Klucze, karta płatnicza, telefon. Czy wiesz, jak je prawidłowo dezynfekować?
Nosimy maseczki, rękawiczki, niektórzy przyłbice. Myjemy ręce przez 30 sekund po każdym wyjściu z domu. Przecieramy płynem odkażającym klamki, kontakty, kierownicę w aucie. Walcząc z koronawirusem, często zapominamy jednak o innych przedmiotach codziennego użytku – kluczach, kartach płatniczych, telefonie. Czy wiesz, w jaki sposób prawidłowo je odkażać?
Higiena przede wszystkim
Regularne i dokładne mycie rąk to podstawowy sposób na ochronę przed drobnoustrojami. Nie wyczerpuje on jednak zasad higieny, które powinniśmy stosować każdego dnia. Istotna jest również dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku, na których (w zależności od rodzaju powierzchni i warunków otoczenia) mogą przez pewien czas utrzymywać się patogeny koronawirusa.
W niektórych przypadkach żywotność wirusa wynosi nawet kilka dni. Podczas dezynfekowania przedmiotów należy pamiętać, że powinno być ono skuteczne, ale również nie doprowadzić do zniszczenia naszej własności.
Dezynfekcja kluczy
Jak zdezynfekować klucze? Skutecznym sposobem ich mycia jest zastosowanie wody z mydłem. Trudno dostępne miejsca lub mocniejsze zabrudzenia możemy wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów.
Karta płatnicza oraz dowód osobisty
W tym przypadku powinniśmy zdecydować się na użycie chusteczek nawilżanych alkoholem izopropylowym lub (podobnie jak w przypadku kluczy) umyć pod bieżącą wodą z mydłem. Pamiętajmy jednak, aby nie używać w tym celu gorącej wody, ponieważ może ona doprowadzić do zniszczenia kart.
Telefon komórkowy
W celu skutecznej dezynfekcji najlepiej użyć gotowej chusteczki nawilżonej alkoholem (nie należy używać w tym celu wysokoprocentowego alkoholu). Telefon należy czyścić każdego dnia.
Tekst powstał w oparciu o materiały prasowe 38PR.
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?