Nie opuszczasz deski, gdy spuszczasz wodę? To naprawdę duży błąd
Kiedy idziesz do toalety, po skorzystaniu spuszczasz wodę i myjesz ręce, aby zachować higienę. Ale czy pamiętasz o tym, aby opuścić też deskę klozetową przed spuszczeniem wody? Jeśli tego nie robisz, to popełniasz naprawdę spory błąd. Czas to naprawić i dowiedzieć się, dlaczego opuszczanie deski przed spuszczeniem wody jest takie ważne.
Odchody to nie tylko przetrawiona treść pokarmowa, ale także źródło różnych patogenów. Wraz z odchodami wydalane są bakterie czy wirusy. Kiedy korzystasz z toalety, nie pozbywasz się problemu tak po prostu… Spuszczanie wody może bowiem roznosić cząsteczki wody, które zawierają w sobie patogeny z odchodów.
Niebezpieczne spuszczanie wody
Pierwsze toalety z możliwością spuszczania wody zostały wynalezione pod koniec XVI wieku, jednak ze względu na brak kanalizacji projekt został zarzucony i wrócono do niego dopiero w pierwszej połowie XVIII wieku. Toalety, w których można spuszczać wodę, są obecnie standardem i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Korzystanie z nich może być jednak… niebezpieczne.
Badania pokazują, że podczas spuszczania wody, cząsteczki wody wylatują nawet na metr od sedesu. Co więcej, wraz z wodnym areozolem przenoszą się różne patogeny, w tym groźne wirusy i mogą one zostać w powietrzu przez minutę, a następnie osadzają się na powierzchniach w łazience. Jeśli korzystasz z WC bezpośrednio po kimś innym lub używasz publicznej toalety, jesteś narażona na bezpośredni kontakt ze skażonymi cząsteczkami. Badania wskazują także, że im częściej korzysta się z łazienki, na przykład w miejscach publicznych, tym więcej cząsteczek znajduje się w pomieszczeniu.
Ile patogenów jest w spuszczanej wodzie?
Naukowcy sprawdzili różne rodzaje toalet, które spuszczają wodę w odmienne sposoby i są zgodni co do tego, że każdy rodzaj toalety generuje cząsteczki, które unoszą się w powietrzu. Testy pokazują, że od 40 do 60 proc. cząsteczek unosi się ponad sedes. Warto więc pamiętać o tym, aby zamknąć deskę przed spuszczeniem wody. Warto mieć to na uwadze także wtedy, kiedy masz WC połączone z łazienką i trzymasz na widoku kosmetyki pielęgnacyjne, do makijażu czy szczoteczki do zębów.
Korzystanie z łazienki a zarażenie się wirusem
Badacze nie są pewni co do tego, czy po ekspozycji na drobinki wody można się zarazić wirusem… ale w obecnych czasach lepiej dmuchać na zimne. Opuszczenie deski nie zajmuje wiele czasu, a dzięki temu możemy być spokojniejsze. Jakie zagrożenie może za sobą potencjalne nieść korzystanie z toalety, w której nie zamknięto deski na czas spuszczania wody? Obecnie sporym zmartwieniem jest COVID-19, koronawirus sparaliżował cały świat i może być potencjalnie niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych czy chorujących na inne schorzenia. Badania dowodzą, że cząsteczki wirusa znajdują się także w fekaliach chorych. Ale to nie jedyny wirus, którym można się zarazić poprzez korzystanie z toalety.
Popularnym i groźnym zagrożeniem są rotawirusy, które powodują grypę jelitową objawiającą się biegunkami oraz wymiotami. Jelitówka jest szczególnie groźna dla dzieci, ale dorośli też powinni na nią uważać. Podczas intensywnych biegunek łatwo o odwodnienie i poważne osłabienie organizmu.
Opuść deskę!
Opuszczenie deski jest skutecznym sposobem na to, aby ograniczyć przenoszenie się drobinek wody i potencjalnie niebezpiecznych patogenów. Jak bezpiecznie korzystać z łazienki? Przed skorzystaniem z WC wytrzyj deskę sedesową – szczególnie, jeśli korzystasz z toalety w miejscu publicznym. Najlepiej użyć do tego jednorazowych chusteczek odkażających. Po skorzystaniu z toalety zamknij deskę i spuść wodę, a następnie dokładnie umyj ręce.
Prawidłowe mycie rąk powinno trwać minimum 20 sekund i odbyć się przy użyciu ciepłej wody i mydła. Nie zapomnij o tym, że publiczne toalety mogą być pełne patogenów także na innych powierzchniach, a szczególnie klamkach – nie każdy myje ręce po wyjściu z toalety. Dlatego nie dotykaj bezpośrednio klamek – użyj chusteczki albo otwórz drzwi łokciem.
źródło: sciencealert
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
„Nie macaj bułki w sklepie” – ostrzega prawnik Marcin Kruszewski. Jaka kara grozi za dotykanie gołą ręką pieczywa?
Co się dzieje podczas moczenia „cziczi” w wannie, basenie lub jeziorku, tłumaczy Aga Szuścik
się ten artykuł?