Jak rozpoznać uszkodzenie łąkotki i jakie są jego skutki?
Łąkotka to delikatna kość, która umieszczona jest pomiędzy kością udową a piszczelową w stawie kolanowym. Odpowiedzialna jest m.in. za ruchomość w stawie, przenoszenie obciążeń, pochłanianie różnego typu drgań i wstrząsów, a także oddziela od siebie większe kości. Urazy łąkotki są z reguły dość bolesne i nie można ich ignorować. Dlaczego?
Przyczyny uszkodzenia łąkotki
Są naprawdę różne. Z jednej strony łąkotkę można uszkodzić podczas uprawiania dowolnego sportu, a z drugiej wykonując codzienne czynności, które wymagają nagłego wyprostowania stawu kolanowego. Do urazu dochodzi w momencie, kiedy przekroczone zostają fizjologiczne granice wytrzymałości łąkotek, a także w wyniku uszkodzenia struktur pozostających z nią w bezpośrednim kontakcie.
Uszkodzenie łąkotki — objawy
Uszkodzona łąkotka daje o sobie znać pod postacią bólu kolana szczególnie w trakcie wzmożonego wysiłku lub tuż po nim. Zauważalna jest także ograniczona ruchomość, która blokuje kolano. Dodatkowo uszkodzona łąkotka powoduje gromadzenie się sporej ilości płynu w stawie, czego efektem jest widoczna opuchlizna. Uwagę, że coś jest nie tak, powinny zwrócić wyraźne trzaski, uczucie przeskakiwania i usztywnienia w kolanie.
Uszkodzenie łąkotki — leczenie
Zdarza się, że łąkotka zewnętrzna goi się samoistnie, w wyniku leczenia zachowawczego. Polega ono na zastosowaniu konkretnych leków, regularnego chłodzenia bolącego obszaru oraz maksymalnym jego odciążeniu. Natomiast faktem jest, że w większości przypadków uszkodzeniu ulega łąkotka wewnętrzna, która wymaga leczenia operacyjnego. Urazy te diagnozuje się poprzez wykonanie badania fizykalnego i wywiadu z pacjentem. Dodatkowo można wykonać USG, a w razie wątpliwości artroskopię.
Jak wygląda operacja łąkotki?
Za pomocą artroskopii specjalista ocenia, do jakich uszkodzeń w stawie kolanowym doszło i co wymaga naprawy. Podczas zabiegu możliwe są trzy opcje:
- Usunięcie uszkodzonego elementu,
- Naprawa uszkodzonej łąkotki,
- Przeszczep łąkotki.
Pacjent po zabiegu jest unieruchomiony nawet na 6 tygodni. Czas ten jest potrzebny do wygojenia się łąkotki. Po zdjęciu zabezpieczenia z nogi dobrze jest wykonać kontrolne USG stawu kolanowego, dzięki któremu zyskuje się pewność, czy operacja się udała. Zalecane jest także natychmiastowe rozpoczęcie profesjonalnej rehabilitacji pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Należy liczyć się z tym, że na odzyskanie pełnej sprawności trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy.
Uszkodzenie łąkotki — rehabilitacja
Rehabilitacja po operacji łękotki obejmuje:
- profilaktykę przeciwobrzękową,
- regularne chłodzenie obszaru stawu kolanowego,
- przyjmowanie zastrzyków przeciwzakrzepowych,
- odciążenie chorej kończyny,
- fizykoterapię,
- masaż tkanek miękkich,
- kinesiotaping (plastrowanie).
Dodatkowo na czas rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności warto zainwestować w specjalistyczny stabilizator. Zabezpieczy on nogę przed niepożądanymi zgięciami i przesileniem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
się ten artykuł?