Przejdź do treści

Lasy Państwowe ostrzegają przed znaną rośliną. Jest toksyczna i rakotwórcza

Starzec jakubek, toksyczna roślina
Starzec jakubek, toksyczna roślina / Fot. Wikimedia Commons
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lasy Państwowe ostrzegają przed popularną rośliną, która w Polsce rośnie niemal wszędzie. Starzec jakubek, bo tak dokładnie się nazywa, niegdyś uważany był za leczniczą roślinę, dziś wiadomo, że jest silnie toksyczny i rakotwórczy. Dowiedz się, jak wygląda i gdzie występuje.

Starzec jakubek – jak wygląda?

Pracownicy Lasów Państwowych tłumaczą, że starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Rośnie na łąkach, przydrożach, brzegach pól i lasów oraz w rowach. Kwitnie od czerwca do września.

„Ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan. Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz” – czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

zioła na stole

Starzec jakubek – toksyczny i kancerogenny

Starzec jakubek od wieków stosowany był w medycynie niekonwencjonalnej. Miał działać rozkurczowo, moczopędnie i pobudzać czynności wątroby. Ziele jakubka było polecane przy chorobach wątroby, a zewnętrznie w leczeniu nowotworów, wyprysków i trudno gojących się ran. Dziś jednak wiadomo, że roślina jest silnie trująca.

Tekst o toksycznym i rakotwórczym starcu jakubku. Na zdjęciu: Zbliżenie na żółty kwiat - HelloZdrowie

Starzec jakubek, toksyczna roślina / Fot. Wikimedia Commons

Jak podkreślają Lasy Państwowe, nie zaleca się używania ekstraktów ze starca jakubka, ponieważ zawarte w nim alkaloidy pirolizydynowe są szkodliwe dla zdrowia, w szczególności dla ciężarnych i kobiet karmiących piersią. Stosowanie ekstraktów może powodować uszkodzenia wątroby i wywoływać raka, ponieważ wspomniane alkaloidy mają działanie kancerogenne.

„Wprawdzie alkaloidy występują dość powszechnie, ich związki zawierają tak znane rośliny jak: żywokost, lepiężnik, podbiał, żmijowiec, ogórecznik czy farbownik, to w ich przypadku stężenie alkaloidów jest nieznaczne, natomiast w przypadku starców, w tym starca jakubka – bardzo duże” – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych.

Właścicielki marki Kosmetyki DLA

Starzec jakubek – szkodliwy nie tylko dla człowieka

Starzec jakubek jest też śmiertelną trucizną dla zwierząt, szczególnie niebezpieczny jest dla koni i kuców oraz dla małych zwierząt domowych – psów, kotów. Jak tłumaczą pracownicy Lasów Państwowych, trucizna kumuluje się w organizmie, powodując wyniszczenie wątroby, uszkodzenia neurologiczne, a w konsekwencji śmierć.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?