Przejdź do treści

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!
Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wojciech Nazar jest piątą w kraju osobą, która uzyskała stopień naukowy doktora przed ukończeniem studiów. Rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem, będąc jeszcze formalnie studentem, na początku V roku kierunku lekarskiego. Tym samym stał się najmłodszym doktorem w Polsce. „Uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych na tak wczesnym etapie kariery dodaje mi sił do dalszej pracy naukowej”- mówi Nazar. 

Praca doktorska obroniona z wyróżnieniem

Wojciech Nazar obronił swoją pracę doktorską z wyróżnieniem, a jej temat jest bardzo aktualny. To „Analiza zmian świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce w latach 2016-2022 z uwzględnieniem okresu pandemii COVID-19″. Opiekunem naukowym 23-latka podczas pisania pracy był prof. Marek Niedoszytko, kierownik Kliniki Alergologii GUMed.

– Należy pamiętać, że problem oddychania zanieczyszczonym powietrzem dotyczy każdego z nas. Organizacja Narodów Zjednoczonych nazywa zanieczyszczenie powietrza niewidzialnym zabójcą, który przyczynia się do dużej części zgonów z powodu raka płuca, obturacyjnych chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych – zaznacza prof. Niedoszytko. – Doktor Wojciech Nazar wykazał się dużą niezależnością i kreatywnością, łącząc wiedzę medyczną z nowoczesnymi metodami statystycznymi i informatycznymi. Jego badania wymagały dużej pracowitości i wytrwałości – dodaje promotor.

Sam naukowiec podkreśla, że nowy tytuł motywuje go do dalszego działania i przynosi realne korzyści. Dzięki niemu bowiem będzie miał jeszcze większe możliwości rozwoju.

– Uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych na tak wczesnym etapie kariery dodaje mi sił do dalszej pracy naukowej. Mam nadzieję, że pozwoli mi w przyszłości prowadzić zaawansowane prace badawcze oraz otworzy nowe możliwości współpracy, zarówno międzyuczelnianej w Polsce, jak i międzynarodowej – mówi dr Wojciech Nazar. – W moich przyszłych projektach chciałbym skupić się na wdrażaniu algorytmów diagnostycznych i prognostycznych bazujących na najnowszych osiągnięciach matematycznych, w tym algorytmach uczenia maszynowego, zwanych też algorytmami sztucznej inteligencji” – wyjaśnia młody naukowiec.

Jak dodaje, pozwoli to na podejmowanie bardziej spersonalizowanych i trafniejszych decyzji, dotyczących np. wyboru metody leczenia. Przełoży się to według niego również na większą skuteczność wybranego schematu leczenia.

Duży dorobek naukowy

Jak pisze na swojej stronie internetowej GUM, dr Wojciech Nazar, mimo młodego wieku, może pochwalić się już znacznym dorobkiem naukowym. „Jest współautorem czterech prac oryginalnych, czterech prac poglądowych oraz jednego doniesienia prezentowanego na zjeździe krajowym” – wylicza uczelnia.

W swoich projektach badawczych naukowiec głównie analizuje świadomość społeczną na temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce oraz zmianę zachowań Polaków podczas pandemii COVID-19. Dr Nazar może pochwalić się dużym wskaźnikiem cytowań (Impact Factor) – to aż 34.46. Recenzował również już inne prace naukowe – aż pięciokrotnie, i to takie w czasopismach zagranicznych o zasięgu międzynarodowym.

Dr Nazar otrzymał stypendium ministra zdrowia i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, a także, aż trzykrotnie – rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla najlepszych studentów. W tym roku ukończył staże naukowo-kliniczne w dziedzinie kardiologii w Magdeburgu i Lipsku, sfinansowane ze stypendiów programu ERASMUS+. Młody badacz jest również laureatem Nagrody Rektora GUMed za całokształt działalności naukowej i społecznej.

To właśnie działalność społeczna jest czymś, w co 23-latek bardzo się angażuje poza projektami naukowymi. Jako członek Studenckiego Koła Naukowego „Pasjonaci Pediatrii” współorganizował wiele różnych warsztatów i zajęć animacyjnych dla małych pacjentów leczonych w Klinice GUMed. Prywatnie dr Wojciech Nazar jest pasjonatem narciarstwa i jazdy na rowerze. My trzymamy za niego kciuki i życzymy mu dalszych sukcesów!

Źródło: gumed.edu.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.