Grucha jako „rak” pomaga chorym dzieciom. Mirosław Zbrojewicz w kampanii Fundacji Iskierka
Mirosław Zbrojewicz, znany szerszej publiczności z roli gangstera „Gruchy” w filmie „Chłopaki nie płaczą”, pomaga dzieciom chorym na raka. W kampanii społecznej „Pomóż nam oswajać raka” Fundacji Iskierka aktor występuje obok Martyny Posadzki, byłej podopiecznej fundacji i mistrzyni juniorów w fitnessie gimnastycznym.
„Pomóż nam oswajać raka”
Mirosław Zbrojewicz, najczęściej obsadzany w roli twardych gangsterów, w najnowszej kampanii społecznej Fundacji Iskierka oswaja dzieci z chorobą nowotworową. Aktor, znany m. in. z roli „Gruchy” w filmie „Chłopaki nie płaczą”, „Śledzia” w „E=mc²” czy Buźki w „Sztosie 2”, tym razem postanowił wcielić się w rolę raka. W akcji „Pomóż nam oswajać raka” wystąpił u boku Martyny Posadzki, byłej podopiecznej fundacji oraz wielokrotnej mistrzyni Polski, Europy i świata w fitnessie gimnastycznym juniorów.
„’Pomóż nam oswajać raka’ to nasza najnowsza kampania. Nazywamy w niej rzeczy po imieniu, czyli chorobę nowotworową rakiem, bo przecież to najczęstsze z nią skojarzenie. Odwołujemy się w niej do stereotypów dotyczących choroby i jej etapów, ale pokazujemy też, jak ważne jest jej oswajanie” – mówi Jolanta Czarnecka-Siwecka, prezeska Fundacji.
1 proc. podatku w ważnej sprawie
W ramach kampanii opublikowane zostały cztery filmy pokazujące historię Posadzki, której kariera sportowa zatrzymała się, kiedy wykryto u niej nowotwór. Krótkie wideo przedstawiają etapy choroby od momentu, kiedy rak pojawia się nieproszony, a następnie zmienia życie i zostaje z chorą bohaterką na dłużej. Ostatnia część wskazuje jednak, że z „oswojonym” nowotworem lepiej się żyje. Kiedy rak, w którego wciela się Zbrojewicz, dostaje w prezencie słynny sweter z gruszką, nieproszony bohater znika z życia dziewczynki.
„Historia stworzona przez duet naszej podopiecznej Martynki i aktora Mirosława Zbrojewicza opowiedziana jest dosłownie, przewrotnie, ale również z nadzieją i uśmiechem. By zatrzymać odbiorcę, sprowokować do refleksji i tym samym zachęcić go do akcji #OswajamyRaka i przekazania 1 proc. podatku podopiecznym Iskierki” – dodaje Czarnecka-Siwecka.
Kampania, która jest dostępna również w mediach społecznościowych i na TikToku, potrwa do końca kwietnia.
KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi
Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem.
Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.
Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi.
Zobacz także
„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska
„Choroba nie ma żadnego sensu. Dopiero to, co z niej wyciągniemy” – przekonują Andrzej Dziedzic i Joanna Głuchowska, autorzy książki „Liczy się każdy oddech”
Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii
Polecamy
Księżna Kate żegna nastoletnią fotografkę Liz Hatton. Miesiąc temu spełniła jedno z jej marzeń
Książę William o chorobie księżnej Kate: „To najtrudniejszy rok mojego życia”
Umierający ojciec szuka domu dla swojego ośmioletniego syna. „Wierzę w dobro ludzi”
Iga Świątek twarzą kampanii WTA. „Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi” – przypomina tenisistka
się ten artykuł?