Przejdź do treści

Warsztaty makijażu, koncerty, spektakle, biblioteka. Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów

Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów. Zdj: rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”
Sylwia Majcher o suszy w Polsce: „Kolejne gminy wprowadzają ograniczenia przy korzystaniu z wody. A my często lejemy ją bezrefleksyjnie”
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”
Tropikalne noce zabiorą nam sen i dobre samopoczucie? Sprawdź, jakie mogą mieć skutki dla twojego zdrowia

Działalność pozamedyczna szpitali onkologicznych jest równie ważna jak samo leczenie. – Staramy się służyć nie tylko profesjonalną opieką, ale także towarzyszyć w chorobie, wspierać i dostarczać praktycznych porad, przydatnych w codziennym życiu – mówi Anna Ołoś, regionalny kierownik operacyjny z Grupy Affidea.

– W pracy z pacjentami onkologicznymi zmagamy się z niekiedy nieuleczalnymi chorobami. Dobrze wiemy, że poza specjalistyczną opieką medyczną dla samych chorych w procesie leczenia bardzo ważny jest ich stan psychiczny. Staramy się więc służyć im nie tylko profesjonalną opieką, ale także towarzyszyć w chorobie, wspierać i dostarczać praktycznych porad, przydatnych w codziennym życiu – mówi Anna  Ołoś, regionalny kierownik operacyjny, Grupa Affidea (w ramach której funkcjonują Affidea Międzynarodowe Centra Onkologii w Koszalinie, Poznaniu i Wałbrzychu). – Podejmujemy różne działania, których celem jest pomoc pacjentom onkologicznym na różny sposób.

Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea Koszalin przeprowadziło m.in. warsztaty z makijażu i doboru peruk oraz protez czy degustację potraw na bazie preparatów typu Nutridrink. Zorganizowało też dla swoich pacjentów mobilną biblioteczkę, dostępną również dla osób niewidzących i niedowidzących.

Oczyszczające doświadczenie

Podobne inicjatywy podejmowane są w wielu polskich centrach onkologicznych. Warsztaty z pielęgnacji skóry i makijażu to w takich szpitalach już swego rodzaju norma. W ubiegłym roku Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku zorganizowało dla swoich pacjentek zbiórkę książek, płyt, filmów, audiobooków. Natomiast w Centrum Onkologii w Gliwicach dla pacjentów onkologicznych zagrali Michał Szymanowski (pianista), Maciej Kułakowski (wiolonczelista) i Krzysztof Książek (pianista).

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Radomskie Centrum Onkologii dla pacjentów oraz ich bliskich organizuje cykl spotkań w ramach Akademii Onkologicznej, podczas których można posłuchać wykładów różnych specjalistów, porozmawiać z lekarzami oraz pacjentami, wymienić się doświadczeniami. Beata, której mąż choruje na raka stercza, uczestniczyła w takiej Akademii i przyznaje, że to wspaniała inicjatywa. – Tworzy się społeczność chorych oraz ich rodzin. Spotkania w ramach Akademii to moment na zadanie pytań, które nurtują nas na co dzień. Zbliżamy się do lekarzy, do siebie. Niektórzy z nas płaczą. To bardzo oczyszczające, potrzebne doświadczenie, a przy tym mobilizujące do walki z chorobą – uważa.

Radomskie Centrum Onkologii planuje rozpocząć współpracę z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, ale na razie plany pokrzyżował koronawirus. Placówki miałyby połączyć siły w ramach psychoterapii pacjentów leczonych w RCO, dla których odbywałyby się przedstawienia, spektakle, koncerty.

Anna Ołoś z Grupy Affidea tłumaczy, że obok tego rodzaju przedsięwzięć, w których pacjenci chętnie biorą udział, niezwykle ważne jest dla nich okazywanie im troski i indywidualne podejście. – Nieoceniony jest w tym kontekście nasz personel pielęgniarski, który towarzyszy pacjentom w chorobie, wykazując się przy tym ogromną empatią i zaangażowaniem. Wiele z naszych pielęgniarek i pielęgniarzy ma specjalizację z geriatrii i pielęgniarstwa onkologicznego. Dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu mogą nie tylko odpowiednio opiekować się pacjentami, ale i na bieżąco edukować ich w tematach chociażby takich jak właściwa dieta czy pielęgnacja odczynów popromiennych – podkreśla.

Szpital to nie tylko cierpienie

Pielęgniarka koordynująca Dorota Jargas z Affidea Międzynarodowe Centrum Onkologii w Koszalinie nie kryje, że wielu osobom diagnoza „nowotwór” kojarzy się z najgorszym. Brzmi jak wyrok. – Opiekując się pacjentami onkologicznymi, chcemy dawać im nadzieję na życie, lepsze życie. Osobom nieuleczalnie chorym staramy się natomiast ulżyć w cierpieniu, pomóc psychicznie i fizycznie przejść przez ostatni etap choroby – mówi.

Profesor Łukasz Święcicki o sytuacji psychiatrii w pandemii/East News

– Zależy nam na tym, żeby na tyle, na ile to możliwe, stworzyć rodziną atmosferę, aby szpital nie kojarzył się chorym tylko z cierpieniem i leżeniem w łóżku. Mobilizujemy pacjentów do wstawania, do przebierania się w coś innego niż piżama, zadbania o swój wygląd itp. Wspieramy ich w pozornie mało istotnych drobiazgach, które jednak – jak się okazuje – mają dla nich duże znaczenie. Widzimy to np. wręczając pacjentowi jego ulubioną gazetę, o której zakup nas poprosił, bo nie ma bliskich, którzy mogliby mu ją dostarczyć, a sześciotygodniowy pobyt w szpitalu potrafi się dłużyć – tłumaczy Dorota Jargas.

Wspomina historię pana Andrzeja, który trafił do placówki w Koszalinie na kilkutygodniowe leczenie. Zjawił się z jedną reklamówką najpotrzebniejszych rzeczy. Był pacjentem cichym, nigdy na nic nie narzekał i za wszystko dziękował. Personel szybko zauważył, że nikt go nie odwiedza. Gdy mężczyzna się otworzył, okazało się, że choroba nowotworowa zamknęła jego drogę do kariery, stracił rodzinę, dom i środki do życia. Dorota Jargas: – Wobec tak poruszającej historii nie potrafiliśmy pozostać obojętni. Kiedy pan Andrzej kończył leczenie i opuszczał szpital, miał już dokąd pójść. Zorganizowaliśmy mu miejsce do zamieszkania i ubrania, które wypełniały już nie jedną reklamówkę, a dwie walizki. Pomogliśmy mu też w formalnościach związanych z uzyskaniem zasiłku. Gdy jakiś czas temu był u nas na kontroli, ucieszyło nas bardzo, że wszystko idzie u niego w dobrym kierunku – rokowania zdrowotne są dobre, warunki mieszkaniowe coraz lepsze, a nawet odnalazła go miłość.

 

– Często przywiązujemy się do pacjentów, którzy mają długie pobyty w szpitalu, im też później trudno jest się z nami rozstać. Zdarza się, że podczas wypisu pojawiają się łzy wdzięczności za opiekę, jaką ich otoczyliśmy. Takie momenty dodatkowo motywują do niełatwej pracy na oddziale radioterapii – sumuje Dorota Jargas.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apelują do pacjentów o zgłaszanie się do szpitali onkologicznych w przypadku podejrzenia  nowotworu  oraz nieprzerywanie leczenia przeciwnowotworowego i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest znacznie wyższa niż z powodu COVID-19. Obawa przed zakażeniem koronawirusem nie może powstrzymywać pacjentów przed leczeniem nowotworu.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Myszka Mickey

Uściski wracają do Disneylandu! Po dwóch latach pandemii COVID-19

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły"

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”

Ludzie w maseczkach ochronnych

Rząd znosi większość obostrzeń. Minister zdrowia: „Trend spadkowy jest bardzo silny”

Ludzie w pracy stoją i rozmawiają

15 tys. zł kary odszkodowania za zakażenie w pracy i testy raz w tygodniu. Nowy projekt covidowy

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców /fot. Getty Images

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców

Kobiety

Niewliczanie osób zaszczepionych na COVID-19 do limitu – jak teoria wygląda w praktyce? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Kobieta w odzieży ochronnej

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej. Projekt obywatelski upamiętnia ofiary pandemii

Szczepionki

„Szkoda, gdy słyszysz, że człowiek się nie zaszczepił, bo brat-dekarz mu odradzał” – pisze Pan Pielęgniarka

Lekarze w uniformach

WHO: Europa ponownie staje się epicentrum pandemii COVID-19

Nastolatka po szczepieniu

Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19

Kolejki do szczepień w Austrii

„Panika sznyclowa” i długie kolejki do szczepień. Powód? Nowe obostrzenia sanitarne w Austrii

Lukasz Sakowski, fot. archiwum prywatne

„W pseudonaukę częściej wierzą osoby wykształcone, z dużych miast. Gorzej wykształceni nie kontestują ugruntowanej wiedzy”. Z Łukaszem Sakowskim rozmawiamy o jego „Bioksiążce”

Lotnisko

Izrael. Pięcioletni zakaz wjazdu do kraju dla turystów z fałszywym paszportem szczepionkowym

Kobieta w sklepie

Sypią się mandaty za brak maseczek ochronnych! Ponad 2 tys. osób ukaranych w jeden dzień

Niemal pół tysiąca złotych za przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Tak postanowił parlament w Wilnie

Cmentarze 1 listopada - czy będą znów zamknięte?

Cmentarze 1 listopada znowu będą zamknięte? Jest komentarz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Przez pandemię spadła oczekiwana długość życia, nawet o dwa lata. Tak źle nie było od II wojny światowej

Przez pandemię COVID-19 spadła średnia długość życia w USA i Europie. Jest najniższa od II wojny światowej

Kobieta siedzi na łóżku z laptopem

Uważaj na fałszywy SMS o nałożonej kwarantannie. Mazowiecki sanepid ostrzega: nie klikajcie w podany link!

Anglia rezygnuje z certyfikatów covidowych

Anglia rezygnuje z certyfikatów covidowych. „Nie będziemy kontynuować planu wprowadzenia paszportów szczepionkowych”

Joe Biden ogłasza obowiązek szczepień dla pracowników

Joe Biden ogłasza obowiązek szczepień dla pracowników. „To nie jest sprawa wolności czy osobistego wyboru”

Szczepionka

Jest plan na jesień. Rząd podał, od jakiej liczby chorych wróci podział na strefy

Molo

Jedno z polskich miast nie zatrudni niezaszczepionych. „Od miesięcy zachęcamy mieszkańców, aby się szczepili”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Średnia długość życia / rawpixel

Długość życia na świecie. 10 krajów, w których żyje się najdłużej

×