Gorąco? 7 porad, które ułatwią ci zasypianie
Problemy ze snem to przypadłość, z którą boryka się bardzo duża część naszego społeczeństwa. Przyczyn bezsenności jest bardzo dużo, jednakże do najczęstszych zalicza się przede wszystkim stres czy problemy związane z nadmierną nerwowością. Latem dochodzi dodatkowy problem – niekomfortowa, wysoka temperatura, która utrudnia zasypianie i sprawia, że trudniej nam wypocząć.
Nie jest jednak powiedziane, że musimy dobrowolnie skazywać się na wieczne niewyspanie. Istnieją bowiem bardzo skuteczne sposoby, które pozwalają nam na zagwarantowanie sobie spokojnego snu, nawet wtedy, kiedy panuje upał. Co warto wypróbować?
Wybieraj bawełnianą pościel
Bawełna jest naturalnym, chłodnym materiałem, który pozwala skórze oddychać i gwarantuje dobry przepływ powietrza. Latem wybieraj bawełnianą pościel, inne materiały mogą powodować problemy z zaśnięciem i komfortem snu. Zdecyduj się także na używanie piżamy z lekkich, przewiewnych materiałów.
Spożywanie posiłków przed snem nie jest wskazane
Jedną z bardzo wielu przyczyn problemów z zasypianiem może być praca naszego układu trawiennego. Dlatego też, jeśli chcemy uniknąć problemów ze snem, nie powinniśmy jeść przed zaśnięciem. Optymalny czas, w którym powinniśmy spożyć ostatni posiłek w ciągu dnia, to mniej więcej 2-3 godz. przed położeniem się spać. Wówczas zyskamy pewność, że nasz organizm będzie miał odpowiednią ilość czasu na to, aby spokojnie przetrawić zjedzony przez nas posiłek. Latem wieczorem szczególnie unikaj ciężkich posiłków i mięsa, bo jeszcze gorzej wpływają na jakość snu.
Pamiętaj o świeżej pościeli
Sen powinien być dla nas czymś przyjemnym. W związku z tym należy zadbać nie tylko o to, aby pomieszczenie, w którym śpimy, było odpowiednio przewietrzone. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi także na to, aby pościel, w której śpimy, była świeża i pachnąca. Wówczas czujemy się w niej lepiej i znacznie przyjemniej. Poza tym, dbamy także o względy higieniczne. Pościel należy prać przynajmniej raz na tydzień. Zaleca się także wietrzenie jej, jeśli tylko pogoda na to pozwala. Latem możesz wrzucić pościel na kilka godzin do zamrażarki, dzięki temu będzie ona przyjemnie chłodna, kiedy przyjdzie czas na sen.
Zimny prysznic przed snem
Wieczorem zwykle zalecane są ciepłe, relaksujące kąpiele (sprawiają, że łatwiej nam zasnąć), ale latem lepiej sprawdzi się zimny prysznic. Dzięki temu odświeżysz i ochłodzisz się przed snem, a jakość twojego snu na pewno się poprawi. Dla dłuższego, naturalnego efektu ochłodzenia możesz w trakcie wieczornej toalety sięgnąć po kosmetyki z mentolem lub miętą, które odświeżą i potęgują uczucie chłodu.
Unikaj niebieskiego światła przed snem i wyłącz światło
Problemy z zasypianiem? Unikaj tzw. niebieskiego światła. Emitowane jest przede wszystkim przez smartfony, komputery, tablety czy czytniki e-booków z podświetlanym ekranem. Czytanie przed snem nie jest niczym złym, jednak musimy zadbać o to, aby nie korzystać w tym celu z wyżej wymienionych urządzeń. Dodatkowo, żarówki emitują ciepło, a przecież nie chcemy dodatkowo ogrzewać domu. Latem staraj się jak najdłużej korzystać z naturalnego słonecznego światła.
Zamocz prześcieradło i użyj zamiast kołdry
Ta metoda wywodzi się z Egiptu, a jak wiadomo, upały nie należą tam do rzadkości. Do okrycia się użyj namoczonego w wodzie prześcieradła, nie powinno być mokre, ale jedynie lekko wilgotne. Na łóżko nałóż ręcznik, aby nie zamoczyć materaca. Ta metoda pomoże ci przejść bez problemów przez najgorsze upały i będziesz spał jak dziecko. Uważaj jednak na przeciągi!
Użyj termoforu
Termofor kojarzy się z używaniem gorącej wody do ogrzewania się, ale możesz go też napełnić zimną wodą, zamrozić i używać w upalne dni jako sposób na obniżenie temperatury w sypialni. W ten sposób będziesz mogła się szybko ochłodzić, a sen na pewno będzie przyjemniejszy. Jeśli nie masz w domu termoforu, możesz wykorzystać butelki z wodą – owiń je ściereczką, zanim położysz w łóżku.
Źródło: greatist, countryliving, bbc
Polecamy
„Zaburzenia psychiczne nasilają się w okresie występowania ekstremalnie wysokich temperatur” – mówi Weronika Michalak z HEAL
Zatrzasnęli pacjenta onkologicznego w karetce. Prawie godzinę czekał w upale na pomoc
Zamknął psa w aucie. Ciało zwierzęcia miało 60 st. C. „Zdaniem lekarza weterynarii, pies się ugotował” – mówi kierownik schroniska
Obdarte i poparzone do czerwoności – tak wyglądają łapy psów po spacerze w upał. „To nie jest czas na hasanie z psem po centrum miasta” – grzmi aktywistka
się ten artykuł?