Przejdź do treści

Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas ćwiczeń? Na to pytanie odpowiada lek. Joanna Adamiak, psychiatra

Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas ćwiczeń? Na to pytanie odpowiada lek. Joanna Adamiak, psychiatra / istock
Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas ćwiczeń? Na to pytanie odpowiada lek. Joanna Adamiak, psychiatra / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie słuchałaś rodziców, gdy byłaś dzieckiem? Wpuszczałaś jednym uchem, wypuszczałaś drugim, a na końcu i tak robiłaś wszystko po swojemu? Wiele z nas tak miało. Okazuje się jednak, że gdy rodzice mówili o tym, że ruch to zdrowie, mieli rację i warto ich w tej kwestii słuchać. Pisze o tym lek. Joanna Adamiak, autorka profilu @swiat_oczami_psychiatry na Instagramie.

Ruch to zdrowie!

„Pamiętam jak moja mama mówiła, że ruch to zdrowie, że mam zmykać na podwórko, pobiegać, pobawić się, a nie siedzieć przed telewizorem, bo telewizja robi wodę z mózgu… Może wydać się to śmieszne, ale obecnie nie jest mi do śmiechu, kiedy wiem, co się dzieje w mózgu, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, a co, kiedy siedzimy bezczynnie na kanapie, wpatrując się w ulubiony serial, wcinając chipsy, czy inne przekąski” – pisze lek. Joanna Adamiak.

Co więc powinnyśmy wiedzieć o pracy naszego mózgu?

Jak wyjaśnia ekspertka, brak ruchu wywołuje lęki, smutek, przygnębienie, problemy z koncentracją, a więc przyczynia się do pojawiania się zaburzeń psychicznych. „Badania pokazują, że osoby spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej mają słabszą pamięć i gorszą zdolność koncentracji, wolniej myślą” – dodaje lek. Adamiak.

Ruch a mózg

„Ruch uspokaja nadreaktywną oś stresu – oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza)” – pisze psychiatra.

I dodaje, że gdy ćwiczymy (spacerując, biegając, najlepiej osiągając 70-75 proc. swojego maksymalnego tętna):

  • część mózgu o nazwie hipokamp powiększa się, co poprawia pamięć;
  • w płacie czołowym tworzy się więcej naczyń krwionośnych, co skutkuje zwiększoną efektywnością transportu tlenu i usuwania produktów przemiany materii, jak również sam płat czołowi się powiększa, usprawniając nasze myślenie abstrakcyjne i analityczne;
  • zwiększa się stężenie dopaminy (regulując układ odpowiedzialny za koncentrację i nagrodę), serotoniny (tzw. „hormonu szczęścia”, redukując lęk, niepokój, napięcie, poprawiając nastrój), noradrenaliny, BDNF „nawozu neuronów„;
  • powstają komórki nerwowe z receptorami GABA (substancja uspokajająca mózg, kojąca w stresie), które hamują aktywność układu stresowego w mózgu;
  • wzmacniamy istotę białą, jej integrację (czyli tzw. „okablowanie mózgu”, które jest odpowiedzialne za przekazywanie informacji między częściami mózgu);
  • poprawia się nasza kreatywność, koncentracja, mózg pracuje bardziej efektywnie;
  • działamy na organizm przeciwzapalnie;
  • zwiększa się nasza pewność siebie i zadowolenie z życia, stajemy się szczęśliwsi, spokojniejsi, mniej zestresowani i napięci;
  • badania z Finlandii, Japonii i RPA pokazują, że regularne treningi minimum 2 razy w tygodniu sprawiają, że stajemy się bardziej prospołeczni i mniej neurotyczni.
"Dieta realnie przekłada się na kondycję zdrowia psychicznego" - podkreśla farmeceutka. Co jeść, żeby zadbać o układ nerwowy?

Mózg może młodnieć!

Lek. Joanna Adamiak wyjaśnia też , że procesy zachodzące w mózgu z upływem lat da się zatrzymać albo odwrócić – mózg może młodnieć.

„Mózg jest największy, kiedy mamy 25 lat, potem się kurczy średnio o 0,5-1 proc. co rok. Hipokamp – ośrodek pamięci zmniejsza się około 1 proc. rocznie, stąd im jesteśmy starsi, tym mamy gorszą pamięć” – dodaje.

Świat oczami psychiatry – kto stoi za tym profilem?

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje ponad 18 tys. osób. Ekspertka dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?