3 min.
Które ćwiczenia na macie najlepiej wyrzeźbią twoje ciało? Odpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk

Istock.com
Wracasz do domu po pracy i chcąc pozbyć się stresu i oczyścić głowę zabierasz się za ulubione ćwiczenia na macie. W końcu to najprostsza aktywność. Nie do końca. Okazuje się, że trenując na macie możemy nie tylko wyrządzić sobie krzywdę, ale i ćwiczyć bez widocznych efektów. Jak się za to dobrze zabrać? Od czego zacząć i jakie ćwiczenia odpowiednio wyrzeźbią sylwetkę? Podpowiada na swoim Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.
Ćwiczenia na macie są świetnym wyborem dla osób, które lubią trenować w zaciszu własnego domu. Wyciszają, relaksują i pozwalają skupić się na danych partiach ciała, które są dla nas szczególnie ważne i problematyczne. Kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy popełniamy przy tym mnóstwo błędów, o które nie trudno. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk, znana w mediach społecznościowych jako @rehab.fizjo, w swoim poście na Instagramie przestrzega przed wykonywaniem ćwiczeń, jeśli nie opanowałyśmy podstawowych zasad, które skupiają się na mięśniach brzucha i pośladków. Te, choć wydają się być łatwe, przysparzają najwięcej błędów. Bez ich odpowiedniego opanowania, niestety z planami o pięknie wyrzeźbionej sylwetce będziemy musiały się pożegnać.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Mięśnie brzucha i pośladków – jak prawidłowo nad nimi pracować?
– Prawda jest taka, że ze względu na styl życia jaki prowadzimy, musimy dobrać do tego trening. Najpierw praca nad słabym punktem. Jeśli masz to za sobą, to zacznij od pośladków i mięśni brzucha oraz ćwiczeń, które opisałam – pisze fizjoterapeutka i opisuje, jak poprawnie wykonać podstawowe ćwiczenia, by móc rozszerzyć swój trening i cieszyć się wyrzeźbioną sylwetką:
?Mięśnie brzucha! Nie ćwiczymy brzuszków na akord. Robienie brzuszków jest mega trudne! Najpierw trzeba umieć napinać mięsień poprzeczny brzucha. Robiąc brzuszek czyli unosząc się do góry, żebra powinny być skierowane w dół w kierunku miednicy. Powrót w tym ćwiczeniu jest mega istotny! Nie wolno tutaj puszczać brzucha!!!
?Mięśnie pośladków! Aby ćwiczyć pośladki trzeba umieć je w ogóle napiąć! Jeśli ćwiczysz pośladki i nie czujesz ich to znaczy, że są nieaktywne i ćwiczą inne mięśnie (przód i tył ud oraz przeciążany jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa!)
Jeśli podstawy są już opanowane, można przejść do kolejnych ćwiczeń i wzbogacić swój trening o kilka z tych wymienionych przez fizjoterapeutkę:
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jeśli masz je za sobą, to kolejno wykonujemy:
-ćwiczenia w pozycjach statycznych, które stopniowo utrudniamy np. deska przodem, deska bokiem, podpory na wyprostowanych stawach łokciowych
-ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, z gumami (powerband)
-ćwiczenia, które poprawią słabe punkty w organizmie spowodują, że szybciej przejdziesz na wyższy lewel w ćwiczeniach i uzyskasz szybsze efekty!
-joga, pilates, zdrowy kręgosłup bazują na tym samym! Ich wspólny mianownik to prawidłowy zakres ruchu w stawach oraz stabilność wszystkich stawów!
Ważne jest, by trzymać się tych zasad, ponieważ jak zaznacza Mikołajczyk – Tylko wtedy mięśnie pracują jak powinny. Inaczej do wymarzonej sylwetki czeka nas długa droga, niekoniecznie zakończona sukcesem.
Zobacz także

Sól w diecie. Dietetyk Powszechny tłumaczy, co sól robi z organizmem i dlaczego powinniśmy ją ograniczyć

Ciało bogini za nic się nie wini. Dzięki akcji Aleksandry Domańskiej tysiące kobiet pokochało swoje ciało

Co się dzieje z twoim ciałem, gdy ćwiczysz bez przygotowania? Odpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023