„Gdy podmuch wiatru sprawia ból”, czyli dziś Światowy Dzień Autyzmu
„AuTYzm 400 000”. Pod tym hasłem obchodzony jest w Polsce tegoroczny Światowy Dzień Autyzmu. Dlaczego właśnie tak? Odpowiedzi znajdziecie z pewnością w mediach społecznościowych – przygotujcie się, że wasz Instagram zdominuje kolor niebieski.
„AuTYzm 400 000”, czyli cała „Polska na niebiesko”
„Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce jest 400 000 osób z autyzmem. To jak całkiem spore miasto” – pisze w swoim najnowszym wpisie na Instagramie, cytując dane ze strony kampanii „Polska na niebiesko” Sonia Bohosiewicz. I dodaje: „A Wy? Znacie taką osobę? To może być Wasz sąsiad, kolega ze szkoły Waszego dziecka, dziecko Waszego znajomego”.
Aktorka zaangażowała się w propagowanie w mediach społecznościowych solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Do akcji włączyły się również m.in. Marta Żmuda-Trzebiatowska, Anna Dereszowska i Michalina Grzesiak, autorka bloga „Krystyno, nie denerwuj matki”.
Wszystkie z nich opublikowały na swoich profilach zdjęcia z kartką z hasztagiem #Autyzm400000 i zachęcają do tego samego internautki i internautów, chcących „poznać, zrozumieć i pomóc”. Dlaczego właśnie tak? Otóż „AuTYzm 400 000” – to hasło tegorocznej kampanii „Polska na niebiesko”, odnoszące się do statystyk przytoczonych przez Bohosiewicz.
„Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas nawet 3 mln” – czytamy na stronie kampanii organizowanej przez Fundację JiM, której misją jest „tworzenie lepszego świata dla osób z autyzmem”.
Światowy Dzień Autyzmu: „Poznaj. Zrozum. Pomóż”
Szereg możliwych zaburzeń zaliczanych do spektrum autyzmu jest wywołanych rodzajem nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym, który prowadzi do odmiennego od typowego rozwoju człowieka. Objawia się to w różnoraki sposób, najczęściej trudnościami w okazywaniu emocji oraz odbieraniu bodźców zewnętrznych. Jak czytamy na stronie „Polska na niebiesko”:
„Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Czasem kropla deszczu potrafi wywołać panikę, a podmuch wiatru sprawia… fizyczny ból”.
Fragment obrazu tego, jak osoby ze spektrum autyzmu odbierają świat, możecie zobaczyć w stworzonym przez Fundację JiM spocie, w którym wystąpił Wojciech Mecwaldowski, odtwórca roli autystycznego Tomka w filmie „Dziewczyna z szafy”. Krótkie wideo rozwija myśl przewodnią tegorocznych obchodów „Polski na niebiesko” wezwaniem: „Poznaj. Zrozum. Pomóż”.
Obejrzyjcie koniecznie. Dowiedzcie się, dlaczego „ona nie odpowiada”.
Autyzm w cieniu koronawirusa
Celebryci i influencerzy, którzy włączyli się do tegorocznej edycji „Polski na niebiesko”, zwracają również uwagę na to, jak trudnym doświadczeniem dla osób ze spektrum autyzmu może być czas epidemii koronawirusa i nakaz społecznej izolacji.
„Wyobrażacie sobie jak trudno im funkcjonować w warunkach pandemii? Jak prowadzić zdalnie terapię? Jak wspierać ich bliskim? Jak trudna jest dla nich zmiana rutyny dnia codziennego” – pisze Marta Żmuda-Trzebiatowska.
Jest to kwestia, która podnoszą również specjaliści z Fundacji JiM. Na stronie organizacji możemy znaleźć poradnik dla osób z autyzmem i ich opiekunów. Poza zachętą do przestrzegania zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, zostały w nim umieszczone praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z nietypowymi okolicznościami epidemii:
- Zadbajmy, aby porozmawiać z bliskim ze spektrum na temat koronawirusa. Upewnijmy się, że osoby z autyzmem posiadają niezbędne informacje, jednak nie budujmy sytuacji nadmiernego zagrożenia.
- Emocje rodziców i opiekunów mogą udzielać się osobom ze spektrum, dlatego ważne jest przekazanie informacji w konkretny, rzeczowy i spokojny sposób.
- Komunikację warto dostosować do sposobu preferowanego przez Twoje dziecko (mogą być to np. obrazki, piktogramy, zdjęcia, historie).
- Nie podawajmy również nadmiernie rozbudowanych informacji, ponieważ mogą być one przytłaczające dla osoby ze spektrum. Zamiast tego warto odpowiedzieć na pytania dziecka, jeśli się pojawią. Można również poprosić, aby dziecko opowiedziało, co wie na temat koronawirusa i w razie potrzeby poprawić jego informacje.
Zobacz także
„Autyzm to nie choroba psychiczna”. 12-latek znalazł błąd w szkolnym podręczniku
„Możemy pokazać, że autyści też są ludźmi, to raz. A dwa – że mogą dać coś od siebie społeczeństwu”. „Życie jest fajne” to pierwsza w Polsce kawiarnia prowadzona przez osoby ze spektrum autyzmu
„Człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje wyzwań adekwatnych do wieku. Jeśli rodzice takich wyzwań nie stawiają, wychowują człowieka podatnego na zaburzenia emocjonalne” – mówi dr Lidia Popek o depresji wśród dzieci
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
się ten artykuł?