Przejdź do treści

Nie strzelaj szyją! „Ten nawyk może skończyć się wizytą na SORze” – ostrzega lekarz

Strzelanie szyją to ryzykowny nawyk, który może skończyć się urazem - na zdjęciu kobieta odwrócona plecami, dłonią podtrzymuje włosy HelloZdrowie
Strzelanie szyją to nawyk, który może skończyć się urazem / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pracujesz głównie w pozycji siedzącej, a gdy odczuwasz ucisku w odcinku szyjnym kręgosłupa, odruchowo odginasz szyję, aż usłyszysz trzask? Uważaj, bo nawyk „strzelania” szyją może mieć bardzo opłakane skutki. „Może prowadzić prosto na SOR” – ostrzega lek. Ever Arias w mediach społecznościowych.

„Strzelanie szyją to prosta droga na SOR”

„Chrupanie” w kręgosłupie albo „stukanie” w palcach jednych denerwuje, a innym sprawia przyjemność. Dźwięk, który słyszymy przy rozciąganiu stawów albo odcinka szyjnego kręgosłupa, powstaje najczęściej w wyniku odkształcenia torebki stawowej. Powstałe w mazi stawowej pęcherzyki gazu pękają i dlatego słychać głośne kliknięcie. Zjawisko to nazywamy kawitacją.

Celowe bądź odruchowe doprowadzanie do „strzelania” szyi to nawyk, który może mieć swój finał w szpitalu, o czym przypomina lek. Ever Arias, rezydent UCI Medical Center w Orange w Kalifornii.

„Nigdy nie strzelaj szyją. To nawyk, który może prowadzić prosto na SOR” – ostrzega lekarz na nagraniu, które opublikował na swoim profilu na TikToku.

I przytacza historię swojej pacjentki, u której przez to uporczywe przyzwyczajenie doszło do poważnego urazu. „Miałem kiedyś dwudziestokilkuletnią pacjentkę, która strzeliła raz, strzeliła drugi i nagle poczuła straszny ból” – tłumaczy. „Doszło do złamania kompresyjnego kręgosłupa” – dodaje.

życie z astmą ciężką / Adobe Stock

Kompresyjne złamanie kręgosłupa – objawy i leczenie

Kompresyjne złamanie kręgosłupa jest rodzajem urazu, w którym dochodzi do zapadania się kręgów kręgosłupa w wyniku ucisku lub ciśnienia oddziałującego na kość. Ten rodzaj złamania kręgosłupa charakteryzuje się stabilnością i zwykle nie powoduje paraliżu, co oznacza, że w większości przypadków pacjent może chodzić.

Najbardziej charakterystycznym objawem mogącym wskazywać na kompresyjne złamanie kręgosłupa jest nagły ból kręgosłupa nasilający się podczas chodzenia i pozycji stojącej. Ulgę przynosi natomiast zazwyczaj położenie się.

Leczenie zachowawcze kompresyjnego złamania kręgosłupa zwykle polega na odpoczynku, stabilizacji oraz odciążenia kręgosłupa, stosowaniu preparatów przeciwbólowych, a także włączeniu rehabilitacji. Z kolei leczenie chirurgiczne polega na stabilizacji kręgosłupa z użyciem śrub i prętów. Rekonwalescencja po kompresyjnym złamaniu kręgosłupa trwa zwykle 6-12 tygodni.

Jeśli doprowadzenie do tego kliknięcia nie jest kwestią jednostkowego przypadku a uporczywym nawykiem, wymaga konsultacji z fizjoterapeutą i lekarzem. Może być to bowiem objaw nadmiernego pobudzenia nerwowego, które może skończyć się poważnym urazem. Warto to skonsultować, by wyeliminować przyczynę niebezpiecznego nawyku i uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?