Janina Ochojska w liście do Andrzeja Dudy: „Jeśli ma pan wątpliwości co do skuteczności szczepionek, to możemy porozmawiać”
„Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia, ale na grypę się nie szczepiłem i nie chcę” – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas ostatniej debaty. Jego słowa wywołały spore oburzenie. Po Okręgowej Izbie Lekarskiej, Ministerstwie Zdrowia i wielu innych specjalistach z dziedziny medycyny, głos w sprawie zabrała Janina Ochojska.
Janina Ochojska w liście do Andrzeja Dudy
Janina Ochojska od wielu lat cierpi na chorobę Heinego-Medina, zwaną inaczej polio. To choroba, na którą do tej pory nie wynaleziono lekarstwa. Można się jedynie szczepić. I właśnie dlatego aktywistka postanowiła napisać otwarty list do prezydenta Andrzeja Dudy, który – jeśli wierzyć jego słowom z ostatniej debaty – nie uważa, by szczepienia były czymś wartościowym.
„Panie Prezydencie,
powiedział Pan, że nie jest Pan “zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych.” Dodał Pan później w tweecie, że “co do innych chorób, to zupełnie co innego. Inna rozmowa.” Więc jest Pan za szczepieniami obowiązkowymi, czy nie? Proszę o jasne stanowisko, ponieważ słuchają Pana miliony Polaków i ma to realny wpływ na ich decyzje zdrowotne. Jeśli ma Pan wciąż wątpliwości co do skuteczności i wartości szczepionek, nie wierzy Pan lekarzom i trzeba coś wyjaśnić, to możemy porozmawiać — nawet “inaczej”, jeśli Pan woli” – pisze Janina Ochojska na swoim profilu.
Aktywistka dodaje, że w 1955 roku, mając 6 miesięcy, zachorowała na polio. Tego samego roku w USA zaczęły być wprowadzane pierwsze skuteczne szczepionki, w Polsce kilka lat później.
„Od 1988 (350 tys. przypadków rocznie), kiedy ONZ rozpoczął globalną akcję mającą na celu pokonanie polio, w ciągu niecałych 20 lat udało się tego dokonać na 4 kontynentach. W 2018 roku odnotowano 33 przypadki na całym świecie. W Polsce nie zdiagnozowaliśmy polio od 1984 roku DZIĘKI OBOWIĄZKOWYM SZCZEPIENIOM” – pisze dalej Janina Ochojska.
I dalej:
„Nikomu nie życzę polio. Bo na polio wciąż nie ma lekarstwa — można jedynie szczepić. Nie chcę się rozpisywać, jak trudno jest oddychać w żelaznych płucach, poruszać się całe życie o kulach, dochodzić do siebie po dziesiątkach operacji, które w życiu przeszłam, czy po prostu funkcjonować w Polsce jako osoba niepełnosprawna. Dzięki szczepionkom żadnemu dziecku w Polsce polio już nie grozi. Proszę o tym pamiętać.
Tylko dzięki obowiązkowym szczepionkom nie umieramy na gruźlicę, odrę, polio czy ospę” – pisze do Andrzeja Dudy aktywistka.
Janina Ochojska pisze dalej, że to wszystko może się jednak zmienić, gdy głowa państwa nadal będzie wypowiadać się w ten sposób.
„Ludzie Pana słuchają i – tak jak w przypadku słów o tym, że LGBT to nie są ludzie – wszystkie późniejsze próby sprostowań są bez znaczenia, jeśli słowo się rzekło, narracja jest kontynuowana, a przytaczanie Pańskich słów jest według Pana manipulacją. Między innymi przez takie wypowiedzi 10-krotnie wzrosła liczba przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień między 2003 a 2019 r.
Dlatego jeszcze raz: proszę nie odwracać kota ogonem i wziąć na siebie odpowiedzialność, jaka spoczywa na funkcji Prezydenta RP. Proszę powiedzieć wyborcom, czy jest Pan za obowiązkowymi szczepieniami i co to za inna rozmowa na temat innych chorób” – pisze Janina Ochojska.
Rozwiń
Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na odpowiedź Andrzeja Dudy. Do tej pory prezydent swoją wypowiedź z debaty skomentował raz, na Twitterze. Niestety – po raz kolejny popełniając błąd. Szczepień na szkarlatynę nie ma, o czym pisałam wczoraj.
RozwińPolecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Dyrektorzy szkół we Wrocławiu zastraszani przez antyszczepionkowców. Powodem szczepienia przeciw HPV
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
się ten artykuł?