Jak reagować, gdy ktoś próbuje cię zawstydzić? Podpowiada psycholożka
Zawstydzanie to nie tylko problem dzieci. Niestety często, z bardzo różnych powodów, jesteśmy zawstydzani również w życiu dorosłym. Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśnia psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska.
„Stop” zawstydzaniu
„Zawstydzanie to powszechny schemat, do którego często nieświadomie się odwołujemy lub którego jesteśmy/byliśmy ofiarą” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska. Jak wyjaśnia ekspertka, jednym z czynników wywołujących wstyd jest brak akceptacji innych osób na nas lub nasze zachowanie, decyzje, wygląd.
„Jaki cel przyświeca osobie zawstydzającej? Dlaczego posuwa się do krzywdzącego i ograniczającego drugą osobę zachowania? Najbezpieczniej byłoby odpowiedzieć: 'to zależy’, bo rzeczywiście, każdy z nas może mieć i ma inne pobudki. Często jednak za tym szkodliwym schematem stoi brak umiejętności tej osoby w komunikowaniu tego, co tak naprawdę czuje” – zaznacza psycholożka.
Jak zareagować, gdy ktoś nas zawstydza?
Często ciężko jest przekonać osoby, które zawstydzają innych, do zmiany zachowania. Ale możemy nauczyć się reagować na ich komentarze w taki sposób, żeby nie wpłynęły na nasze samopoczucie.
Karolina Tuchalska-Siermińska w wideo, które umieściła na swoim profilu na Instagramie, przedstawiła cztery przykładowe sytuacje i odpowiedzi, które możemy wykorzystać, gdy ktoś nas zawstydza.
- „Bardzo się na tobie zawiodłam, rozczarowałaś mnie” – na taki komentarz możemy np. odpowiedzieć: „W porządku, skoro tak uważasz”.
- „Trauma? W dzieciństwie? Że ty? Chyba prawdziwej traumy nie widziałaś. Weź się w garść i nie wymyślaj” – przykładowa odpowiedź to: „Moje doświadczenia z dzieciństwa oraz to, co w związku z tym czuję, nie podlegają ocenie oraz nie są tematem do dyskusji”.
- „Ty zamierzasz tak iść? Jak ty wyglądasz?” – możesz odpowiedzieć np.: „Moje ciało nie jest – i nie chcę, żeby było – tematem do dyskusji”.
- „Nie tak cię wychowałam” – odpowiedzią na taki komentarz może być: „Chciałabym być wychowywana na osobę, której się ufa i która podejmuje własne decyzje”.
Karolina Tuchalska-Siermińska – kim jest?
Psycholożka, certyfikowany trenerka umiejętności psychospołecznych, specjalistka TSR, fizjoterapeutka, autorka narzędzi wspierających rozwój kompetencji miękkich. W swoich działaniach w sieci Karolina Tuchalska-Siermińska stara się wspierać, edukować i kształtować świadomość w obszarze dbałości o zdrowie psychiczne, samoakceptacji, efektywnej komunikacji i budowania relacji ze sobą i innymi.
Prowadzi blog psychologiczno-rozwojowy i media społecznościowe, gdzie na Instagramie obserwuje ją 192 tys. osób.
RozwińPamiętasz sytuacje, kiedy ktoś próbował cię zawstydzać?
Zobacz także
– Do pasji w pracy trzeba podchodzić ostrożnie. Psycholog Sylwia Michalczyk o pracoholiźmie
„Bo to, że na przykład facet bije żonę, nie zawsze wynika z tego, że jest złym człowiekiem, może nie umie sobie radzić z emocjami” – o toksycznych relacjach mówi psycholożka Edyta Zając
„Boimy się myśleć i działać odpowiedzialnie, żeby nie stracić tego, co wydaje się takie cudowne”
Polecamy
Wujek z domu dziecka: „Bywają scenariusze, których nie przewidzimy. Mieliśmy już ucieczki, próby samobójcze, wtargnięcie opiekunów prawnych dzieci z awanturą”
Marianna Gierszewska o akcji #pamiętnikpoczatku: „To niesamowite i poruszające. Kobiety chcą stawać oko w oko z tym, co trudne”
Marta Glanc: „Ojciec szedł odprawiać mszę, a ja w jego pokoju oglądałam bajki”
„Miernikiem mojego sukcesu zawodowego nie może być jedynie wysoki wynik maturalny ucznia, któremu przy okazji doszczętnie zohydziłem czytanie” – mówi dr Przemysław Rojek, nauczyciel języka polskiego
się ten artykuł?