3 min.
Dr Zbigniew Martyka skazany za krytykowanie działań rządu w walce z COVID-19. Nie może wykonywać swojego zawodu

Zbigniew Martyka został zawieszony \ Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa
Podważał zasadność obostrzeń, a rządową walkę z COVID- 19 krytykował. Swoimi spostrzeżeniami dzielił się w Internecie. Dr Zbigniew Martyka został skazany w niejawnej rozprawie i zawieszony na rok w prawie wykonywania zawodu. Podczas rozprawy doszło do incydentu.
Zamieszki podczas rozprawy
Sąd Lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie wydał 19 grudnia wyrok w sprawie dyscyplinarnej doktora Zbigniewa Martyki. Miał on w okresie między 8 września 2020 roku a 5 grudnia 2021 roku podważać zasadność obostrzeń oraz krytykować przyjętą przez rząd strategię walki z pandemią COVID-19, m.in. stosowanie maseczek, szczepionek, itd. Bezpośrednią przyczyną wszczęcia postępowania były jego liczne wypowiedzi oraz publikowane w internecie treści. Autorzy donosów zarzucali lekarzowi rozpowszechnianie niezgodnych z wiedzą medyczną informacji na temat koronawirusa.
Martyka, internista, specjalista chorób zakaźnych, który pełnił funkcję ordynatora oddziału zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej, został zawieszony na rok w prawie wykonywania zawodu.
Przed gmachem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, w którym miała miejsce rozprawa, zgromadziła się grupa ludzi, która postanowiła wesprzeć lekarza. Wśród nich znaleźli się również posłowie Konfederacji – Konrad Berkowicz i Grzegorz Braun z interwencją poselską. Podczas rozprawy doszło do protestu. Nie zostali oni wpuszczeni. Braun został lekko ranny.
Moja i @GrzegorzBraun_ interwencja poselska w Okręgowej Izbie Lekarskiej (proces dr Martyki za podważanie sensu maseczek i masowych testów PCR). Bezprawne uniemożliwienie interwencji. Uszkodzenie ręki i nogi posła GB. Policja nie reaguje. Martyka skazany na rok zaw. wykon.zawodu. pic.twitter.com/e5V40CsFkE
— Konrad Berkowicz (@KonradBerkowicz) December 19, 2022
Jawność rozprawy została wyłączona.
„Możemy tylko powiedzieć, że zapadł wyrok negatywny dla pana doktora – zawieszenie w prawie wykonywania zawodu przez rok. Czekamy na uzasadnienie i będziemy się odwoływać” – przekazała mediom prawniczka lekarza.
Zadowolenia z wyroku nie krył prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podkreślił, że „krok po kroku takie osoby poniosą odpowiedzialność”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Lekarz Paweł Grzesiowski dostaje pogróżki
Kiedy zapadł wyrok, dr Paweł Grzesiowski, który był biegłym, poinformował na Twitterze, że kierowane są wobec niego „próby zastraszania, pomawiania”. Dodał też, że ujawniane są jego dane osobowe i zapewnił, że w stosunku do osób, które to robią, podejmie odpowiednie kroki.
„Jednocześnie informuję, że prowadzę moją aktywność ekspercką i edukacyjną w mediach pro bono, nie pobieram również żadnego wynagrodzenia za opiniowanie jako biegły w sprawach toczących się przed sądami lekarskimi. Wszelkie insynuacje w tym zakresie będę traktował jako pomówienie” – ostrzegł w kolejnym wpisie.
Głos w sprawie incydentu zabrała Naczelna Izba Lekarska.
„W związku z dzisiejszym incydentem przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie, z udziałem jednego z posłów, NIL deklaruje wsparcie w wyjaśnieniu sytuacji, z zastrzeżeniem możliwości podjęcia kroków prawnych w celu zapewnienia odpowiednich warunków do pracy organów odpowiedzialności zawodowej w przyszłości” – czytamy na profilu Naczelnej Izby Lekarskiej na Twitterze.
NIL ws. prób zakłóceń pracy pionu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów: https://t.co/mC0TWzEHGI
— Naczelna Izba Lekarska (@NaczelnaL) December 19, 2022
źródło: termedia.pl
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„COVID-19 nie zniknął, przysłoniła go wojna” – przypominają Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

„Gdy leżałem pod respiratorem, przyszedł ksiądz, namaścił mnie. Nie rokowałem” – mówi biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

28.03.2023
Klaudia była pielęgniarką w Ukrainie. „Naoglądałam się w życiu ludzkiego cierpienia, ale doświadczeń z wyjazdu nie mogę z niczym porównać”

28.03.2023
„Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap

27.03.2023