Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]
Kobiety 16 minut później niż mężczyźni dostają leki przeciwbólowe. Mężczyźni w przypadku silnego bólu brzucha czekają na pomoc 45 minut, kobiety ponad godzinę. Skąd różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn w medycynie i jak ma się do tego gender? Tłumaczy prof. Monika Płatek.
Kobiety i mężczyźni a leczenie
Tym razem studio Hello Zdrowie odwiedziła prawniczka, nauczycielka akademicka i feministka prof. Monika Płatek. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawa człowieka w tym prawa kobiet, gender studies i prawo karne wykonawcze.
Prof. Monika Płatek komentuje w rozmowie z Kamilą Ryciak badania dotyczące różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn przez personel medyczny. Statystyki są zatrważające. Kobiety 16 minut później niż mężczyźni dostają leki przeciwbólowe. Mężczyźni w przypadku silnego bólu brzucha czekają na pomoc 45 minut, kobiety ponad godzinę.
Według feministki i prawniczki prof. Moniki Płatek po części wynika to ze stereotypu, że kobieta jest dzielna i wszystko zniesie. Coraz głośniej zaczyna mówić się jednak o dyskryminacji medycznej kobiet w Polsce. Skąd różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn w medycynie i jak ma się do tego gender?
Obejrzyj rozmowę z prof. Moniką Płatek!
Obejrzyj rozmowę, w której prof. Monika Płatek wyjaśnia, skąd się biorą stereotypy dotyczące płci panują w medycynie oraz jaki mają one wpływ na opiekę nad kobietami i mężczyznami w szpitalach czy w SOR-ach. Znajdziesz ją na naszym kanale na YouTubie.
W poprzednich częściach rozmowy Kamila Ryciak rozmawia z prof. Płatek o konwencji stambulskiej, przemocy wobec kobiet oraz o kiepskiej pozycji osoby zgwałconej w Polsce. Wszystkie części wywiadu możesz obejrzeć tu.
Polecamy
Hiszpania mówi „nie” zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo
Martyna Kaczmarek: „Często słyszę, że feministki są brzydkie, grube i zaniedbane” [WIDEO]
Paulina Klepacz: zawstydzanie kobiet ze względu na seksualność buduje kulturę gwałtu [WIDEO]
„Feminizm osłabia zdolność mężczyzn do trwałego związku”. Licealistka pokazała, czego uczy się na religii w szkole
się ten artykuł?