Przejdź do treści

Insta Pediatra o szczepieniach: większość rodziców, którzy rezygnują ze szczepienia, wie niewiele na temat odry

Źródło: Facebook @Pediatra Anna Ratajczak
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anna Ratajczak, znana jest w sieci jako Insta Pediatra. Jest kolejną lekarką, która na Instagramie postanowiła poruszyć temat szczepień. W swoim wpisie przestrzega przed odrą.

Insta Pediatra jest specjalistą chorób dziecięcych. Poza kontem na Instagramie prowadzi także bloga annaratajczak.pl, na którym napisała krótki artykuł na temat odry. Ratajczak swoim artykułem chce zwiększyć świadomość rodziców, którzy decydują się na nieszczepienie dzieci. Jak sama pisze – „Proszę Was tylko o to, żebyście przy podejmowaniu decyzji o rezygnacji że szczepień poczytali też o chorobach przed którymi chronią, a nie tylko o NOP-ach”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Odra: opis choroby

Odra jest wirusową chorobą zakaźną. Charakteryzuje się wysypką, zapaleniem błon śluzowych oraz wysoką gorączką. Przenoszona jest drogą kropelkową, poprzez dotyk lub bezpośrednią stycznością z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej, a także przez mocz. Jedna chora osoba może zarazić nawet 15-20 osób.

Odra: objawy

Objawy odry pojawiają się od 9 do 14 dni od momentu zakażenia wirusem. Do tego czasu rozwój choroby przemija bezobjawowo. Pierwszymi objawami są gorączka, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, obrzęk powiek, światłowstręt, zapalenie gardła i krtani oraz suchy, uporczywy kaszel. W następnych dniach pojawiają się białe plamki otoczone czerwoną obwódką, umiejscowione na błonie śluzowej policzków na wysokości zębów trzonowych i przedtrzonowych, nazywane plamkami Fiłatowa i Koplika. Razem z wysypką pojawia się wysoka, sięgająca do 40 stopni gorączka. Mogą wystąpić również problemy z oddychaniem, przyspieszenie tętna i sinica. Wysypka początkowo pojawia się za uszami, następnie na twarzy, szyi, tułowiu, rękach i nogach. Po kilku dniach wysypka staje się brunatna, po czym zaczyna się złuszczać. Zdarzają się przypadki wystąpienia wysypki krwotocznej oraz drgawki. Przebycie odry w wieku dziecięcym powoduje uodpornienie na wirusa na całe życie.

Odra: niebezpieczeństwo

Nie ma skutecznych leków na odrę. Walka z chorobą ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów. Odra jest szczególnie niebezpieczna dla osób dorosłych, które nie przechodziły jej w wieku dziecięcym lub nie zostały na nią zaszczepione. Wśród najczęściej wymienianych powikłań wymienia się zapalenie płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, mózgu oraz tzw. podostre zapalenie mózgu. Odra jest także niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż może skutkować poronieniem, przedwczesnym porodem lub niską masą urodzeniową dziecka.

Odra: liczba zachorowań

Odra dzięki szczepieniom odeszła niemal w zapomnienie, teraz jednak powraca. To bardzo zaraźliwa choroba. Jeśli dziecko nie zostało na nią zaszczepione, to niemal pewne jest, że na nią zachoruje. Według  Światowej  Organizacji Zdrowia (WHO) odra jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dzieci na  świecie. W 2013 roku z powodu tej choroby na całym świecie zmarło 145 700 dzieci. Zwiększenie liczby zachorowań wzrosło z powodu większej liczby rodziców, którzy decydują się nie szczepić swoich dzieci. W 2017 roku liczba osób chorych na odrę w Europie wzrosła czterokrotnie w stosunku do 2016 roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?