Nie strzelaj szyją! „Ten nawyk może skończyć się wizytą na SORze” – ostrzega lekarz
Pracujesz głównie w pozycji siedzącej, a gdy odczuwasz ucisku w odcinku szyjnym kręgosłupa, odruchowo odginasz szyję, aż usłyszysz trzask? Uważaj, bo nawyk „strzelania” szyją może mieć bardzo opłakane skutki. „Może prowadzić prosto na SOR” – ostrzega lek. Ever Arias w mediach społecznościowych.
„Strzelanie szyją to prosta droga na SOR”
„Chrupanie” w kręgosłupie albo „stukanie” w palcach jednych denerwuje, a innym sprawia przyjemność. Dźwięk, który słyszymy przy rozciąganiu stawów albo odcinka szyjnego kręgosłupa, powstaje najczęściej w wyniku odkształcenia torebki stawowej. Powstałe w mazi stawowej pęcherzyki gazu pękają i dlatego słychać głośne kliknięcie. Zjawisko to nazywamy kawitacją.
Celowe bądź odruchowe doprowadzanie do „strzelania” szyi to nawyk, który może mieć swój finał w szpitalu, o czym przypomina lek. Ever Arias, rezydent UCI Medical Center w Orange w Kalifornii.
„Nigdy nie strzelaj szyją. To nawyk, który może prowadzić prosto na SOR” – ostrzega lekarz na nagraniu, które opublikował na swoim profilu na TikToku.
I przytacza historię swojej pacjentki, u której przez to uporczywe przyzwyczajenie doszło do poważnego urazu. „Miałem kiedyś dwudziestokilkuletnią pacjentkę, która strzeliła raz, strzeliła drugi i nagle poczuła straszny ból” – tłumaczy. „Doszło do złamania kompresyjnego kręgosłupa” – dodaje.
Kompresyjne złamanie kręgosłupa – objawy i leczenie
Kompresyjne złamanie kręgosłupa jest rodzajem urazu, w którym dochodzi do zapadania się kręgów kręgosłupa w wyniku ucisku lub ciśnienia oddziałującego na kość. Ten rodzaj złamania kręgosłupa charakteryzuje się stabilnością i zwykle nie powoduje paraliżu, co oznacza, że w większości przypadków pacjent może chodzić.
Najbardziej charakterystycznym objawem mogącym wskazywać na kompresyjne złamanie kręgosłupa jest nagły ból kręgosłupa nasilający się podczas chodzenia i pozycji stojącej. Ulgę przynosi natomiast zazwyczaj położenie się.
Leczenie zachowawcze kompresyjnego złamania kręgosłupa zwykle polega na odpoczynku, stabilizacji oraz odciążenia kręgosłupa, stosowaniu preparatów przeciwbólowych, a także włączeniu rehabilitacji. Z kolei leczenie chirurgiczne polega na stabilizacji kręgosłupa z użyciem śrub i prętów. Rekonwalescencja po kompresyjnym złamaniu kręgosłupa trwa zwykle 6-12 tygodni.
Jeśli doprowadzenie do tego kliknięcia nie jest kwestią jednostkowego przypadku a uporczywym nawykiem, wymaga konsultacji z fizjoterapeutą i lekarzem. Może być to bowiem objaw nadmiernego pobudzenia nerwowego, które może skończyć się poważnym urazem. Warto to skonsultować, by wyeliminować przyczynę niebezpiecznego nawyku i uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych.
RozwińZobacz także
Krzysztof Dowgierd: „Kiedyś będziemy wstrzykiwać pacjentom roboty, które naprawią nie tylko twarz, ale też gen”
Maja Kapłon przeszła kilkanaście operacji. Dziś przyznaje, że kocha swoją bliznę, choć sprawia jej ból. „Nie zakrywam jej”
„Jesteśmy tak skomplikowani i cudownie ewolucyjnie ukształtowani, że nie da się patrzeć na budowę ludzkiego ciała bez podziwu” – mówi Marta Pawelec, ilustratorka anatomiczna
Polecamy
Stawy lubią ruch – podpowiadamy, jaka aktywność jest dla nich najlepsza
Joanna Gierz: „Zaczęłam się bać każdego ruchu, bo dotarło do mnie, że im więcej się ruszam, tym choroba jest bardziej agresywna”
Ćwiczenia na ból karku i szyi- wypróbuj ten zestaw!
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
się ten artykuł?