Przejdź do treści

Lekcja, która może uratować życie! Rusza Akademia Stop Udarom dla nauczycieli

nastolatka w szkole
Lekcja, która może uratować życie. Akademia Stop Udarom! / Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szybko i sprawnie udzielona pierwsza pomoc w udarze mózgu jest kluczowa – to, co wówczas dzieje się w organizmie, jest jak pożar. By zwiększyć świadomość tej choroby wśród najmłodszych, Akademia Stop Udarom udostępniła nauczycielom bezpłatną platformę edukacyjną, na której znajdą materiały niezbędne do przeprowadzenia lekcji na ten temat.

Udar mózgu jest jak pożar – szybkie reagowanie to podstawa

„Każdy z nas zna kogoś lub słyszał o kimś, kto doznał udaru mózgu. W sytuacji wystąpienia udaru mózgu liczy się czas, bo choroba jest jak pożar! Im szybsze rozpoznanie i reakcja, tym mniejsze zniszczenia poczyni u chorego. Rozpoznanie objawów udaru mózgu, niezwłoczne wezwanie pogotowia i przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym mogą uratować życie i znacznie ograniczyć konsekwencje choroby” – czytamy na stronie internetowej Stopudarom.pl

Z racji tego, że szybkie rozpoznanie i adekwatne zareagowanie na pierwsze objawy udaru może zadecydować o życiu i zdrowiu chorej osoby, szczególnie istotne są działania na rzecz zwiększania świadomości tej choroby. Pozyskanie tej wiedzy jest o tyle istotne, że choć udar mózgu uznawany jest w szczególności za chorobę osób starszych (średni wiek występowania udarów mieści się pomiędzy 65. a 70. r. ż.), dramatycznie wzrasta liczba młodych osób z udarem. Ludzie pomiędzy 20. a 35. rokiem życia coraz częściej cierpią na choroby układu krążenia i są narażeni na tragiczne konsekwencje tej choroby.

Dzięki platformie edukacyjnej Akademia Stop Udarom każdy nauczyciel może pobrać materiały i scenariusz, by poprowadzić warsztaty dla dzieci na temat udaru mózgu. Po zarejestrowaniu się na stronie akademii edukatorzy zyskują dostęp do przystępnej, skrojonej na potrzeby uczniów podstawówek wiedzy.

Rzecznik Praw Pacjenta, który zachęca nauczycieli do prowadzenia lekcji online na temat udaru mózgu, na swoim profilu na Instagramie pisze:

„Takie zajęcia oswajają młodzież z tym trudnym tematem, ale przede wszystkim mogą uratować komuś życie. To niezwykle ważne, abyśmy już od najmłodszych lat wiedzieli, jak pomóc osobie, która zagrożona jest udarem mózgu oraz jak zapobiegać dramatycznym konsekwencjom tej choroby”.

Akademia Stop Udarom jest realizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego na rzecz Profilaktyki Udarowej „I Ty możesz zostać superbohaterem!”. To pierwszy taki projekt edukacyjny adresowany do uczniów szkół podstawowych. Dzięki niemu dzieciaki mogą się dowiedzieć, czym jest udar mózgu, jakie objawy powinny zaniepokoić i jak reagować, gdy je dostrzeżemy.

Jak wygląda życie po udarze

Czym jest udar mózgu?

Udar to uszkodzenie lub obumarcie części mózgu na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Wyróżnia się dwa typy udaru mózgu: niedokrwienny i krwotoczny. Udar niedokrwienny jest specyficzny dla osób w podeszłym wieku. Z kolei udar krwotoczny może częściej dotykać także osoby w młodszym wieku.

Skutki udaru mózgu mogą być bardzo rozległe. W dużej mierze wiążą się z upośledzeniem funkcji ruchowych (upośledzenie równowagi, koordynacji, pionizacji, niemożność wykonywania czynnego ruchu celowego).

Lekki udar niedokrwienny i jego objawy mogą przyczynić się do powstania niedowładu mięśni twarzy czy kończyny górnej bądź wyłącznie drętwienia w tym obszarze. Udar może też zająć duży obszar mózgu, co da objawy cięższe niż paraliż i zniesienie czucia w połowie ciała.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Rzecznik Praw Pacjenta zachęca nauczycieli do prowadzenia lekcji online na temat udaru mózgu ? ? Takie zajęcia oswajają młodzież z tym trudnym tematem ale przede wszystkim mogą uratować komuś życie❗️ ? To niezwykle ważne, abyśmy już od najmłodszych lat wiedzieli jak pomóc osobie, która zagrożona jest udarem mózgu oraz jak zapobiegać dramatycznym konsekwencjom tej choroby. ❗️ℹ️ Akademia Stop Udarom udostępniła nauczycielom bezpłatną platformę edukacyjną, na której znają się materiały niezbędne do przeprowadzenia takiej lekcji. Każdy nauczyciel w dowolnym czasie może pobrać materiały oraz scenariusz lekcji, a następnie sam przeprowadzać zajęcia. ⬇️ http://bitly.pl/ru4D9 #prawapacjenta #lekaarz #RzPP #recepta #pomoc #wsparcie #stopudarom #lekcjeonline #lekarzrodzinny #udar #przychodnia

Post udostępniony przez Rzecznik Praw Pacjenta (@rzecznikprawpacjenta)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.