Nawet 41 st. C. Do Polski zbliża się fala koszmarnych upałów
Do Polski zbliżają się rekordowe upały. Już w pierwszą niedzielę sierpnia słupki rtęci mają pokazać 30 st.C na Mazowszu, później wysokie temperatury obejmą niemal całą Polskę. Wszystko wskazuje na to, że za kilka dni termometry pokażą nawet 41 st.C w dzień i 28 st. w nocy! Co ciekawe, Sejm właśnie debatuje nad zmianą przepisów, które miałyby chronić pracowników przed pracą podczas upałów.
Straszliwy upał? Zostań w domu
Z falą upałów zmaga się południowa Europa. Najtrudniejsza sytuacja jest w Hiszpanii oraz we Włoszech, gdzie słupki rtęci przekraczają 40 st.C. To niebezpieczna sytuacja nawet dla zdrowych osób. Dlatego władze tych krajów wydają zalecenia. Radzą, aby w godzinach 10-18 zostać w domu, pić dużo wody, zrezygnować z kawy, alkoholu i napojów gazowanych, a także spożywać lekkie posiłki.
Wszystko wskazuje na to, że ta fala dotrze niebawem do Polski.
Meteorolodzy przewidują, że już po pierwszym sierpniowym weekendzie Polskę czekają wysokie temperatury. Największych upałów mogą spodziewać się mieszkańcy południowej i wschodniej części kraju. Słupki rtęci będą pokazywać średnio 35 st.C. Rekord ma paść 8 sierpnia: w woj. mazowieckim termometry mogą pokazać aż 41 st. w dzień, przy czym odczuwalna będzie jeszcze wyższa – do 48 st. Także noc nie przyniesie ukojenia, gdyż ma być 28 st. ciepła. Na południu kraju będzie do 40 st. Na Pomorzu tylko nieco chłodniej – temperatura ma wynosić maksymalnie 36 st.
RozwińNiezależnie czy jest się fanem wysokich temperatur, czy nie, należy na siebie uważać. I na swoich bliskich. Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób powyżej 65. roku życia oraz dla dzieci poniżej 5 lat, ale przed wysokimi temperaturami powinni także chronić się chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, osoby z niewydolnością krążeniową, ze schorzeniami neurologicznymi. Zostać w domu powinny także osoby przyjmujące leki immunopresyjne, a także pacjenci z chorobami zwyrodnieniowymi czy też poruszające się na wózkach.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, by kontrolować temperaturę powietrza w domu – nie powinna przekraczać 32 stopni w dzień i 24 stopni w nocy. Starajmy się używać wiatraków oraz wietrzyć mieszkanie w najchłodniejszych porach dnia, a w najgorętszych zamykać i zasłaniać okna. Unikajmy również nadmiernego wysiłku fizycznego, pamiętajmy o dodatkowym nawadnianiu organizmu i w razie konieczności schładzajmy się prysznicami.
Klimatyzacja lub chłodzące napoje obowiązkowo dla pracowników
Wysokie temperatury to wyzwanie dla wielu pracowników. Jak zapowiedziała podczas konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRiPS, w trosce o życie i zdrowie pracowników potrzebna jest zmiana przepisów regulujących pracę w czasie upałów. Bo te, w związku z ociepleniem klimatu, mają być coraz częstsze.
„W pierwszej kolejności zabieramy się do zmiany rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym chcemy określić jako obligatoryjne pewne działania, które będzie musiał podjąć pracodawca, żeby w sytuacji, kiedy temperatura przekracza 28 st. C pozwolić pracownikom na lepsze funkcjonowanie w bezpieczniejszych warunkach” – zapowiedziała.
Jakich zmian mogą spodziewać się pracownicy w Polsce? Jak przekazała szefowa MRiPS, mogą to być takie rozwiązania jak: klimatyzowane pomieszczenia lub tam, gdzie nie jest to możliwe, zapewnienie pracownikom napojów, pomieszczenia chłodzącego czy skrócenie czasu pracy lub dodatkowe, płatne przerwy na schłodzenie się podczas pracy.
źródła: Radio ZET, RMF 24
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
Usłyszała, że powinna pracować w Biedronce zamiast być w Akademii Teatralnej. Dziś jest jedną z najpopularniejszych aktorek
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?