Ich zwłoki znaleziono w sześciu różnych krajach Europy. Służby apelują i pokazują nagranie
„Pomóżcie nam zidentyfikować te nieznane kobiety, których ciała znaleziono w Europie w ostatnich dziesięcioleciach” – apeluje Interpol. Międzynarodowa organizacja rządowa w ramach operacji „Rozpoznaj mnie” prosi ludzi na całym świecie o pomoc w zidentyfikowaniu ciał 46 kobiet, które zginęły w niejasnych dotąd okolicznościach.
„Rozpoznaj mnie” – akcja Interpolu
„Identify Me” to publiczna akcja mająca na celu identyfikację kobiet, których ciała znaleziono w sześciu europejskich krajach. Każda z nich zginęła w niejasnych okolicznościach 10, 20, 30, a nawet 40 lat temu, prawdopodobnie wiele z nich zostało zamordowanych. Ciała kobiet znaleziono w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii i Hiszpanii. Jak informuje Interpol, pomimo szeroko zakrojonych dochodzeń policyjnych tych kobiet nigdy nie zidentyfikowano, a dowody wskazują, że niektóre z nich mogły pochodzić z innych krajów. Stąd pomysł, by zorganizować międzynarodową akcję wykraczającą poza granice państw, w których ich ciała zostały odnalezione.
„Nasz cel w kampanii Identify Me jest prosty. Chcemy zidentyfikować zmarłe kobiety, udzielić odpowiedzi rodzinom i wymierzyć sprawiedliwość sprawcom. Ale nie możemy tego zrobić sami” – powiedział Sekretarz Generalny Interpolu, Jürgen Stock. „Dlatego apelujemy do społeczeństwa, aby przyłączyło się do nas w tym wysiłku. Wasza pomoc może mieć znaczący wpływ” – dodał.
Interpol ma nadzieję, że publikacja zrekonstruowanych wizerunków kobiet wraz ze zdjęciami przedmiotów znalezionych przy ich ciałach, pomoże poznać prawdę na temat ich tożsamości i rozwiązać sprawy, które utknęły w martwym punkcie.
„Spójrz na te kobiety, czy to może twoja przyjaciółka, (…) która nagle zniknęła?”
Na stronie akcji „Rozpoznaj mnie” publikowane są informacje, które mogą być pomocne w ustaleniu, kim była m.in. „kobieta z tatuażami w kształcie motyli”, której zwłoki wyłowiono z Sekwany w 2016 r., czy „kobieta w ciąży w naszyjniku z granatów”, której szczątki znaleziono w burgundzkim lesie w 2001 r., albo „kobieta z tatuażami pantery i skorpiona”, której ciało znaleziono w rzece Carbonara di Po we Włoszech w 2008 r. Jak informuje agencja AFP, zrekonstruowanym portretom zaginionych kobiet towarzyszą szczegóły dotyczące miejsca odkrycia zwłok, a także zdjęcia odzieży lub biżuterii znalezionej przy ich ciałach. Eksperci Interpolu uważają, że te informacje – choć szczątkowe – mogą wystarczyć, aby odświeżyć czyjąś pamięć lub zachęcić bliskich do skontaktowania się z policją.
„Nawet najmniejsza informacja może mieć decydujące znaczenie w rozwiązaniu tych nierozwiązanych spraw” – podkreślił Stock. „Niezależnie od tego, czy jest to wspomnienie, informacja czy anegdota, czasami wystarczy najmniejszy szczegół, aby wydobyć prawdę. Może uda się zwrócić uwagę na kluczowy element, który przywróciłby ofierze jej imię, uchylił rąbka tajemnicy na temat tego, co się z nią stało i wreszcie pozwolił, by sprawiedliwości stało się zadość” – dodał.
Na profilach społecznościowych Interpolu został opublikowany film promujący tę akcję. Do włączenia się w pomoc przy identyfikacji kobiet zachęcają piosenkarka Axelle Red i aktorka Carice van Houten.
„Spójrz na te kobiety (…) czy to może być twoja przyjaciółka, kuzynka, koleżanka, pacjentka, sąsiadka, która nagle zniknęła?” – pytają Red i van Houten.
Rozwiń
Ubiegłoroczna operacja „Rozpoznaj mnie”, w ramach której usiłowano zidentyfikować 22 kobiety, przyniosła blisko dwa tysiące sygnałów od potencjalnych świadków. W wyniku tej kampanii, po 31 latach od odnalezienia ciała, udało się ustalić tożsamość Rity Roberts. Brytyjkę rozpoznał członek rodziny dzięki tatuażowi z kwiatami.
Źródło: interpol.int
Zobacz także
Kate Winslet: W dojrzałym wieku stajemy się bardziej kobiece, silniejsze i seksowne. Odnajdujemy swój głos
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Tomasz Siara: „Żyję z HIV od 25 lat. Od 20 lat nie zakażam. Rewolucja już jest, tylko nikt o niej nie wie”
Polecamy
„Odeszła dokładnie tak, jak chciała”. Barbara Nawratowicz-Stuart poddała się eutanazji
Nie żyje Jadwiga Barańska. Legenda kina miała 89 lat
Zimowit jesienny może zabić. Leśnicy ostrzegają: „To roślinny arszenik, 5-10 nasion to dawka śmiertelna”
Justyna Kowalczyk-Tekieli o przeżywaniu żałoby: „Wyłam jak pies, jak zranione zwierzę”
się ten artykuł?