Przejdź do treści

HELLO PONIEDZIAŁEK: Pan Józef ma 85 lat i pisze egzamin maturalny. „Dopóki życie trwa człowiek powinien spełniać swoje marzenia”

Pan Józef Peruga podczas egzaminu - Hello Zdrowie
Pan Józef postanowił spróbować swoich sił źródło: @Kalisz. Dopisz swoją historię Facebook
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce trwają matury. Wśród osób, które do nich przystępują, jest pan Józef Peruga z Kalisza. Emerytowany kierowca zawodowy udowadnia, że wiek nie jest żadną przeszkodą, żeby o siebie zawalczyć. W wieku 85 lat zasiadł obok absolwentów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, by zdawać egzaminy pisemne z języka polskiego, niemieckiego, matematyki oraz geografii. Jest tym samym najstarszym maturzystą w Polsce.

Hello w poniedziałek! W najbardziej nielubiany dzień tygodnia chcemy zrobić dla Was (i dla siebie!) coś miłego. Postanowiłyśmy, że zawsze w poniedziałki będziemy publikować przynajmniej jedną pozytywną informację, żeby dobrze się nastroić na nowy tydzień. Tak powstał cykl: HELLO PONIEDZIAŁEK, w którym znajdziecie same dobre newsy.

„Nie ma rzeczy niemożliwych, wiek to tylko liczby”

Pan Józef Peruga ma za sobą egzaminy pisemne z języka polskiego, niemieckiego, matematyki oraz geografii. Od innych maturzystów odróżnia go jedno: wiek. Pan Józef do egzaminów przystąpił w wieku 85 lat.

Jego determinacji pogratulował mu osobiście Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. Podkreślił, że jego postawa wzbudza szacunek i jest godna podziwu. W swoich mediach społecznościowych prezydent Kalisza zamieścił wpis, do którego dołączył zdjęcia z sali egzaminacyjnej.

 „Niezależnie od wyników egzaminów jest pan wzorem dla nas wszystkich” – napisał Krystian Kinastowski.

Postawa pana Józefa wzbudziła szacunek nie tylko prezydenta miasta, ale lokalnej społeczności. Pod postem zaroiło się od ciepłych, pełnych uznania komentarzy.

 „Coś cudownego, jestem pod ogromnym wrażeniem, powodzenia panie Józefie”

Dopóki życie trwa człowiek powinien spełniać swoje marzenia. Ogromny szacunek i życzę zdrowia dla pana, Panie Józefie

Wielkie brawa dla tego Pana. Nie ma rzeczy niemożliwych, wiek to tylko liczby” – czytamy.

Wiek to tylko liczba

Pochodzący z okolic Turka (woj. wielkopolskie) pan Józef nie miał łatwego życia. Jego dzieciństwo przypadło na lata II wojny światowej. Był małym chłopcem, kiedy trafił do niemieckiego obozu. Od ponad 20 lat mieszka w Kaliszu, gdzie pracował jako kierowca pojazdów uprzywilejowanych, autobusów i ciężarówek.

Pan Józef to przede wszystkim bardzo odważny człowiek, którego dzieciństwo i młodość były zdecydowanie trudniejsze niż każdego z nas. Mimo to nie zniechęcił się i zdobył dużą wiedzę w zakresie wielu różnych dyscyplin.

Dobrze, że są tacy ludzie, od których młode pokolenie powinno brać przykład i nie narzekać na pojawiające się trudności, łatwo nie odpuszczać, tylko z nimi dzielnie walczyć i odnosić sukcesy” – napisał Jacek Klatka, jeden z członków komisji egzaminacyjnej, dodając, że mocno trzyma kciuki za pana Józefa

Pan Józef jest rekordzistą, jeśli chodzi o wiek maturzysty. Ale nie jest jedyną osobą, która egzamin dojrzałości zdaje jako senior. I tak: w 1999 r. do matury podszedł Andrzej Masztalerz mający wtedy 80 lat. W 2002 r. swoich sił spróbował Witalis Grabowski – miał wówczas 70 lat. Zaliczył część ustną, ale podczas części pisemnej zabrakło mu punktów, żeby zdać. W 2010 r. egzamin dojrzałości pisał 74- latek, a w 2022 – maturzysta w wieku 71 lat.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: kalisz.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: