„Jestem feministką. Zobacz, jak gotuję”. Kobiety, które zmieniają świat, odpowiadają na krzywdzący stereotyp
„I’m a feminist, watch me cook” to nowy trend na TikToku, w którym kobiety w krótkich nagraniach prezentują swoje osiągnięcia, działania i sukcesy. Powstał on w odpowiedzi na filmik Lily Kate, konserwatywnej tiktokerki, która propaguje szkodliwe i nieprawdziwe treści na temat feminizmu. „Ten trend sprawił, że zaczęłam obserwować tak wiele niesamowitych kobiet” – napisała zachwycona internautka.
Lily Kate zaprzecza, że jest feministką
„Nie jestem feministką, potrafię gotować” – powiedziała z dumą na jednym z nagrań amerykańska tiktokerka Lily Kate, ukazując talerz z kluskami, jak gdyby jedno z drugim miało cokolwiek wspólnego.
Dzięki feministkom mamy prawa wyborcze, swobodny dostęp do edukacji, walkę o prawa kobiet, dążenie do równości płciowej i wiele innych zasług. Feminizm, to nic innego jak po prostu stanie po stronie kobiet. Jak widać jednak, szkodliwe mity dotyczące feminizmu wciąż mają się dobrze.
Lily Kate z całych sił wyrzeka się feminizmu:
„Nie jestem feministką, bo gdy widzę mężczyzn, nie czuję się zagrożona. Nie jestem feministką, mogę nosić sukienki i czuć się piękna. Nie jestem feministką, lubię dzieci. Nie jestem feministką, ten film by mnie nie obraził” – wylicza.
W opisie nagrania dodaje, że pozwala mężczyznom za siebie zapłacić, co ma być kolejnym dowodem na to, że odżegnuje się od feminizmu. W ten sposób pokazuje, że nie ma absolutnie żadnej wiedzy na temat tego ruchu, a jej argumenty są absurdalne i niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Niestety stereotypy, które powiela, docierają do 50 tys. osób, które ją śledzą na TikToku. Na jej profilu można znaleźć także uprzedzenia wobec transpłciowości, społeczności LGBT+ oraz liberalnych polityków.
„Nie tylko gotowałaś i podawałaś, ale sprawiłaś, że wróciliśmy po więcej”
Kobiety postanowiły odpowiedzieć na nagranie Lily Kate dotyczące feminizmu i w ten sposób uświadomić, czym naprawdę jest ten ruch. Lekarki, badaczki, aktywistki, przedsiębiorczynie zaczęły umieszczać na TikToku nagrania, w których prezentują swoje sukcesy, osiągnięcia i działania. Wykorzystały do tego grę słów: „cook” może oznaczać nie tylko gotowanie, ale także „robienie czegoś z pasją, zaangażowaniem”. Swoje filmiki opatrzyły tytułem: „I’m a feminist, watch me cook” (ang. Jestem feministką. Zobacz, jak gotuję).
Wśród nich jest dr Dana Brems, amerykańska lekarka podolog i chirurżka. Jej filmy na TikToku, związane z propagowaniem zdrowia, a także fitnessem, który jest jej pasją, obserwuje 2, 4 mln osób. Na swoim nagraniu pokazuje, jak wygląda jej „gotowanie”: w maseczce i odzieży szpitalnej przeprowadza ważne badania, a także zabiegi ratujące zdrowie i życie. Wideo opatrzone jest podpisem „I’m a feminist, watch me cook”.
W podobnym stylu wypowiada się Vee Kativhu, 24-letnia działaczka na rzecz edukacji dziewcząt. Pochodzi z Zimbabwe, ale mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzi działalność edukacyjną i społeczną. Wykorzystuje siłę mediów społecznościowych, aby pomóc młodym ludziom z biedniejszych środowisk w dostępie do edukacji i rozpoznaniu ich talentów. W 2023 r. znalazła się na liście 100 kobiet BBC. Na nagraniu widzimy fragmenty jej działań na uniwersytetach, z którymi współpracuje. W pierwszym kadrze trzyma książkę swojego autorstwa.
RozwińDo trendu dołączyła także kanadyjska polityczka Nahanni Fontaine, która opublikowała na TikToku fragmenty swoich licznych wystąpień publicznych, które mają realny wpływ na życie innych. Jej głos jest rozpoznawalny na całym świecie – Nahanni Fontaine walczy o sprawiedliwość wobec rdzennych mieszkanek Kanady. Jej wideo skradło serca wielu użytkowników TikToka. ” Żałuję, że nie mogę polubić tego filmu milion razy” – napisała jedna z internautek.
RozwińSzkodliwe treści opublikowane przez Lily Kate spowodowały, że uaktywniło się wiele wspaniałych, zmieniających świat kobiet. I to jest najbardziej pozytywna wiadomość. Internautki zachwycają się tym trendem.
„Ten trend sprawił, że zaczęłam obserwować tak wiele niesamowitych kobiet!!!” – napisała pewna internautka.
„Nie tylko gotowałaś i podawałaś, ale sprawiłaś, że wróciliśmy po więcej”- brzmi komentarz innego użytkownika TikToka, odnoszący się do Nahanni Fontaine
„Zapisuję te filmy dla swojej córki. Płaczę, gdy je oglądam”- skomentowała trend pewna mama
Zobacz także
HELLO PIONIERKI: Jak Maria Orwid uczyła swoich kolegów po fachu feminizmu i braku tolerancji dla spraw, które na nią nie zasługują
HELLO PIONIERKI: Jak Paulina Kuczalska została hetmanką i papieżycą polskiego feminizmu
„Wszystko, co macie dziś, zawdzięczacie feministkom”. Oto książki o feminizmie, które warto znać
Polecamy
Agata Młynarska nazwała Andrzeja Sołtysika „patriarchalnym dziadem”. „Czasem warto powiedzieć, co się myśli”
Elizabeth Gilbert: „Kobiety, które nie mają dzieci i męża, żyją dłużej niż mężatki z dziećmi. Mają więcej pieniędzy, są zdrowsze”
Skandaliczne uzasadnienie wyroku sądu w sprawie pani Joanny z Krakowa. „Patriarchat i stygma aborcyjna w pełnej formie” – komentuje FEDERA
Taylor Swift ogłosiła, kogo popiera w wyborach prezydenckich. Swoje oświadczenie podpisała: „bezdzietna kociara”
się ten artykuł?