ów, zakręcić kołem fortuny i wygrać fundacyjne gadżety albo po prostu odpocząć w strefie chillu na leżakach – mówi Alicja z Fundacji DKMS. – To będzie noc pełna dobrej muzyki, tańca i pozytywnej energii – przekonuje.

Plakat informujący o wydarzeniu Silent Disco z Fundacją DKMS

Silent Disco z Fundacją DKMS w Warszawie / Zdjęcie: materiały prasowe DKMS

Tym razem dobrej zabawie będzie przyświecał także szczytny cel. Środki zebrane podczas imprez zostaną przeznaczone na zakup kolorowych bandaży dla dzieci z oddziałów hematoonkologicznych.

Ci mali pacjenci z powodu długotrwałego leczenia spędzają w szpitalu wiele tygodni, a nawet miesięcy. Każdy dzień ich pobytu wiąże się z szeregiem trudnych – często bolesnych i stresujących – procedur, takich jak wkłucia, badania krwi czy zabiegi medyczne. Specjalistyczne bandaże, które nie uciskają i nie sprawiają bólu przy zmianie opatrunku, mają zapewnić dzieciom nie tylko realny komfort i ulgę, ale też – dzięki kolorom – umilić pobyt na oddziale hematoonkologicznym wyjaśnia Alicja z Fundacji DKMS.

Kto może zostać dawcą?

Udział w Silent Disco to idealna okazja, by połączyć relaks z działaniem na rzecz innych, a także dowiedzieć się więcej o samej idei dawstwa. Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że niestety wciąż krąży wiele mitów, które zniechęcają ludzi do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. I przytacza historię uczestniczki ubiegłorocznej edycji Silent Disco.

– Ta dziewczyna przyszła na wydarzenie tylko dla zabawy, razem ze znajomymi. Wzięła udział w kole fortuny, zapytaliśmy ją, czy jest w bazie dawców. Odpowiedziała, że nie, bo słyszała kiedyś, że musi ważyć co najmniej 50 kg, a nie spełniała tego warunku. Kiedy dowiedziała się, że się kwalifikuje, bo obecnie obowiązuje kryterium BMI, a nie waga, bardzo się ucieszyła i od razu się zarejestrowała. To pokazuje, jak ważne są takie rozmowy i wydarzenia zaznacza Alicja Szubińska-Pigoń z Fundacji DKMS.

Ekipa Fundacji DKMS podczas Silnet Disco 2024

Swab Party to seria charytatywnych imprez plenerowych, które odbędą się w największych miastach Polski / Zdjęcie: materiały prasowe DKMS

I podkreśla, że powszechnie pojawiające się obawy o ból podczas pobrania szpiku są bezzasadne.

– Po pierwsze pobranie szpiku NIE odbywa się z kręgosłupa. W 90 proc przypadków komórki pobierane są z krwi obwodowej, a w 10 proc. z talerza kości biodrowej. Po drugie nie jest prawdą to, że jeżeli komuś podarujemy szpik lub komórki macierzyste, to nam ich „zabraknie”. Komórki się regenerują po dwóch tygodniach, więc nie ma ryzyka „utraty” czegokolwiek na stałe – mówi Alicja.

Jak zaznacza, zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku może każda osoba w wieku od 18 do 55 lat, z BMI od 16,5 do 40 i w ogólnie dobrym stanie zdrowia. – Warto zaznaczyć, że nie każde schorzenie wyklucza z dawstwa szpiku. Dla przykładu osoby z niedoczynnością tarczycy czy Hashimoto mogą zostać dawcami – informuje nasza rozmówczyni.

I zachęca do przyjścia na wydarzenie Silent Disco.

– Będzie muzyka, będzie klimat i będzie sens. Jeśli ktoś i tak planuje spędzić ten wieczór na świeżym powietrzu, to z nami znajdzie nie tylko świetną zabawę, ale też możliwość realnej pomocy dzieciom. To po prostu będzie dobry czas – przekonuje Alicja Szubińska-Pigoń z Fundacji DKMS.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?