Przejdź do treści

Estonia legalizuje małżeństwa jednopłciowe. „Ludzie mogą kochać kogo chcą”

Estonia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe. Na zdjęciu dwie kobiety w sukniach ślubnych
Estonia pierwszym krajem bałtyckim, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci/ Fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Estonia jest drugim państwem w Europie Środkowo-Wschodniej, które zalegalizowało małżeństwa jednopłciowe. „Ta decyzja nikomu niczego nie odbiera, a wielu daje coś bardzo ważnego. Pokazuje także troskę i szacunek, jaki okazujemy sobie w społeczeństwie” – powiedziała premierka Estonii Kaja Kallas.

Estonia zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci

Parlament Estonii uchwalił we wtorek, 20 czerwca, legalizację małżeństw jednopłciowych. Ustawa przewiduje zmianę definicji małżeństwa, które będzie rozumiane jako związek dwóch pełnoletnich osób niezależnie od płci. Dzięki nowemu prawu pary jednopłciowe uzyskają m.in. możliwość wspólnej adopcji dzieci. Tym samym Estonia stała się pierwszym bałtyckim i drugim po Słowacji krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym zezwolono na śluby osób homoseksualnych.

„Jestem dumna z mojego kraju. Budujemy społeczeństwo, w którym prawa każdej jednostki są szanowane i ludzie mogą kochać kogo chcą” – napisała na Twitterze premierka Estonii Kaja Kallas.

W Estonii od 2016 r. uznaje się jednopłciowe małżeństwa swoich obywateli, jeśli były one zawarte w krajach, w których jest to legalne. Możliwe jest także zarejestrowanie umowy partnerskiej. Osoby, które w ten sposób zarejestrowały swoje związki, po wprowadzeniu uchwalonych zmian będą mogły zawrzeć małżeństwo w trybie uproszczonym.

„Idziemy w ślad państw skandynawskich i reszty demokratycznego świata, gdzie wprowadzono równość małżeńską. Ta decyzja nikomu niczego nie odbiera, a wielu daje coś bardzo ważnego. Pokazuje także troskę i szacunek, jaki okazujemy sobie w społeczeństwie” – dodała Kallas w rozmowie z agencją informacyjną „Reuters”.

Przed podjęciem decyzji Estońskie Centrum Praw Człowieka w kwietniu 2023 r. przeprowadziło badania wśród obywateli. Jak wskazano, ponad 53 proc. Estończyków opowiadało się za wprowadzeniem zmian. Poprawki do ustawy o prawie rodzinnym przegłosowało 55 członków z 101-osobowego parlamentu. Przeciwko było 34 deputowanych. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Jak to wygląda w innych krajach?

Pierwszym krajem z dawnego bloku komunistycznego, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci i zezwolił im na adopcję dzieci, była Słowenia. Obecnie legalizacja małżeństw jednopłciowych staje się standardem w większości europejskich krajów. Zawarcie związku małżeńskiego osób homoseksualnych jest obecnie możliwe w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Słowenii, Szwecji i na Malcie. Większość z tych krajów zezwala również parom jednopłciowym na adopcję dzieci.

Z kolei w Chorwacji, Czechach i Czarnogórze obowiązują przepisy ustanawiające związki partnerskie osób tej samej płci. Tymczasem przypomnijmy, że Polska czwarty rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w ogólnoeuropejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+…

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: