„Nie mogę uwierzyć, że film o menstruacji właśnie zdobył Oscara!”. „Period. End of Sentence” to krótkometrażowy film dokumentalny walczący ze stygmatyzowaniem miesiączki
Oscary 2019. „Okresowa rewolucja” (oryg. „Period. End of Sentence”), 25-minutowy obraz pokazujący, jak wygląda tabu miesiączkowe w Indiach, zdobył Oscara dla najlepszego dokumentalnego filmu krótkometrażowego. – Kiedy tam pojechałam, stało się dla mnie jasne, że okres to naprawdę wielkie źródło wstydu – mówi reżyserka filmu. W nocy z niedzieli na poniedziałek odbyła się 91. ceremonia rozdania statuetek Akademii Filmowej.
– Nie płaczę dlatego, że mam okres, czy cokolwiek innego – powiedziała reżyserka Rayka Zehtabchi odbierając nagrodę i dodała. – Nie mogę uwierzyć, że film o menstruacji właśnie zdobył Oscara – dodała.
Film o głęboko zakorzenionym stygmatyzowaniu miesiączki w wiosce w Indiach zdobył Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Został wyreżyserowany przez irańsko-amerykańską reżyserkę Raykę Zehtabchi, współprodukowany przez indyjskiego producenta filmowego Guneet Monga.
„Period. End of Sentence”- menstruacyjne tabu
W filmie podążamy za grupą kobiet w Hapur, w indyjskim stanie Uttar Pradesh, w momencie gdy uczą się używać maszyny produkującej tanie, biodegradowalne podpaski pod nazwą FLY, które sprzedają innym kobietom.
– Nie przypadkowo wybrałyśmy nazwę Fly, czyli „Leć”. Zainstalowałyśmy tę maszynę dla kobiet, niech poderwą się do lotu – tłumaczy jedna z bohaterek.
Mówi się, że kobiety doświadczają około 450 okresów w ciągu swojego życia, a jednak menstruacja cały czas w wielu miejscach jest tematem tabu i wywołuje uśmiech zawstydzenia. Ponadto, gdy kobiety nie mają dostępu do produktów sanitarnych, takich jak tampony i podpaski, zmuszone są uciekać się do niehigienicznych alternatyw, czasami używając brudnych szmat, liści, gazet i popiołów. To przyczynia się do infekcji i jeszcze większego wstydu. – Kiedy pojechałam tam i stanąłem twarzą w twarz z kobietami (…) stało się dla mnie jasne, że to naprawdę wielkie źródło wstydu – powiedziała Zehtabchi w amerykańskim programie informacyjnym Today.
Dzięki krótkiemu dokumentowi twórcy próbują uczynić z miesiączki temat wolny od tabu i pomagają poprawić higienę i zdrowie kobiet w Indiach. To nie jest proste zadanie ze względu na powszechny, społeczny wstyd. Kobiety zapytane o okres wstydzą się, śmieją, a wiele z nich nawet nie wie, czym jest podpaska.
”- Znacie podpaski? - Nie, nigdy nie słyszałam tego słowa - W naszej rodzinie nikt ich nie używa, znam je z telewizji. Jak się tego używa?”
Dziewczęta w Indiach z powodu menstruacji bardzo często zmuszone są zakończyć swoją edukację, ponieważ w szkole nie mają odpowiednich warunków, by czuć się komfortowo. O czym przypomniała jedna z twórczyń filmu – Okres (period) powinien kończyć zdanie, a nie edukację dziewczyny – powiedziała Berton podczas ceremonii wręczania nagród. Zdanie zostało docenione przez gwiazdy i często używane w mediach społecznościowych.
RozwińW jaki sposób menstruacja może przeszkodzić dziewczynie w kontynuowaniu edukacji? O trudnej sytuacji miesiączkujących dziewcząt w szkołach mówi jedna z bohaterek filmu.
Kiedy miałam okres ciężko mi było zmieniać szmatkę (...) Szmatka, którą miałam szybko przemiękała, za każdym razem musiałam odchodzić daleko od szkoły. Wokół kręcili się mężczyźni, patrzyli na mnie, nie mogłam przy nich zmieniać szmatki. Próbowałam sobie radzić przez rok od kiedy zaczęłam miesiączkować. Miałam nadzieję, że coś się zmieni. Gdy się nie zmieniło, rzuciłam szkołę
Film pokazuje, że kobieca miesiączka i brak odpowiednich środków higienicznych nie pozwala dziewczętom nie tylko na edukację. Przyjęto, że menstruująca kobieta nie może wejść do świątyni, czy modlić się, ponieważ wtedy jej modlitwa po prostu nie zostanie wysłuchana. – Dlaczego to się dzieje, to wie tylko Bóg, wtedy wypływa nieczysta krew – odpowiada starsza Hinduska na pytania młodych dziewczyn o okres.
Na szczęście sytuacja w Indiach powoli się zmienia, choć jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii. Mężczyźni na filmie pytani o okres odpowiadali, że nie wiedzą co to jest, porównywali menstruację do choroby lub udawali, że nie pamiętają nazwy, ale znalazł się jeden, który z chęcią sam zrobił podpaskę. Z ust jednego z nich padło nawet pochlebne zdanie, którego nie wstydził się wypowiedzieć.
”Najsilniejsza istota, jaką na świecie stworzył Bóg to nie lew, nie słoń, nie tygrys, ale dziewczyna”
Film powstał dzięki organizacji The Pad Project, której celem jest dostarczanie produktów sanitarnych kobietom w krajach rozwijających się. Maszyna produkująca podpaski, której używają bohaterki filmu została wynaleziona przez Arunachalama Murugananthama a ufundowali ją studenci Oakwood School w Los Angeles. Za pieniądze zarobione na podpaskach Sneha, jedna z dziewczyn występujących w filie może spełnić swoje marzenie i opłacić szkołę policyjną.
Miejmy nadzieję, że dzięki wygranej Oscara będzie można pomóc większej liczbie dziewcząt. Przyłączcie się do The Pad Project, by na świecie działało więcej maszyn do podpasek. W końcu, jak same bohaterki filmu mówią: „Świat nie pójdzie naprzód bez kobiet. To my tworzymy wszechświat”.
RozwińPolecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Elizabeth Gilbert: „Kobiety, które nie mają dzieci i męża, żyją dłużej niż mężatki z dziećmi. Mają więcej pieniędzy, są zdrowsze”
się ten artykuł?