Przejdź do treści

Młodzi, świetnie zarabiający i koszmarnie samotni. Przygnębiające wnioski z raportu

Największą samotność odczuwają ludzie młodzi - Hello Zdrowie
Samotność negatywnie wpływa na nasze zdrowie/ źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mający między 18 a 34 lata, często dobrze zarabiający i z dużych miast – to właśnie osoby z tych grup społecznych są najbardziej samotne. Tak wynika z najnowszego badania CBOS. Co niepokojące, odsetek tych, którzy „bardzo często” lub „zawsze” doświadczają samotności, zwiększył się dwukrotnie.

Polacy coraz bardziej samotni

Po siedmioletniej przerwie CBOS powrócił do badania tematu więzi społecznych. Jak się okazuje, najbardziej narażeni na samotność są ludzie młodzi, w wieku 18-34 lata: studenci i uczniowie (17 proc.), mieszkańcy dużych miast (12-17 proc.) oraz osoby żyjące w jednoosobowych gospodarstwach domowych (18 proc.). Najmniej samotne czują się osoby w wieku 45-54 lata (1 proc.)

Znacząco, bo około dwukrotnie wzrósł także odsetek osób doświadczających samotności pomimo przebywania wśród ludzi. W 2024 roku 8 proc. dorosłych Polaków „bardzo często” lub „zawsze” odczuwa samotność. W 2017 roku było to 4 proc. „Bardzo częste” lub „permanentne” odczuwanie samotności dotykało najczęściej najmłodszych respondentów badania, czyli osób w wieku 18–34 lata (12–13 proc. w zależności od kategorii), a w dalszej kolejności najstarszych – w wieku 75 lat lub więcej (10 proc.).

Nie są to dobre wiadomości, bo jak wiadomo, długotrwałe i intensywne odczuwanie samotności ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Stosunkowo najrzadziej częstej samotności doświadczają badani w wieku 45–54 lata (1 proc.) oraz w wieku 55–64 lata (4 proc.).

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności - Hello Zdrowie

Najbiedniejsi, najbogatsi i niewierzący

Raport wskazuje na korelację między odczuwaniem samotności a sytuacją materialną. Tu zauważalny jest pewien paradoks. Osoby oceniające swoje warunki materialne jako złe, znacznie częściej (21%) zgłaszały częste odczuwanie samotności niż osoby o średniej (9%) lub dobrej (6%) sytuacji materialnej. Zaskakujący jest fakt, że osoby o najwyższych dochodach również są obarczone ryzykiem.

„Z drugiej zaś strony, biorąc pod uwagę dochody, bardziej narażone na odczuwanie samotności są osoby o najwyższych dochodach per capita, wynoszących co najmniej 6000 zł (17 proc.)” – zaznaczają autorzy badania.

Bardziej samotni czują się single (16 proc.) niż małżonkowie (4 proc.) oraz osoby z lewicowymi poglądami politycznymi (14 proc.) i niepraktykujący (15 proc.).

Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Za czynniki potencjalnie wpływające na pogłębianie się poczucia osamotnienia przyjęto pandemię COVID-19, cyfryzację i media społecznościowe. Nie zmienia to jednak faktu, że większość Polaków nadal preferuje spędzanie wolnego czasu w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Badanie zrealizowano od 14 do 25 sierpnia 2024 r. na próbie 939 osób.

źródło: PAPnaukawpolsce.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?