Przejdź do treści

„Nie ma czegoś takiego jak orientacja (seksualna)”. Wypowiedź Kai Godek Biologiczną Bzdurą 2020 roku

„Nie ma czegoś takiego jak orientacja (seksulana)”. Wypowiedź Kai Godek Biologiczną Bzdurą 2020 roku Piotr Lapinski/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
Tel Awiw
Sukces szczepień w Izraelu. Koniec z noszeniem masek na zewnątrz, szkoły ponownie otwarte
Ćwicząc więcej, możemy zyskać mniej – to udowodnione naukowo

To już piąta edycja cieszącego się wielkim powodzeniem plebiscytu internautów, którego pomysłodawcą jest poznański biolog Łukasz Sakowski, twórca bloga totylkoteoria.pl, gdzie od lat popularyzuje naukę i śledzi rozmaite biologiczne mity głoszone nie tylko przez laików, ale także niestety przez osoby z tytułami naukowymi.

 

Dorota Zabrodzka: Jak to się stało, że zdolny absolwent biologii porzucił pracę w laboratorium i zajął się prowadzeniem naukowego bloga?

Łukasz Sakowski: Uznałem, że kariera naukowa nie jest moim powołaniem, że wolę zająć się popularyzacją wiedzy, a przede wszystkim pisaniem. Kiedy próbowałem to połączyć, za każdym razem pisanie skutecznie odciągało mnie od siedzenia w laboratorium czy innej pracy związanej z ścisłym prowadzeniem badań, choć od czasu do czasu pomagam innym naukowcom i współprowadzę okołonaukowe projekty. Jako dziecko chciałem zostać biologiem i pisarzem. Jedno marzenie już spełnione.

A skąd pomysł na Biologiczną Bzdurę Roku?

Inspiracją do ogłoszenia plebiscytu był inny plebiscyt, „Klimatyczna Bzdura Roku”, organizowany przez portal naukaoklimacie.pl. Ma on zupełnie inne zasady, więc nie ma tu mowy o plagiacie. Zresztą jego organizatorzy nie mieli zastrzeżeń do podobieństwa tytułów – i tak się to zaczęło.

Co robić z taką wypowiedzią? Pogodzić się, że są na świecie ludzie mówiący rzeczy niezgodne z prawdą i że będą to robić dalej

Na pana blogu można prześledzić rosnącą popularność plebiscytu – w 2016 roku, kiedy wygrał portal fronda.pl głoszący, że „naukowcy udowodnili doświadczalnie, że znak Krzyża zabija zarazki i zmienia optyczne właściwości wody”, na tę wypowiedź głosowało ok. 1600 osób. W ubiegłym roku Ewa Kopacz i jej zdanie o „strasznie dawnych czasach”, kiedy na ziemi ludzie kamienowali dinozaury zdobyło 21 tysięcy głosów. W tym roku zaskoczenie – Kaja Godek wygrywa zdobywając ich tylko 3518…

Głosowanie rozpoczęło się pod koniec grudnia i już po kilku dniach zauważyłem, że wśród 50 tysięcy oddanych głosów kilka tysięcy zostało zmanipulowanych za sprawą botów. Myślałem nawet o zawieszeniu plebiscytu, ale nie chciałam dokładać kolejnego niefajnego zdarzenia do niefortunnego roku 2020, więc zdecydowałem się na restart głosowania. Tym razem przy oddawaniu głosu trzeba było podać swój adres mailowy, co w znaczniej mierze eliminowało możliwość manipulacji. Głosowanie i tak trwało dziesięć dni, czyli dość długo.

Wypowiedź Kai Godek, którą mogliśmy usłyszeć na antenie telewizji Polsat w programie „Debata dnia” jest tak sprzeczna z wiedzą na temat płci biologicznej, że chyba trudno ją skomentować. Autorka zresztą na swoim facebookowym profilu zareagowała na wygraną entuzjastycznie i stwierdziła, że jej słowa „nie są żadną bzdurą, tylko faktem (…) Nie ma żadnej cząstki biologicznej, która by za tę ‘orientację’ odpowiadała. Żadnego genu, chromosomu – nic!”

Łukasz Sakowski

Co robić z taką wypowiedzią? Pogodzić się, że są na świecie ludzie mówiący rzeczy niezgodne z prawdą i że będą to robić dalej. My możemy jedynie informować. Istnieją dwie lub, zależnie od logiki podejścia, trzy orientacje seksualne: hetero- i homoseksualna oraz obie u jednej osoby, czyli biseksualna. Pojawiają się co prawda głosy o dodaniu orientacji „ekoseksualnej”, „panseksualnej”, „demiseksualnej” i innych, ale są to zjawiska pop- lub subkulturowe bądź też pojęcia opisujące inny porządek zagadnienia, a nie stricte orientacje seksualne. Aseksualizm to natomiast brak orientacji seksualnej, nie kolejna orientacja.

Biologiczna Bzdura Roku 2020 – znamy dziesiątkę nominowanych/ zdj. Jarosław Antoniak,Paweł Wrzecion, Andras Szilagyi/MW Media

I na tym bym poprzestał, bo jest to po prostu logiczna konsekwencja obserwacji rzeczywistości. Tak twierdzą towarzystwa naukowe zajmujące się psychologią czy seksuologią.

A na którą spośród 12 nominowanych bzdur głosowałby Łukasz Sakowski?

To zależy, czy miałbym wybrać wypowiedź najbardziej szkodliwą, czy najbardziej fundamentalnie niezgodną z prawdą. Najbardziej szkodliwa moim zdaniem była wypowiedź prof. Romana Zielińskiego, że mRNA w szczepionkach bazujących na RNA to tak naprawdę „super wirus”, bo profesor używa swojego autorytetu naukowego do poświadczenia rzeczy niezgodnej z prawdą. Najbardziej fundamentalnie i merytorycznie nieprawdziwe są z kolei wypowiedzi Marcina Roli „Na wirusy nie da się robić szczepionek” i Joanny Scheuring-Wielgus „W momencie, kiedy płodowi zaczyna bić serce, możemy mówić o życiu”. Istnieje wiele szczepionek przeciwko wirusom, natomiast życie w biologii rozwoju i pokoleniowości, o której mówiła polityczka Lewicy, zaczyna się wraz z pierwszym podziałem komórkowym zarodka. Dla niuansów definicji życia odsyłam tu do opublikowanego ostatnio na moim blogu artykułu „Czym jest życie i kiedy się zaczyna”. Ale tak czy inaczej niezgodne z faktami są wszystkie nominowane wypowiedzi.

Magda Gessler / Instagram

Wiedza, którą pan popularyzuje dostępna jest przede wszystkim w internecie. Ma pan pomysł na udostępnienie jej w innej formie?

Pod koniec roku ukaże się moją książka tłumacząca różne zjawiska z dziedziny biologii, genetyki, ewolucji, embriologii, biologii nowotworów, immunologii, ochrony przyrody i środowiska. Pierwszy rozdział będzie dotyczył metodologii naukowej.

Laureaci Biologicznej Bzdury Roku otrzymują nagrodę – szkoda, że tylko symboliczną – statuetkę Alternatywnej Zięby. Domyślam się, że inspiracją był znany popularyzator  niewiedzy medycznej, zresztą laureat BBR z 2018. Może w 2021 roku doczekamy się gali, na której Zięba mogłaby być wręczona…

– Może… Cały rok czekam na kolejne bzdury. Najlepiej wysyłać je do mnie mailem na adres [email protected]. Zachęcam też do odwiedzania  bloga – tam jest więcej dłuższych i bardziej rozbudowanych oraz pogłębionych treści, niż w mediach społecznościowych, gdzie ze względu na to, jak działają algorytmy Twittera czy Facebooka, królują obrazki i memy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

wakacje, pandemia

„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania” – twierdzi Adam Niedzielski

Julian Sobiech

Julian Sobiech: gdy ekran laptopa jest zbyt nisko, mięśnie dosłownie ciągną za mózg

Polscy uczniowie znaleźli się w europejskim „top 5” dzieci, które najdłużej uczą się w domach

Minister zdrowia: nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii / Unsplash

Nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii – uważa minister zdrowia

Wielkanoc w czasie kwarantanny / istock

„To, że sami spędzamy święta, nie oznacza, że musimy spędzić je samotnie”. Psycholożka o Wielkanocy w lockdownie

Kobieta na siłowni

Nowe ograniczenia związane z COVID-19. Rząd m.in. ograniczył dostęp do basenów i siłowni

ciężarna, pandemia covid

Pandemia COVID-19 ma tragiczny wpływ na kobiety w ciąży – wskazują badania

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka radzi, jak sobie z nim poradzić / iStock

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka podpowiada, jak sobie z nim poradzić

Ratownik medyczny szczerze o tym, co dzieje się w szpitalach. „Zbierałem się dwa miesiące, żeby napisać wam jak wygląda obecnie sytuacja…”

karetki pogotowia, trzecia fala epidemii

Ratownik medyczny o trzeciej fali i dramatycznej sytuacji w polskich szpitalach: „Nie wierzę, że zima zaskoczyła drogowców”

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki: mamy 75 proc. zajętych łóżek covidowych

Kobieta

Czeka nas twardy lockdown na święta? „To nie tylko potencjalny, ale i realny scenariusz”

Monika Tarnowska

Monika Tarnowska: Ekran jest dla dzieci oczywistym wyborem – bywa tam kolorowo, ciekawie, dynamicznie i nie ma pandemii

Szczepionka

W Niemczech odwołano tysiące szczepień preparatem AstraZeneca

Kobieta w maseczce ochronnej z kwiatów

Niezwykłe maseczki ochronne. Można je zakopać i wyrosną z nich kwiaty!

Zapaśnik lucha libre podaje mężczyźnie płyn dezynfekujący

Zapaśnicy Lucha libre egzekwują noszenie maseczek ochronnych na targach w Mexico City

oddziało covidowy

„Morfina leje się hojnie”. „Pan Pielęgniarka” opisuje trzecią falę epidemii na oddziale covidowym

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły, a hasło „online” jest dla nich abstrakcją

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły

ratownik medyczny w trakcie pandemii koronawirusa

Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

Mężczyzna siedzi przy komputerze z dziećmi

WHO: liczenie na to, że pandemia skończy się w 2021 roku jest nierealistyczne

Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w zabawnym spocie walczy z fake newsami na temat szczepionek przeciw COVID-19

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Aranda de Duero

Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19

szcześliwa dziewczyna w pandemii

Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki