Historyczny żeński spacer po kosmosie odwołany! Powód? Brak odpowiedniego skafandra
To miał być przełomowy moment: pierwszy w historii żeński spacer kosmiczny. Astronautki Anne McClain i Christina Koch miały wspólnie wyruszyć poza stację kosmiczną na sześciogodzinną misję. NASA w ostatniej chwili zmieniła plan. Powód? Brak odpowiedniego skafandra kosmicznego.
Amerykańska agencja kosmiczna jakiś czas temu ogłosiła, że 29 marca astronautki Anne McClain i Christina Koch opuszczą Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i odbędą kosmiczny spacer, aby zainstalować nowe baterie. Miał być to przełomowy moment, bo zwykle taka misja była przeprowadzana wyłącznie przez mężczyznę lub parę damsko-męską. Jednak w poniedziałkowym oświadczeniu NASA poinformowała, że plan się zmienił. Astronautce Christinie Koch będzie towarzyszył Nick Hague. Powód? Na stacji nie ma skafandrów w odpowiednim rozmiarze dla obu kobiet.
Miesiąc historii kobiet
Pierwszy żeński spacer poza Międzynarodową Stację Kosmiczną miał być elementem Miesiąca Historii Kobiet, czyli corocznego święta obchodzonego przez cały marzec w USA, Australii i Wielkiej Brytanii, podczas którego szczególnie podkreśla się wkład kobiet w tworzenie historii. Anne McClain i Christina Koch miały być częścią tego święta, ale w poniedziałek NASA poinformowała o zmianach dotyczących misji.
Zamieszanie o skafander
Do zmiany doszło w ostatniej chwili. Podczas poprzedniego spaceru astronautka McClain pracowała w skafandrze o dużym rozmiarze, a wcześniej – o średnim. Jak sama przyznała, mniejszy rozmiar pasuje jej bardziej. Okazało się, że druga z astronautek -Christina Koch – również nosi ten rozmiar. Z dwóch dostępnych strojów średniej wielkości, jeden nie został właściwie skonfigurowany do odbycia kosmicznego spaceru. Spacer ma się odbyć 29 marca, NASA poinformowała, że nie uda się do tego czasu przygotować skafandra.
Skafandry kosmiczne EVA, technicznie znane jako EMU, mają konstrukcję modułową. Oznacza to, że rękawice, kask, buty, górne i dolne połówki kombinezonów są kompatybilne, dzięki czemu można je mieszać i dopasowywać zgodnie z rozmiarem poszczególnych astronautów. Na stacji znajduje się sześć górnych części korpusu: dwa bardzo duże, dwa duże i dwa średnie – ale tylko jeden ze średnich nośników i jeden z większych jest obecnie skonfigurowany na spacery kosmiczne. Dla jasności, kombinezony nie są zaprojektowane inaczej dla mężczyzn i kobiet.
W poniedziałkowym komunikacie NASA poinformowała o tym, że na czas zaplanowanej misji nie uda się przygotować dwóch skafandrów o tym samym rozmiarze. Dlatego jedyny odpowiednio przystosowany o średniej wielkości założy Koch, idąc na spacer w towarzystwie Nicka Hague.
Najbliższy spacer odbędzie się 29 marca i będzie 215. spacerem w historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Christina Koch będzie czternastą kobietą, która zasili baterie w laboratorium badawczym.
Zobacz także
„Obrzydliwie jest widzieć kobiety, które sędziują w lidze. Hańba dla boiska”. Szokujące i seksistowskie słowa komentuje dla nas dziennikarz Canal+
„Jestem niesamowita” – akcja pokazująca, że kobiety potrafią mówić o sobie w superlatywach
Nowatorski zabieg rekonstrukcji piersi w łódzkim szpitalu. „Porównujemy to do lotu w kosmos”
Polecamy
„Kiedy wygrywa kobieta, wygrywamy my wszystkie”. Rusza AWSN – pierwszy kanał telewizyjny wyłącznie z kobiecym sportem
Irakijscy szyici chcą obniżyć wiek zgody na ślub dla dziewczynek do 9 lat. Aktywiści: „To gwałt na dzieciach”
Agata Młynarska nazwała Andrzeja Sołtysika „patriarchalnym dziadem”. „Czasem warto powiedzieć, co się myśli”
81-latka pierwszy raz w swoim życiu wzięła udział w wyborach. „Nigdy nie jest za późno”
się ten artykuł?